kol.gen.tr https://www.kol.gen.tr Kol, Kol Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kol.gen.tr Wed, 01 Jun 2016 00:00:00 +0000 Tue, 21 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kol Sıkılaştırma Hareketleri https://www.kol.gen.tr/kol-sikilastirma-hareketleri.html Mon, 12 Nov 2018 02:47:36 +0000 Kol Sıkılaştırma Hareketleri, Yaza gireceğimiz bu günlerde, sarkık kollar adeta, herkesin kabusu olmuş durumdadır. Vücudumuz ne kadar iyi ve güzel olursa olsun, eğer kollarımız yer çekimine dayanamıyor ve sarkık duruyorsa o h Kol Sıkılaştırma Hareketleri, Yaza gireceğimiz bu günlerde, sarkık kollar adeta, herkesin kabusu olmuş durumdadır. Vücudumuz ne kadar iyi ve güzel olursa olsun, eğer kollarımız yer çekimine dayanamıyor ve sarkık duruyorsa o hoş görüntümüz birden yok oluverir. Çünkü bir kişi ile karşılaştığımızda özellikle askılı giydiğimiz yaz aylarında ilk göz önünde olan yerler kollarımızdır. Sürekli spor yapmak, sadece kalça, basen, göbek gibi bölgelerimizin incelmesini ve toparlanmasını sağlar. Hareketli olma kol kaslarımız için yeterli değildir. Kol kaslarımızın gelişmesi ve toparlanması için, özel hareketler yapmalı ve kol kaslarımıza özel kondisyon egzersizleri yapmalıyız. Eğer spor salonlarına gidecek vaktiniz yoksa yada spor salonlarına bir sürü para dökmek istemiyorsanız, kol sıkıştırma hareketlerini evde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu hareketleri yaparken, özellikle ön kol sıkılaştırma da ağırlık çalışırken, çok dikkat etmeniz gereken bir şeyde ağırlık kaldırmak yerine daha çok hareketle sıkılaştırmayı yapmalısınız. Aksi taktirde ön kol kaslarınızın gelişmesine neden olursunuz, hele birde kollarda kas sevmeyen bir kişiyseniz, kol egzersizlerinde büyük pişmanlık yaşarsınız. Kol sıkılaştırma hareketleri genellikle dambıl ile yada farklı ağırlıklarla yapılır.

Kol Sıkılaştırma HareketleriÖn Kol Sıkılaştırma Hareketleri
 • Egzersiz 1; Öncelikle bu hareket, 1 ile 3 kg' lık bir dambıl yardımı ile yapılan bir harekettir, eğer evde dambıl yoksa dolu su şişeleri ile de yapabilirsiniz. Bacaklarımızı omuz genişliğine kadar açalım. Kollarımızı iki yana doğru vücudumuza yapışık bir şekilde, avuçlar yukarı bakacak şekilde tutalım, kollarımızı kaldırmadan, sadece dirsekten, aşağı yukarı kaldırmamız gerekir, bu hareket 10' ar, 10' ar 3 yada 4 defa set şeklinde tekrarlanır. Bu hareketi tekrarlarken, mutlaka set aralarında 30-40 saniye kadar kollarınızı dinlendirmeyi unutmayın. Ağırlıkları, kaldırırken nefes verin, indirirken de nefes alın.
 • Egzersiz 2; Bu harekette yine herhangi bir ağırlıkla yapılacak bir harekettir. Öncelikle, diz üstüne çökelim, diz üstüne çöktüğümüz boyutumuzda dirsekleri yaslayacak boyutta bir sehpa bulup, üstüne dirsekleri koyalım, avuç içleri yukarı bakacak şekilde tutup ağırlıkları bir aşağı, bir yukarı indirip kaldıralım. Bu egzersizde de aynı şekilde 10' ar, 10' ar, 3 yada 4 set halinde yapabiliriz, diğerinde olduğu gibi set aralarında mola vermeyi unutmayalım. Ağırlıkları, kaldırırken nefes verelim, indirirken nefes alalım.
Arka Kol Sıkılaştırma Hareketleri
 • Egzersiz 1; Öncelikle, bir sandalyenin yada bir pilates topunun ortasına oturalım. Kolunuzun bir tanesini dirsekten bükerek sırtınıza sabitleyin, diğer elinize ağırlığınızı alın, kolunuzu yukarıya kaldırıp, başınızın arkasına doğru indirip, kaldırın, bu hareketi 12' şer 12'şer olmak üzere 2 set halinde yapabilirsiniz.
 • Egzersiz 2; Bir sehpa yada sandalyeye, elleriniz arkaya onların üzerine gelecek şekilde ve ayak tabanlarımız yere basacak şekilde çömelin, yavaş yavaş bir şekilde kollarınızdan destek alarak, kalçanızı bir aşağı bir yukarı indirip kaldırın. Bu harekette 12'şer, 12'şer olacak şekilde 2 set halinde yapabiliriz.
 • Egzersiz 3; Ayaklarınızı omuz hizasında açın. Kollarınızı yukarıya doğru kaldırıp, bir adet ağırlığı elinize alıp avuç içlerini birbirine yaklaştırın. Ellerinizi birbirinden ayırmayacak şekilde, kafanızın arkasına doğru sadece dirsekten bükerek, bir aşağıya, bir yukarıya indirip kaldırın. Bu hareketi de 12'şer, 12'şer, 2 set halinde yapabiliriz.
 • Egzersiz 4; Bu harekette ise, ayakta dik bir şekilde, ayaklarımız kapalı olacak şekilde duralım. Elimize bir orta derecede bir egzersiz lastiği alalım, kollarımızı yukarıya kaldırıp, lastiği her iki elimizle karşılıklı olarak, omuz hizasında tutalım. Aynı anda her iki elimizi de bir dışarı, bir içeri olacak şekilde açıp]]> Kol Egzersizleri https://www.kol.gen.tr/kol-egzersizleri.html Tue, 13 Nov 2018 02:18:33 +0000 Kol egzersizi, yapılacak hareketler sayesinde kolda bulunan sarkma veya yağlanmaların giderilmesi için uygulanabilir. Hareketsiz bir yaşam sürülmesi sonucunda kol kaslarında yeterli çalışma bulunmadığından dolayı cildin görün Kol egzersizi, yapılacak hareketler sayesinde kolda bulunan sarkma veya yağlanmaların giderilmesi için uygulanabilir. Hareketsiz bir yaşam sürülmesi sonucunda kol kaslarında yeterli çalışma bulunmadığından dolayı cildin görünüşünde problemler oluşur. Bunların başında sarkmalara gelirken, kol etrafında bulunan kasların hareket ettirilmesinde bu sarkmalarda gerilme sağlanır. Kol egzersizleri yaparak bu sarkmalardan kurtulabilmek mümkündür. Şimdi yapılacak kol egzersizleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşalım. Egzersiz esnasında kas oluşmasını engellemek için egzersiz esnasında kaldırılan ağırlığın azaltılması önemlidir. Şimdi egzersizlerden bahsedelim.

  Ön kol egzersizi,

  Bu hareket sayesinde kolun ön kısımlarının gerginleşmesi sağlanırken, bu bölgede bulunan sarkmaların veya yağların giderilmesi sağlanır. Hareketi yapılırken dumbell veya su dolu şişe kullanılabilir. Eldeki imkanlarla su dolu şişe ile bu hareketin yapılması mümkündür. Bu hareketi yapmak için öncelikle bacakların omuz hizasında açılması ve kolların dışarıya bakacak şekilde pozisyon alınması gerekir. Daha sonrasında şişe ele alınır. Şişenin yukarıya kaldırması esnasında kollar bükülerek ağırlığının kaldırılması çalışılır. Vücut pozisyonu bozulmadan ağırlık kaldırırken nefes verilir ve indirilirken tekrar nefes alınması sağlanır. Bu hareketine günde 15 defa tekrar ederek gün içerisinde üç kez tekrar edilebilir. Bu hareketi uygulama esnasında kaldırıp indirme sırasında 30 saniye beklenmesi, sonra hareketinin tekrarı yapılması tavsiye edilir.

  Arka kol egzersizi,

  Bu egzersizi vücut ağırlığı kullanılarak uygulanması halinde kol bölümünde sıkışmalar sağlanır. Aynı zamanda bu hareketin yapılması ile beraber göğüs kaslarında hareketlenme olduğu için bu bölgede ve sıkılaşma meydana gelir. Böylelikle göğüs bölgesinde toparlanma oluşur. Bu hareketi yapmak için sehpa, koltuk veya sandalye gibi evdeki eşyalar kullanılarak, bu hareket uygulanabilir. Hareket esnasında kollar kanepe gibi yere tutunarak vücut kanepe ters olacak şekilde pozisyon alınır. Bacak bölümünden yardım almadan kolları kullanarak vücudun aşağı doğru indirilip kaldırılması ile bu hareket uygulanır. Bu egzersizin yapılması esnasında yavaş hareket edilmesi önemlidir. Vücut yukarı doğru kaldırırken nefes alınarak, aşağı doğru indirildiği esnada nefes verilmesi gerekir. Vücudun kaldırma gücüne bağlı olarak kolların kendini aşağı yukarı doğru kaldırılması önemlidir. Bu hareketi gün içerisinde 10 defa uygulayarak, gün içerisinde üç defa tekrar edilmesi önemlidir. Bu hareket sayesinde hem göğüs bölgesinde hemde kol bölgesinde sıkışmalar oluşur.

  Kol EgzersizleriArka kol gerginleştirme egzersizi,

  Hareket esnasında su şişesi gibi aparatlar kullanarak egzersiz yapılması sağlanır. Bu egzersizde kolları arkaya doğru hareket ettirilmesi işlem yapılır. Bu esnada zorlanmalar yaşanabilir. Egzersiz yapmak için şu şişesine elinize alarak ağırlığı enseden altıya doğru kolları geriye iterek uygulayabilirsiniz. Egzersiz esnasında nefes alıp vererek ağırlığın kaldırılması önemlidir. Kol bölgesinin ense bölümünden aşağıya gelmemesi önemlidir. Bu hareketin hafif hafif ense hizasına doğru indirip tekrar kaldırılarak uygulanması önemlidir. Günde 3 defa, 10 kez tekrarlayarak arka kol sıkıştırma egzersizi yapılması tavsiye edilir. Böylelikle kol bölgesinde bulunan sıkılaşma ve sarkmaların giderilmesi engellenmiş olur.
  ]]>
  Kol Zayıflatma https://www.kol.gen.tr/kol-zayiflatma.html Wed, 14 Nov 2018 01:04:30 +0000 Kol zayıflatma, kolların sarkık sallanan bir şekilde olması ve bunun için kolları güçlendirmek sarkıklığını almak ve daha kaslı görünmek için yapılan egzersiz, diyet ve benzeri çabalardır. Günümüzde insanlar daha sport Kol zayıflatma, kolların sarkık sallanan bir şekilde olması ve bunun için kolları güçlendirmek sarkıklığını almak ve daha kaslı görünmek için yapılan egzersiz, diyet ve benzeri çabalardır. Günümüzde insanlar daha sportif bir vücuda sahip olmak için para ve zamanlarını harcamaktadırlar. Daha sportif vücutlu olmak bizi öz güven sahibi hayata karşı daha dik ve insan ilişkilerinde tutarlı birer birey olmamızı sağlar.

  Kol zayıflatmak için uygulanması gereken diyet
  • Karbonhidrat değeri yüksek olan besinlerden kaçınılmalı.
  • Yağ oranı yüksek olan besinlerden kaçınılmalı. Yağlar kasları inceltirken sarkan kısmın oluşmasına neden olur.
  • Bolca protein değeri yüksek besinlerle beslenilmelidir. Proteinler kolların incelmesine, kas oluşumunu ve güçlenmeyi sağlayacaktır.
  • Sıvı tüketimi bol olmalıdır, yağların yakılmasında sıvı tüketimini dengede tutmak önemlidir.
  Kol zayıflatmak için öncelikle kişinin istekli olması diyet öncüllerine önem vermesi ve kararlı olması gerekmektedir. Yeterli önem verildiğinde kısa süre içinde daha sıkı ve kaslı kollara sahip olmak hiç de zor değil. Doğru bir beslenmenin yanında kolayca yapılabilecek egzersiz hareketleriyle kolları düzgün bir görünüme kavuşturmak mümkündür. 

  Kol ZayıflatmaKol zayıflatma için evde yapılabilecek egzersizler
  • Şınav hareketi: eller iki omuz boyu olacak şekilde açılır, ayaklar birbirine değecek şekilde uzanılır, kolları bükerek yere doğru yaklaşılır, göğüs yere hafiften değmelidir. Bu şekilde 30 saniye kadar beklenilir, 1 dakika ara verilip 5 tekrar yapılır, haftada 5 kez şınav hareketi tekrarlanarak kol kasları iyi bir görünüme sokulur. Kadınlar şınav hareketini yapmakta zorlanabilirler, bunun için desteği ayak parmakları yerine diz kapaklarından almalılar yani eller yine iki omuz boyu genişliğinde açılır diz kapakları bitişik şekilde yere değdirilir ve ayakları geriye doğru hafif havaya kalkacak şekilde uzatılır 30 saniye beklenerek 5 tekrar yapılır.
  • Sağ el kafamızın üstünden enseye doğru uzatılır, sol el ile sağ dirsek sol tarafa doğru 30 saniye boyunca çekilir, aynı işlem sol el ile yapılır 10 tekrar yapılarak haftada 5 gün tekrarlanır.
  • Barfiks barı: 15 saniye barfiks demirine çıkıp kendi vücut ağırlıklarını taşıma en az 3 en fazla 10 tekrar olmalıdır. Haftada 5 tekrar yapılmalıdır.
  Bu egzersizleri düzenli olarak uygulanması halinde 1 ay gibi kısa bir sürede sonuç almak mümkündür. Düzenli olarak egzersizleri uygulamak, aldığımız besinlere dikkat etmek kol zayıflatma için etkili olacaktır.
  ]]>
  Kol Kası https://www.kol.gen.tr/kol-kasi.html Wed, 14 Nov 2018 08:17:54 +0000 Kol Kası, Kollarımızda bulunan, kollarımızın hareketini sağlayan, liflerden oluşan vücut yapımızdır. Gelişmiş pek çok ülkede spora ve sağlıklı yaşamaya yönelik çalışmalar sürmekte ve halk bilinçlendirilmekte. Ül Kol Kası, Kollarımızda bulunan, kollarımızın hareketini sağlayan, liflerden oluşan vücut yapımızdır. Gelişmiş pek çok ülkede spora ve sağlıklı yaşamaya yönelik çalışmalar sürmekte ve halk bilinçlendirilmekte. Ülkemizde bu ne kadar az olsa da, sporla sağlıklı yaşamın olduğunu biliyoruz. Kol kasları sporla ve düzenli protein alınımı ile mümkün. Ergenlikten sonra gelişmeye başlayan kasalarımız için sporla başlayan bir hayat. Evde yapılan egzersizler yeterli gelmezse bir uzmanla çalışın. Vücut geliştirmeye önce kol kaslarından başlanır.                 

Kol KasıKol kası çalışmalarında, hangi sistemler çalışır  Vücudumuzdaki kasların gelişimi için, hareket sistemi, sinir sistemi, dolaşım sistemi, endokrin sistemi, solunum sistemi, boşaltım sistemi, üreme  sistemi ve duyu organlarının iyi çalışması gerekir. Buda uzman bir el demektir. Güreşçiler başta olmak üzere, halterciler,yüzücüler, genelde her spor dalındaki kişiler kol kaslarını düzenli beslenme ve spor, aynı zamanda uzman ellere borçludur.

Nasıl Bir Program izlemeli: Kasların gelişimini destekleyecek egzersiz programı üç ana bölüm içindedir. Bunlar kardiyo çalışmaları, egzersiz çalışmaları ve esneklik çalışmalarıdır. Başlangıç seviyesinde iki gün kardiyo, üç gün ağırlık, iki gün esneklik çalışmaları bir haftalık iyi bir temel başlangıçtır. Yaptığınız çalışmalara göre enerji ihtiyacınızı ona göre belirlemelisiniz. Unutmayın ki doğru beslenmediğiniz sürece hayalinizdeki kaslara uluşamazsınız. Dinlenmekte bir o kadar önemli. Kaslarımızda ki oluşan yırtıkları vücut ancak uyurken onarabilir. Unutulmamalı ki büyük kaslar birbirine bağlı ahenk içinde çalışır. Büyüme hormonu salgılanması için büyük kasların öncelikle çalıştırılması gerekir. Buda şunu gösteriyor ki spor boyu uzatıyor. Proteinle desteklenen bir spor, kaslarımızı doğru kullanmamız, doğru bir iskelete sahip olmak demek. Kol kasları için sporcuların bol yumurta ile beslendiklerini ve karbonhidratları azalttığını biliyor muydunuz Eğer evde  bir çalışma yapmak isterseniz, sağlıklı bir insan olarak, buna bir dambıl, yeterli olacaktır. Yavaş yavaş her gün kas hareketleri yapabilirsiniz. Unutmayın ki bilinçli yapılan her şey daha sağlıklı ve kalıcı olur.

Hipertrofi Nasıl Uygulanır Hipertrofi antrenmanı orta veya maksimal arasında ve uzun süreli kas gerilimi ile gerçekleşir.
 • Set sayısı:3-5
 • Tekrar sayısı:8-13
 • Setler arası dinlenme:4-6 dk.
 • Hareket arası dinlenme:2-4 dk.
 • Antrenman sayısı:Haftada 3 gün
]]> Bebeklerde Kol Çıkması https://www.kol.gen.tr/bebeklerde-kol-cikmasi.html Wed, 14 Nov 2018 17:27:59 +0000 Bebeklerde Kol Çıkması:  Bebeklerde kol çıkmasının birçok nedeni sıralanabilir. Bebeklerin vücutları yetişkinlere oranla çok esnek yapıdadır.  Bu yüzden bebeklerde kol çıkma riski yetişkinlerden daha fazladır.  Ö Bebeklerde Kol Çıkması:  Bebeklerde kol çıkmasının birçok nedeni sıralanabilir. Bebeklerin vücutları yetişkinlere oranla çok esnek yapıdadır.  Bu yüzden bebeklerde kol çıkma riski yetişkinlerden daha fazladır.  Örneğin  bebeği kaldırırken yanlış şekilde kollarından tutarak kaldırmak veya bebeği kollarından tutarak savurmak bebeğin kollarının çıkmasına neden olabilir. Bebeğin beklenmedik düşmesi, bebeğin elinden tutarken yapacağımız yanlış bir hareket sıklıkla bebeklerde kol çıkmasına sebep olmaktadır.

Bebeklerde Kol Çıkması

Bebeklerde kol çıkmasını  nasıl anlayabiliriz

Bebek kolunun üzerine düşmüş veya koluna  bir darbe almışsa; yukarıda bahsedildiği gibi yetişkinlerin bebekleri yanlış pozisyonda tutması sonucu bebeğin kolu çıkmışsa  bebeklerde görülebilecek kol çıkma belirtisi olacaktır. Kol bölgesinde şişlik, morarma, kızarıklık veya kolda oluşmuş şekil bozuklukları, giderek artan ağrılar, bebeğin kolunu rahat hareket ettirememesi  ve hareket kabiliyetinde zorlanma görülüyorsa bebeklerde kol çıkması olabilir.

Eğer bu belirtiler görülmüşse  asla yetişkinlerin bebeğe müdahale ederek bebeğin kolunu yeniden konumlandırmaya çalışmamalıdır. Bebeklerde kol çıkması gayet hassas bir konu olup müdahale sonucu bebeğin kolunun daha da ağrımasına ve bebeğin kolunun dokusunda bir zarara sebep olabilirsiniz. Yapabilirseniz bir bez parçası alarak bezi askı biçimine getirecek şekilde, kolu omuza destek vererek sarabilirsiniz. Bu şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğin koluna buz koyarak ani şiş ve acıyı azaltabilirsiniz. Hemen ardından acil servise bebeğin kolunu  göstermeniz çok önemlidir. Bebeğin koluna herhangi bir ameliyat müdahalesi gerekebilir.  

Eğer bebeğin kolu çıkmasının hemen ardından bebekte gözler büyüme, aşırı korku, hızlı soluk alıp verme gibi durumlar izleniyorsa ilk olarak yapacağınız hemen acil yardımı çağırmak olmalıdır.

Bebeğin kolunun çıkması durumunda hastanede yapılacak müdahaleler nelerdir

Bebeğin kolunun çıkması durumunda  hastanede, ilgili uzman doktorun bebeğin kolunu muayene ederek kol kırığı mı yoksa kol çıkması olduğunu tespit edecektir. Kol yeniden konumlandıramıyorsa bebeğin çıkmış kolunu hareketsiz kalmasını sağlayacak şekilde tedaviye başlayacaktır. Bebeğin dirsekten çıkmış kol kemiği konumlandırılamıyorsa, sinirler ve damarlar kaza sonucu hasar görmüşse ameliyat gerekli olabilir.

Muhtemel olarak doktorun evde tavsiye edeceği durumun çıkmış kolun üzerine buz koymak ve ağrıyı dindirmek ve varsa iltihabı azaltmak için bebeğe ilaç verebilir. Özel egzersizler bebeğin çıkmış kolunun kaslarının güçlenmesine yardımcı olabilir.

Bebeğin kolunun veya herhangi bir bölgesinin çıkmaması için, bebeğin düşmesine engel olacak tedbirleri almalısınız.  Temel güvenlik önlemlerini gözden geçirerek  merdivenlere,  kaygan zemine ve olası tehlikeleri göz önünde bulundurmanız da fayda sağlayacaktır.

]]>
Kol Ameliyatı https://www.kol.gen.tr/kol-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 00:33:54 +0000 Kol ameliyatı,  hem esteki için hemde kırık yada çatlak durumlarında yapılan bir ameliyattır. Günümüzde daha çok estetik işlemlerde daha yaygın olan bu ameliyat sarkık kollarda toparlama için yada inceltme için yapılır. Di Kol ameliyatı,  hem esteki için hemde kırık yada çatlak durumlarında yapılan bir ameliyattır. Günümüzde daha çok estetik işlemlerde daha yaygın olan bu ameliyat sarkık kollarda toparlama için yada inceltme için yapılır. Diğer çatlak ve kırık ameliyatları ise mecburen zorunlu olan ameliyatlardır. Kişinin düşme yada darbe alması sonucu oluşan kırık ve çatlaklar alternatif yöntemler uygulama ile düzelmeyecek kadar ciddi ise işte o zaman ameliyat devreye girer. 

Kol ameliyatı çeşitleri;
 • Estetik için yapılan ameliyatlar,
 • Kırık ve çatlak için yapılan ameliyatlar,
Kol ameliyatlarından, estetik olanı ise, sarmanın oluştuğu bölgede alınacak yerlerin bir kalem yardımı ile belirlenmesi ve milimetrik olarak hesaplanması gerekir. Son dönemlerde eskiye nazaran kol estetiği ameliyatları gelişen teknoloji ile artış gösterse de iz kalma olayından ötürü ver bunun gizlenme olayının çok az olması sebebi ile halen bu tür ameliyatlara tedirginlikle yaklaşan bir çok insan vardır. Bu ameliyatları tercih eden kesim genelde bayanlardır. Ama neticesinde kollarınız ilerleyen yaşınıza rağmen hala gençliğinizdeki gibi gözüksün diyorsanız ve istiyorsanız bu tür kol estetiği ameliyatlarını tercih edebilirsiniz. 

Kol AmeliyatıKol ameliyatları, çatlak ve kırıklarda yapılacaksa eğer iki tip ameliyat vardır. Bir açık ameliyat iki kapalı ameliyat şeklindedir. Açık ameliyatlarda doktorlar metal çubuklar kullanır. Eğer ki hastanın ciddi cilt hastalıkları var ise yada metale alerjisi var ise açık ameliyatlarda yaranın enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Oluşan açık ameliyat yaraları bu tür sebeplerden ötürü çok geç iyileşme gösterir. 

Cerrahi müdahalenin faydaları daha ağır bassa da, düşük oranda risklerde meydana getirir.

Kol ameliyata bağlı riskler;
 • Damar ve sinirlerde yaralanma riski vardır. bu durum ön kol müdahalelerinde çok azdır.
 • Ön kol kemiklerinde oluşan rotasyona bağlı hareket kısıtlaması yaşanabilir.
 • Açık ameliyatlarda enfeksiyon riski vardır.
 • Kol içerisinde gizli sinsi enfeksiyonlar oluşabilir.
 • Kırık kol ameliyatı başarısız olursa birden fazla ameliyat gerektirebilir.
 • Ameliyat sonrasında yalancı kaynama durumu oluşabilir.
 • Hastanın ameliyat sonrası tedaviye uymaması da bir risk unsurudur. 
Kol ameliyatlarının iyileşme süreci ortalama bir kişide tam olarak üç ile altı ay arasındadır. Bu süre herhangi bir risk durumu olmayan hastalar için geçerlidir. Bunun dışında ağır yaralanmalar sonucu oluşan kol ameliyatlarının iyileşme süresi daha uzun sürer. İyileşme süresi içerisinde kolda oluşabilecek hareket kısıtlamalarını önlemek için doktor tarafından hastaya fizik tedavi önerilir ve uygulanır. Hasta bu fizik tedaviyi yaptırmaz ise kolda kalıcı hasarlara neden olabilir. 

Kol ameliyatlarında, iyileşme sonrası görülen sertlik sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durum kolun fonksiyonlarını etkilemez. İşe başlama ve spor aktivitelerine başlamayı doktorunuz belirler. Bu zaman dilimi kolda müdahalenin durumuna yani çatlağın yada kırığın şiddeti  göre değişir. Ameliyat yapıldıktan sonra kullanılan plak ve vidalar sonsuza kadar hastanın kolunda kalır. Çıkarılması zorunlu değildir. Fakat hasta bu plak ve vidaların çıkarılmasını isterse bu ikinci ameliyat ancak bir yada iki yıl sonra yapılabilir. 

Sağlık için yapılan kol ameliyatları kişinin normal hayatına devam edilebilmesi için yapılan ameliyatlardır. Estetik ameliyatları ise tercih ameliyatlarıdır. Mecbur kalmadığınız sürece bıçak altına yatmak hiçbir zaman önerilmez. Sağlıkla kalın. 
]]>
Kol Geliştirme https://www.kol.gen.tr/kol-gelistirme.html Thu, 15 Nov 2018 01:39:38 +0000 Kol Geliştirme; Kol kaslarını çalıştırmak için gerekli olan malzemelerin başında içi su yada kum ile doldurulmuş iki buçuk litrelik pet şişe ve yahut dambıllar yer alır. Dambıllar ile ev ortamında düzenli çalışıldığı Kol Geliştirme; Kol kaslarını çalıştırmak için gerekli olan malzemelerin başında içi su yada kum ile doldurulmuş iki buçuk litrelik pet şişe ve yahut dambıllar yer alır. Dambıllar ile ev ortamında düzenli çalışıldığında kolaylıkla kol kasları geliştirilebilir. 
Kol kasları öncelikli olarak ön kol kası ve arka kol kası olarak ikiye ayrılır. Ön kol kası, anatomik olarak dirsekle bilek arasında kanlan, parmak hareketlerinden ve ince kaslardan sorumlu olan bölgedir. Kol kaslarının üçte biri ön kol kasları ilen üçte ikisi ise arka kol kaslarından oluşur. Arka kol kasları Triceps olarak isimlendirilir. Kol kası çalışması yaparken farklı teknikler uygulamak gerekmektedir. Seçilen egzersizin ön kol kaslarını mı yoksa arka kol kaslarını mı çalıştırdığını bilmek kol geliştirme için önemli bir noktadır. Ön kol ve arka kol çalışmaları ayrı ayrı yapılmalıdır. Bu yüzden daha etkili bir kol geliştirme çalışması için 2 farklı program belirleyin. Her program için 3 set çalışma planı hazırlayın, performansınıza göre set araları dinlenme sürelerini 60 dakika ile 120 saniye aralığında düzenleyin. Hareketler sırasında kaldırdığınız ağırlığı 1 saniyede kaldırmaya çalışıp 5 saniye içinde indirin.  Kol geliştirmede kasları şekillendirirken ağırlık çalışmaktan çok çalışmanın temposunun önemli olduğunu unutmayın. Programı en az 3 aylık olmak üzere düzenleyin. Bazı reklamlara aldanarak kol geliştirmenin bir haftada olacağına inanmayın. Beslenme düzeninde yapay protein tozları yerine doğal ve sağlıklı gıdaları tercih edin. 

Kol GeliştirmeKol kaslarını geliştiren bazı egzersizler şöyledir

Eller içe dönük şekilde yapılan barfiks; Ön kol ve pazı geliştirmede önemli bir egzersizdir. Egzersizi çalışırken kolların omuz hizasından daha geniş açılmaması önemlidir. Omuz hizasından daha geniş açılan kollar bileklere baskı yapacak ve bileklerin zorlanmasına neden olacaktır. Hareket esnasında dizler hafif kırık ve geriye doğru kaldırılmış olmalıdır.  

Dambıllarla yada içi su dolu şişe ile çalışma; Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde şişeyi kavradıktan sonra yumruk sıkar gibi şişeyi tutmuş olmalısınız. Omur ve baş dik pozisyonda omuzlar bele paralel ve kapalı şekilde dirseklerden kollarınızı aşağı ve yukarı kaldırmalısınız. Bu egzersizde önemli olan bir diğer husus da nefes alıp verme şeklidir. Ağırlığı kaldırırken nefes vermek indirirken ise nefes almak kol kaslarını geliştirmede daha etkili olacaktır. Tekrar sayısı 12 olmak üzere en az 3 set bu şekilde çalışın. Setler arasındaki dinlenme süresi sizin gün içindeki çalışma programınıza göre ayarlanmalıdır. 

Sehpa ile kol kası çalışması; Özellikle arka kol kaslarını çalıştıracak olan çalışmada iki adet sandalye ya da iki sehpaya (birbiri ile aynı yükseklikte) ihtiyaç vardır. Çalışma yapılırken sandalye ya da sehpa kaymayacak bir yüzey üzerine konulmalı ayaklar sehpalardan birine düz uzatılırken diğer sehpaya oturma pozisyonu gibi kollardan destek alınarak hareket yapılmalıdır. Burda dizler hafif bükük olsa bile omur dik olmalı. Avuç içleri sehpayı kavrayacak şekilde tutulmalıdır. Hareket 12 kez yapılmalı 3 set halinde gün içinde tekrarlanmalıdır.  Hareket yapılırken iniş sırasında nefes alınmalı kalkış sırasında ise nefes verilmelidir. 

Diz sabit eller birleşik şekilde şınav; Arka kol kaslarını geliştirmede yardımcı olacak bir hareket göğüs ve karın kaslarını şekillendirmede yardımcı bir harekettir. Eller göğüs hizasında dirsekler eğildiğimizde dışarı doğru açılmayacak şekilde olmalıdır. Baş parmak ve işaret parmakları da birbirine bitiş şekilde pozisyon alınmalı, dizlerden yukarısı dik tutulmalıdır. Hareket 12 defa ve gün içinde 3 set olarak tekrarlanmalıdır. 
]]>
Kol Eritme Hareketleri https://www.kol.gen.tr/kol-eritme-hareketleri.html Thu, 15 Nov 2018 08:29:17 +0000 Kol Eritme Hareketleri; Özellikle kol bölgesindeki sarkma birçok insanı rahatsız eden estetik bir sıkıntıdır. Özellikle kol kaslarını sürekli çalıştırmayan işlerde çalışan kişiler için zayıf kollar aynı zamanda günlü Kol Eritme Hareketleri; Özellikle kol bölgesindeki sarkma birçok insanı rahatsız eden estetik bir sıkıntıdır. Özellikle kol kaslarını sürekli çalıştırmayan işlerde çalışan kişiler için zayıf kollar aynı zamanda günlük işleri yaparken zorlanmaya neden olur. Bu yüzden kol eritme hareketleri hem estetik açıdan hem de günlük işleri yaparken daha zinde kaslara sahip olmak açısından önemlidir. Kol eritme, kollarda sıkılaşma ve inceltme için egzersiz lastiği kullanmak önemlidir.  

Kol eritme hareketleri içinde popüler olan temel bazı pozisyonlar şunlardır

Kol arkası inceltme egzersizi; Bu hareket için ihtiyacımız olan bir egzersiz lastiği ve bir sandalyedir. Hareketi yapmak için sandalyeye dizlerimiz omuz hizasında açık olacak şekilde oturuyoruz. Egzersiz lastiğini önce sol ayağa geçirip sağ elle diğer ucunu tutuyoruz. Sağ dirseğimizi sağ bacağımıza yaslayarak egzersiz lastiğini yukarı doğru çekiyor ve yavaşça indiriyoruz. Sonra aynı hareketi egzersiz lastiğini sağ ayağımıza geçirip sol kolumuzla uyguluyoruz. Her kol için hareketi en az 10 kere tekrarlayarak 2 set halinde gün içinde yapıyoruz. Burada önemli olan noktalardan biri lastiği 1 saniye içerisinde yukarı çekiyorsanız 3 saniye içinde indirmemizdir. 

Kol Eritme HareketleriŞınav hareketi; Yine arka kol kaslarını sıkılaştırmaya yardımcı olan şınav hareketi aynı zamanda karın kaslarını ve göğüs kaslarını da çalıştıracaktır. Hareket için ayaklarınızı düz uzatarak kollar omuz genişliğinde ve parmaklar kapalı şekilde pozisyon alın.  Kolları dirseklerden bükerek ve dirsekler büküldüğünde yanlara açılmayacak şekilde hareketi 10 kere tekrarlayın. Gün içerisinde bu hareketi 3 set halinde yapmaya özen gösterin. 

Lastikle ok atma; Ön kol kasları ve arka kol kaslarını çalıştırarak kollarda sıkılaşma sağlayan bu egzersiz için egzersiz lastiğini omuz hizasında tutarak ok atma pozisyonu alınır. Birkaç saniye boyunca lastik gerdirilir ve gevşetilir. Her kol için hareket 10 kez tekrarlanılır. 

Yumruk atma; Kolları incelten bir diğer harekette boks yapar gibi boşlukta yumruk çalışmasıdır. Hareketi yapmaya başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmak herhangi bir kas yaralanmasına neden olmaması açısından önem taşır. (not imkanınız varsa hareketi çalışmak için boksörlerin kullandığı hız torbalarından edinebilirsiniz.) Günde 15 dakikalık hız torbası çalışması 1 ay içinde gözle görülür bir incelme ve sıkılaşma sağlayacaktır. 

Kollardan destek alarak çömelme hareketi; bu hareketi yapmak için bir sandalyeye ihtiyacımız olacak. Sandalyenin kaygan olmayan bir zeminde olması hareketi yaparken yaralanmalara neden olmaması açısından önemlidir. Sandalyemize arkamızı dönerek kollarımız sandalyeye 90 derecelik açıyla denk gelecek şekilde dirseklerden büküyoruz.  Oturur pozisyonda dirseklerimizden destek alarak vücudumuzu yukarı kaldırıyoruz. Sonra yavaşça yine kollarımızdan destek alarak indiriyoruz. Ayaklarınızın yere tam bastığından emin olunuz. Hareketi 10 kes tekrar ediniz ve 3 set halinde gün içinde tekrarlayınız. Set araları 60 dakika ya da 120 saniye olabilir. Set aralarını performans düzeyinize göre siz belirleyiniz. 

İçi su dolu şişe ile çalışma; eğer ki kol kası yapmak istemiyor sadece inceltmek için hareketleri yapıyorsanız en küçük boy da iki şişeyi alarak, omur ve baş dik pozisyonda avuç içleri yukarı bakacak şekilde, dirseklerden kolumuzu bükerek 10 defa şişeyi kaldırıp indiriyoruz. Kollardaki sarkmaları toparlayan bu hareketi günde 3 kez tekrarlayınız. 
]]>
Sol Kol Uyuşması https://www.kol.gen.tr/sol-kol-uyusmasi.html Fri, 16 Nov 2018 03:39:41 +0000 Sol Kol Uyuşması : Sol kol uyuşması göz ardı edilecek bir sorun değildir. Sol kol uyuşması kalp krizi habercisi olabilir, fakat genellikle koldaki sinirlere baskı oluşmasından ve kan dolaşımının zayıf olmasından kaynaklanır. Sol Kol Uyuşması : Sol kol uyuşması göz ardı edilecek bir sorun değildir. Sol kol uyuşması kalp krizi habercisi olabilir, fakat genellikle koldaki sinirlere baskı oluşmasından ve kan dolaşımının zayıf olmasından kaynaklanır. Sol kol uyuşması boyun fıtığından da olabiliyor. Boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan iki omur arasında öne, yana yada arkaya doğru fıtıklaşmaya denir. Her sol kol uyuşması boyun fıtığı anlamına gelmez.

Sol kol uyuşması halk arasında kalp krizi olarakda nitelendirilmektedir. Evet kalp krizi omuz ve sol kolda uyuşmaya sebep olabilir fakat sol kol uyuşmasının büyük bir bölümü sinirlerin hasar görmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Sağ elini kullanan insanlarda genellikle her iki kolda uyuşma görülür, fakat sol elini kullanan insanlarda sadece sol kolda uyuşma görülür.

Sol kol uyuşması genellikle kadınlarda görülmektedir, bunun nedeni kadınların daha çok örgü çamaşır ve bulaşık gibi işleri daha çok yapması sinir sıkışmasına neden olur. Ayrıca kolumuzu dirseğimizi uzun süre bir yere yaslamak da buna sebebiyet verir. Günümüzde bilgisayar kullanımı fazla olan kişilerde bu şikayetler başta yer almaktadır. 

Sol kol uyuşmaları ters bir hareket veya gece üstüne yatmaktan kaynaklanıyorsa bir iki gün içinde geçer genellikle, eğer geçmiyor rahatsızlık devam ediyorsa mutlaka bir nöroloji uzmanına görünmek gerekir.

Sol Kol UyuşmasıSol kol uyuşma sebepleri :
 • Damar sertliği gibi kalp rahatsızlıkları, göğüs ağrılarının genellikle ağrıları damar sertliğinden kaynaklanır.Kalp krizi kalbe giden damarların sertliğinden kaynaklanır, göğüs ağrısı ve sol kolda uyuşmayla kendini gösterir.
 • Dolaşım bozukluğu, kan dolaşımı zayıf olduğu zaman vücudun her yerine eşit kan gitmez özellikle uç noktalara bu da kollara da uyuşmaya sebep olur, özellikle de kan dolaşımın yönü nedeni ile sol kol uyuşur daha çok etkilenir.
 • Alkol ve sigara kullanım, aşırı sigara ve alkol hasarlı sinirlerde zaman his kaybına neden olup uyuşmalara sol kol uyuşmasına sebep olabilir.
 • Sinir sıkışmaları
 • Vitamin eksikliği, dengesiz beslenme sonucu vitamin eksikliği genelde B vitamini eksikliğinden dolayı.
Sol kol uyuşması için evde yapacağınız birkaç tedavi yöntemi biraz olsun rahatlatabilir.
 • Vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorsanız B12 ve bol kalsiyum alınız.
 • Düzenli bir şekilde haftada bir veya iki defa balık tüketin balığın içinde bulunan omega3 kolesterolü düşürerek kan dolaşımına yardımcı olur.
 • El ve kol egzersizleri yapın kan dolaşımını hızlandırır, sinirlerdeki sıkışmayı ve gerilmeyi azaltır.
  Sol kol uyuşması ile birlikte ateş, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk varsa hiç zaman kaybetmeden doktora gitmenizde fayda var.
]]>
Kol Kası Egzersizleri https://www.kol.gen.tr/kol-kasi-egzersizleri.html Fri, 16 Nov 2018 06:08:02 +0000 Kol kası egzersizleri, kolun farklı bölgelerini çalıştıran ve kol anatomisinin düzgün hale gelmesini sağlayan bir bütündür. Kol egzersizlerini tercih nedenleri kişiye göre değişmektedir. Mesela vücut geliştirme yapan bir erk Kol kası egzersizleri, kolun farklı bölgelerini çalıştıran ve kol anatomisinin düzgün hale gelmesini sağlayan bir bütündür. Kol egzersizlerini tercih nedenleri kişiye göre değişmektedir. Mesela vücut geliştirme yapan bir erkek daha büyük kollara sahip olmak isterken, aynı sporu yapan bir bayan arka kol sarkmalarını sıkılaştırmak için yapmaktadır. Bunların dışında kollarda meydana gelen sinir sıkışması durumlarında da kasları güçlendirip sıkışmayı bloke edebilmek için hafif egzersizler yapılabilir. Kol egzersizleri dumbell ile evde yapılabileceği gibi spor salonunda da yapabilirsiniz. Kollarımızda farklı işlevleri yerine getiren kol kaslarımız vardır. Biceps (ön kol), triceps (arka kol), bilek ve dirsek arasında kalan bölgedeki flexsor/pronator muscle group ve wrist and finger extensor muscle olarak başlıcalarıdır. Daha fazla kas vardır fakat temelde çalıştırmamız gerekenler bunlardır. Şimdi bu kasları hangi hareketlerle çalıştıracağız bakalım.

Kol Kası Hareketleri,

Barbell Curl,

Bu hareket ayak yapılmaktadır. Hedef bölge ön koldur.  Hareketi yaparken barımıza kaldırabileceğimiz kadar ağırlık takıyoruz. Barı avuç içlerimiz dışa bakacak şekilde ve kalça genişliğinde tutuyoruz. Bu şekilde dirseği kırarak barı omuz hizamıza kaldırıp indiriyoruz. Hareketi yaparken belimizi ileri geri hareketi ettirmiyoruz. Sadece kol hareket etmeli. 10 tekrardan 3 set yapınız. Düz yada z barla yapılabilir.

Concentration curl,

Bu hareketi dumbell ile yapıyoruz. Sehpaya oturuyoruz ve kolumuzu baldırın iç kısmına yaslıyoruz. Bu şekilde dumbell ile kolu büküp açıyoruz. Kol tam açılırsa daha etkili olacaktır. Kolları değiştirerek hareketi tamamlıyoruz. 10 tekrardan 3 set yapınız.

Kol Kası EgzersizleriDumbell curl,

Her iki elimizde birer dumbell alarak sehpaya oturuyoruz. Ağırlıkları avuç içleri öne bakacak şekilde tutuyoruz. Hareketi yaparken önce bir kolumuzu sonra diğer kolumuzu dirsekten büküp açıyoruz. Her ikili tamamlayış bir tekrar olacaktır. 10 tekrardan 3 set yapınız.

Barbell preacher curl,

Bu hareketi açılı sehpada yapıyoruz. Kollarımızı sehpaya yerleştirip, göğsümüzü mindere yaslıyoruz. Barı kendimize çekerken nefes alıyoruz. 10 tekrardan 3 set yapınız. Düz yada z barla yapılabilir.

Reverse curl,

Bu hareketi ayakta ve düz barla yapıyoruz. Tutuş şeklimiz avuçlar aşağı bakacak şekilde olacak. Bu şekilde dirsekten bükerek barı omuz hizamıza kadar getirip indiriyoruz. 10 tekrardan 3 set yapınız.

Şınav çekmek,

Şınav çekmekte kol kaslarınızın sıkılaşmasını sağlayan bir yöntemdir. Eğer  az şınav çekebiliyorsanız her antremanda çekebildiğiniz kadar tek set yaparsınız. 

Dikkat etmeniz noktalar,

Hareketleri yaparken hızlı gelişeyim diye yüksek ağırlıkları kaldırmaya çalışmayın. Bu tür davranışlar belinizi yada kol kaslarınızın zarar görmesine neden olabilir. Ağırlıklara alıştıkça zaten vücut bir üst ağırlığı isteyecektir. Egzersizlere başlamadan önce mu mutlaka en düşük ağırlıklarla ısınma yapın. Kas geliştirmek sabır işidir. Başarılar.
]]>
Hamilelikte Kol Ağrısı https://www.kol.gen.tr/hamilelikte-kol-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 08:32:06 +0000 Hamilelikte kol ağrısı, hamilelikte sık görülen kol ağrısı geçici bir sorun olmayabilir bilindiği gibi hamile olan kadınlarda hormon değişikliği yaşayan vücutta her yerin geçici olarak ağrı yapması mümkündür. Gebeliğin Hamilelikte kol ağrısı, hamilelikte sık görülen kol ağrısı geçici bir sorun olmayabilir bilindiği gibi hamile olan kadınlarda hormon değişikliği yaşayan vücutta her yerin geçici olarak ağrı yapması mümkündür. Gebeliğin vermiş olduğu sıkıntılar ilerleyen aylar içerisinde kilo problemi de eklenerek tam bir stres yaşanır. Bazı durumlarda ise anne adayı hamilelik öncesi olan aktifliğini azaltarak, daha hareketsiz hale gelir. Böylesi bir durum karşısında ise, vücudun hareketsiz olan yerlerinde ağrı görülmesi mümkündür. Anne adayında bu durumlar geçicidir. Her ihtimale karşı yaşanılan kol ağrıları durumunda doktorunuza haber vermelisiniz. Bazen düşünülmedik sebepler ortaya hamilelik sırasında yada ciddi rahatsızlıklar çıkabilir. Böylesi bir durumun hangi nedenden dolayı oluştuğu araştırılmalıdır. Gebelikte görülen ani kol ağrısı veya uyuşma ve buna benzer şikayetlerin, durumunda neler yapılmalı anne adayı kendini daha rahat nasıl iyi his edebilir.

Hamile olan bir kadının kendini sağlık açısından iyi his etmesi çok önemli bir durumdur. Yaşanılan ağrılar ise hamilelik sürecinde oldukça sıkıntılı bir dönem yaratabilir. Hamilelikte gece uyurken sağ veya sol kolumuza giren şiddetli bir ağrı olması ciddi bir hastalığın belirtileri olabilir. Gebelikte kullanılan bazı vitamin ilaçları vitamin eksikliği sebebi ile oluşan kol ağrılarına iyi gelmektedir. Bu durum karşısında kollarda veya başka bölgelerde oluşan ağrılı durumların altında genetik nedenler olabilir. Ayrıca hamilelikte oluşan kol ağrısı sebebi boyun fıtığı nedeninden kaynaklanmış bir ağrı olabilir. Boyun fıtığında oluşan, kolun şiddetli ağrısı olması mümkündür. Böylesi bir durum karşısında doktorunuz sizi yönlendirerek gerekeni yapacaktır.

Hamilelikte Kol AğrısıHamilelikte kol ağrısı tedavisi

Hamilelikte oluşan kol ağrısını doktorunuza bildirerek gereken önlemlerin alınacağı durumunda olumsuz oluşan tedavi sonucunda ise doktorunuz sizi ortapedi doktoruna yönlendirir. Hamilelikte oluşan kol ağrısı durumunda, anne adayının gebe olması tedavide çok fazla ilaç tedavisi önerilmez. Boyun fıtığı gibi bir durum söz konusu ise anne adayı bol bol dinlenmeli, ağır işler yapmamalı ve destek olarak vitamin ilaçlarını alarak kendini yormadan yapacağı kol hareketi ile rahatlar. Hamilelikte oluşan kol ağrısı geçici bir durumdur. Bazı durumlarda ise anne adayının yatış pozisyonu nedeni ile kaynaklı bir ağrı durumu olabileceği mümkündür. Yapılan bütün tedavi sonucu hamile olan anne adayı olumsuz sonuçları alıyor ise bu durumda gebelik süresi dolunca daha detaylı tedavi oluşturulur.

Hamilelikte kol ağrısının bazı durumda ise sebepsiz olan atında hiç bir neden yokken basit geçici ağrılar olabilir. Böylesi bir durum karşısında ise yapılacak tedavi pek mümkün değildir. Altında hiç bir neden yatmayan olan ağrılı durumlarda ise, paniklememek gerekir. Hamilelikte oluşan bir neden ise karpal tünel sendromu, bu gibi durumlarda çok ciddi kollarda ağrılar ortaya çıkar. Ellerde uyuşma ve yanmayla başlar kola doğru ilerleyen ağrı karpal tünel sendromudur. Tedavisi hamile olan anne adayına, göre ayarlanan ve düşük doz altında verilen ilaçla kontrol altına alınması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ayrıca anne adayı stres yapmamalıdır.                                                                                  


]]>
Koldan Anjiyo https://www.kol.gen.tr/koldan-anjiyo.html Fri, 16 Nov 2018 22:20:22 +0000 Koldan Anjiyo, Hastanın klinikte kalış süresini kısaltan ve uygulanabilirliği kolay olan koldan anjiyo, günümüzde kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen bir tanı ve tedav
Koldan Anjiyo, Hastanın klinikte kalış süresini kısaltan ve uygulanabilirliği kolay olan koldan anjiyo, günümüzde kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen bir tanı ve tedavi yöntemidir.

Koldan Anjiyo Uygulama Nedenleri;  Belli bir neden yok iken kalp yetmezliği ve ciddi ritim bozukluğu olan hastalarda. Kalp krizi geçirenler (özellikle genç yaşlarda) ve kalp krizi sonrası yapılan tetkiklerde (talyum sintigrafisi, efor testi, tomografik anjiyografi gibi)  problem görülenlerde.  Kalp krizinin ilk 12 saatinde veya daha sonraki saatlerde göğüs ağrısının devam etmesi halinde. Kalp damar hastalığı düşündüren göğüs ağrısı (angina pectoris) varlığında. Kalp damarları dışında başka bir nedenden dolayı kalp ameliyatı (kalp kapakçığı hastalığı) veya kalp dışı bir ameliyat olacaklar belli bir yaşın üzerinde ise,  Anjiyoplasti ve bypass ameliyatı olmuş veya stent takılmış hastalarda tekrar göğüs ağrısının ortaya çıkması durumunda. Risk faktörlerinin varlığında damar hastalığı olduğu şüphesi ve  testlerin anormal çıkması halinde (şikâyeti olmasa bile), Koldan anjiyo yapılabilir.
Koldan Anjiyo

Uzman Görüşleri ve Uygulama Şekli

Koldan anjiyoda istenmeyen durum ihtimali daha düşük koldan anjiyo işleminin yapılması, hasta, hekim maddi rahatlığı ve hastanede kalış süresi açısından, daha eski bir metot olan ve kullanılmaya devam edilen kasıktan anjiyo yöntemine göre daha avantajlı olduğunu belirtilmektedir. Koldan anjiyo yönteminin uygulandığı hastaların, uygulama esnasında rahat olduklarını ve daha az acı hissettiklerini belirtilmektedir. Başkaca koldan uygulanan anjiyoda, kasıktan uygulanana göre karışıklık oluşması ihtimalinin daha düşük olduğunu söyleyen uzmanlar, anjiyo uygulanan kol damarının yüzeye yakın olması ve arkasında kemik doku bulunması nedeniyle işlem sonrası kanama ihtimalinin daha düşük olduğunu belirtiyorlar. Kasıktan anjiyodaysa durumun biraz daha farklı olduğunu vurgulayan uzmanlar, kasıktaki operasyonda kanama daha zor kontrol edildiğini ve bu nedenle hastanın uzun süre (yaklaşık 5-6 saat) sırtüstü konumda yatmak zorunda olduğunu ifade ediyorlar. Bu durumun da hasta maddi rahatlık açısından olumsuz bir etki oluşturduğunu belirtiyorlar. Koldan anjiyo için, öncelikle hasta bireyin işleme uygun olup olmadığını değerlendirdiklerini ve akabinde o bölgede yerel bir temizlik ve sınırlı uyuşturma yaptıktan sonra Seldinger tekniği adı verilen bir teknikle damara girilerek ve damara bir özel kılıf yerleştirilerek işlemin gerçekleştirildiğini kaydettiler.

Koldan anjiyo yönteminin 80'li yılların başından beri yapılmakta olduğunu söyleyen uzmanlar Bu uygulama 90'lı yıllarda hız kazandı. İşlemin kısa sürmesi, hastanın çok fazla rahatsızlık hissetmemesi, fazla acı duymaması ve karmaşa oranının az olması uygulamayı yaygınlaştırdığını söylemekteler. Bu sayede hastanın klinikte kalış süresi de oldukça kısaltmaktadır. Koldan anjiyo uygulanan hastaların genellikle uygulamadan sonraki 2-3 saat içinde taburcu edebildiklerini belirttiler.

Koldan anjiyo yönteminin bir çok kez uygulanabileceğini belirten ve bazen diğer koldan da anjiyografi denemesi yapılabileceğini söyleyen uzmanlar, bazı hallerde uygulamanın yapıldığı damarda vazospazm adı verilen damar kasılması meydana gelebileceğini ve bunun acıya sebep olabileceğini belirtmektedirler. Yöntemin bazı hastalarda uygulanmayacağını belirten uzmanlar, kronik böbrek yetmezliği olan ve hemodiyalize giren hastalarda o koldaki damarlarda fistula açılması ihtimali nedeni ile ve sarsıntı sonrası anjiyo yapılacak damar bölgesinde bir problem mevcutsa bu uygulamanın yapılamayabileceğini söylemektedirler.

Yöntemin tüm özellikleri değerlendirildiğinde, başta hasta, hekim rahatlığı ve hastanede kalış süresi toplam gider açısından uygulanabilir bir yöntem olduğunu söyleyen uzmanlar, bu uygulama sayesinde hastaların kısa sürede n]]> Kolda Uyuşma https://www.kol.gen.tr/kolda-uyusma.html Fri, 16 Nov 2018 22:42:59 +0000 Kolda Uyuşma, Geçici kol uyuşmaları sinirler üzerine uzun süreli bir baskı sonucu oluşabilir. Bu, genellikle uykuda kolun yanlış konumlandırılması durumu yada kolun yanlış pozisyonlarda  kullanılması ile oluşabilir. Kolda Uyuşma, Geçici kol uyuşmaları sinirler üzerine uzun süreli bir baskı sonucu oluşabilir. Bu, genellikle uykuda kolun yanlış konumlandırılması durumu yada kolun yanlış pozisyonlarda  kullanılması ile oluşabilir. Kol uyuşması daha ciddi olarak ortopedik, kan dolaşımı ile ilgili sorunlar ya da sinir hasarına neden olan sinir sistemi hastalıkları ile ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda uyuşma en kısa sürede değerlendirilmesi gereken ciddi ve yaşamı tehdit eden bir durum bir belirtisidir. Bir veya iki kolun uyuşması altta yatan nedenin teşhis edilmesine yardımcı olur. Bir koldaki uyuşma ise sinir sıkışması, kırık kemik durumu veya inme nedeniyle olabilir. 

Kolda UyuşmaKolda Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Sol Kol: Kol uyuşması hastalıklar, kan akışının kısıtlanması veya sinirlerin zarar görmesi gibi nedenleri bulunmaktadır. Kolun hissini sağlayan sinirlerin ucu deri altı yapılara uzanır. Bu sinirler yukarı doğru el bileği, dirsek ve omuz bölgesini geçerek omuriliğe yakın bir bölgede his sinir merkezine ulaşır. Daha yukarı doğru ikinci bir sinir yolu, koldan gelen his bilgisini omurilik yolu ile beyne doğru taşır. Buradan çıkan üçüncü sıra his sinirleri talamus denilen durağa gelen bilgileri beyin kabuğunda yer alan his merkezine götürür. His, ayrıntılı olarak beyin kabuğunda algılanır, sol kola dair tüm duyu uyarıları beyin kabuğunda ayrıntılı olarak algılanır. Bu sinirlerin, koldan beyne bu hareketleri boyunca herhangi bir yerde sıkışması veya hasar görmesi karıncalanma, uyuşma hissi, ağrı gibi şikayetlere yol açar.

Sol kolda karıncalanma ve uyuşmanın ilk nedenleri sinir sıkışmaları ve boyun fıtıklarına bağlı olarak sinir hasarlarıdır. Elin ilk 3 parmağına ve dördüncü parmağının 3. parmağa bakan yarısına gelen sinirlerinin el bileğinde sıkışması beyin kabuğunda talamus tünel sendromu olarak adlandırılır. Bu tür sinir sıkışması her iki elde olmakla birlikte sağ elini daha çok kullananlarda sağ elde daha belirgin iken, sol elini kullananlarda ise sol elde daha belirgindir ya da yalnızca sol elde olur. Sol kolda sık görülen diğer bir sinir sıkışma türü de yüzük parmağının ve serçe parmağının hissini sağlayan sinirin dirsekte sıkışmasıdır.

Sağ elini kullananlarda hemen hemen her zaman sol kolda olan bu sinir sıkışması en çok dirseği sık olarak dayama sonucu gelişir. Kola gelen sinirlerin omuz bölgesinde sıkışması veya hasar görmesi, sinirin türüne göre kolda değişik bölgelerde uyuşma, karıncalanma olarak hissedilir. Sık görülen diğer bir neden de boyun fıtığıdır. Boyundan geçen sinirler kola dağılır. Özellikle orta boyun bölgesi fıtıklarında kolda uyuşma ve karıncalanma bazen de güçsüzlük şeklinde şikayetler ortaya çıkarır. Boyun fıtığına bağlı kol uyuşmasın da boyun hareketleri, uyuşma şikayetlerini tetikler ve arttırır. Boynun sol yanındaki fıtık vakaları sol kolda şikayetlere neden olur. Nadiren de sağ beyinde tümör, damarlar ile ilgili bozukluklar ve kan yetersizliğine bağlı bütün hasarlar, sol kolda ve bacakta ya da sadece sol kolda uyuşma ve karıncalanma beraberinde kimi zaman da güçsüzlüğe yol açar.

Sağ Kol: Sağ kol uyuşması çoğunlukla, kanın geçici olarak ya da sürekli kola yeteri kadar ulaşamamasından kaynaklanır. Bazen sağ koldaki sinirlerin zarar görmesi de uyuşma nedeni olabilir. Sağ kolun uyuşması veya karıncalanması yanlış pozisyonda uzun süre durma, ağır bir egzersiz gibi basit nedenleri olabileceği gibi tekrarlayan uyuşmalar diyabet, sinir hasarı gibi daha ciddi hastalıklar neticesinde oluşabilir. Bu yüzden sağ kol sık sık uyuşuyorsa ve uyuşmanın belli bir nedeni yoksa doktor tarafından kontrol edilmesi ve doğru teşhisin konulması son derece önemlidir .

Tedavi: İlk olarak doktor kolda uyuşmaya neden olan sebepleri bulur, bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi daha sonra kişiye göre gerekli tedaviyi uygular. Kol uyuşmalarının altında yatan ciddi sağlık sorunları olabilir. Öncelikle bu hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Uy]]> Kol https://www.kol.gen.tr/kol.html Sat, 17 Nov 2018 14:56:41 +0000 Kol, kolumuz hareket etmemizi sağlayan en önemli uzuvlarımızdan biridir. Kollarımız bir şeyleri kaldırıp indirmemizde yük taşımamızda mikrofonu tutmamızda ve birçok şeyde bize yardımcı olan organlarımızdır. Kollarım Kol, kolumuz hareket etmemizi sağlayan en önemli uzuvlarımızdan biridir. Kollarımız bir şeyleri kaldırıp indirmemizde yük taşımamızda mikrofonu tutmamızda ve birçok şeyde bize yardımcı olan organlarımızdır. Kollarımızın çalışma şekli bacaklarla benzerlik gösterir desek herhalde yanlış söylemiş olmayız. Çünkü kollarımız da bacaklarımız da iki tane ve her ikiside birer eklem bölgesine sahipler. Kolun çalışma mekanizmasına gelecek olursak kolumuzdaki kas ve eklemleri incelememizde fayda olacaktır çünkü kollardaki asıl hareketi bu yapılar sağlamaktadır. Kol üzerinde dört ayrı kas yer alır ve her birinin görevi farklıdır. bunların en önemli olanı iki başlı pazu kaslarımızdır. Bu kaslarımız kolumuzun öne doğru bükülmesinde rol alırlar.


KolKol sağlığı, 

Her organımız da olduğu gibi kollarımızda da yaralanma kesilme çıkma gibi durumlarda bir sağlık kurumuna başvurmalı ve sağlığını ihmal etmemeliyiz. Kollarımızın sağlığı için alabileceğimiz en baş önlem ağır taşımamak olacaktır. Bu yüzden kollarımıza aşırı ağır yükler yüklememeli eğer yüklememiz gerekirse de bunu dengeleyecek biçimde yapmalıyız. Kollarımız bizim için çok önemli organlardır bu söylemekle anlaşılmayacağı gibi dinlemek ve okumakla da anlaşılmaz bir şeylerin değeri kaybedildikten sonra bilinmeye başlıyor çünkü. Son olarak kollarımızın işlevsel özelliklerini çok zorlamamalı taşıyabileceği kadar yüklenmeliyiz. Kollarımızın sağlığına dikkat edip onların sağlığını tehlikeye atmamalıyız.

Kol hakkında, kol bölgesinde humerus isminde tek bir kemik bulunmaktadır. Kolun ve ön kolun hareketlerini sağlayan kaslar,bu kemiklere yapışmıştır. Kol, hareketlerini omuz mafsalı ve bu bölgenin kasları yardımıyla yapmaktadır. Ön kol ise düşleşme ve bükülme hareketlerini dirsek mafsalı vasıtasıyla ve koldan başlayıp, ön kol üzerinde 18 adet kas yer almaktadır, bunlar el ve parmakların hareketini sağlar. 

Kol kasları, 

Kolumuz ön ve arka olmak üzere iki tip kasa sahiptir. 
Arka kol kaslarımız 3 bölümden oluşur Bunlar,
 • Medial, 
 • Lateral
 • Uzun kaslardır.
Medial ve lateral kısımları kol kemiğinin arkasındadır ve bunlar dirsek kemiğine yapışıktır. Spakula içinde uzun bölüm yer alır,medial ve lateral kısımların birleştiği yerdedir. 

Dirsek kemiği, 

Ön kolda bulunan ve kemiğin iç yanında bulunan kemiğe dirsek kemiği denir. Dirsek kemiğinin üst ve alt olmak üzere iki ucu ve bu iki uç arasında uzanan bir gövdesi vardır. Bu kemiğin üst ucunda yer alan bir çentik vardır bu çentiğin adı ise trokleadır. Troklea çentiği eklem yüzeyi ile kaplıdır ve ve bu çentiğin üst ucu olekranon denilen bir eklem çıkıntısıyla kuvvetlendirilmiştir. Kol ile ön kol arasında bulunan açı 180 derce olduğu zaman olekranon denilen çıkıntı kol kemiğinin alt ucunun arka yüzeyindeki olekranon çukuruna girer. Dirsek kemiği başı bileğin iç yanında bulunur ve de arka yüzde deri üstünde hissedilebilir. Dirsek kemiği başının iç arka yanında ''Stiloid çıkıntı'' denilen bir kemik çıkıntı daha vardır ve alt ucun alt yüzüyle, bilek kemiklerinden biri olan ''trikuetrum''kemiği arasında disk bulunmaktadır.
]]>
Rüyada Kol Kesilmesi https://www.kol.gen.tr/ruyada-kol-kesilmesi.html Sun, 18 Nov 2018 14:55:50 +0000 Rüyada kol kesilmesi; Rüya sahibininyaşayacağı maddi ve manevi sıkıntılara işaret etmektir. Uzun zamandır birlikte olduğu bir arkadaşı ile arasının açılmasına işaret etmektedir. Ayrıca iş hayatında bir takım zorluklar ol Rüyada kol kesilmesi; Rüya sahibininyaşayacağı maddi ve manevi sıkıntılara işaret etmektir. Uzun zamandır birlikte olduğu bir arkadaşı ile arasının açılmasına işaret etmektedir. Ayrıca iş hayatında bir takım zorluklar olduğuna mevki kayıplarına işaret etmektedir. 

Rüyada kol kesilmesi, kişinin hayatında çok güvendiği sırrını, derdini, kederini ve sevincini paylaştığı birinden zarar göreceğine ve o kişi ile arasının açılacağına işaret etmektedir. Ayrıca rüyada kol kesilmesi kişinin aile hayatında bir takım sıkıntılar olabileceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin bir takım yanlış davranışlar içerisinde olabileceğine ve bu davranışlar yüzünden ailede çok değer verdiği birinin kişiye sırt döneceğine desteğini üzerinden çekeceğine işaret etmektedir. Rüyada kol kesilmesi evli olan kişilerin eşleri ile boşanmaya varacak kadar büyük kavgalar içerisinde olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca çok güvendiği kişiler tarafından dışlanacağına onların verdiği zararlar yüzünden girdiği sıkıntılarla yalnız mücadele etmek zorunda kalacağına işaret etmektedir. 

Rüyada sağ kol kesilmesi; Kişi rüyasında sağ kolunun kesildiği görmesi kişinin maneviyata verdiği değerleri kaybedeceğine işaret etmektedir. Rüyada sağ kol kesilmesi kişinin çok değer verdiği birinin vefatı veya aralarının açılması yoluyla o kişiden ayrılacağına işaret etmektedir. Ayrıca sağ kol erkek kardeşi işaret etmektedir. Rüya sahibinin kardeşi ile arasının açılmasına veya miras yüzünden büyük kavgalar edeceğine işaret etmektedir. Bu nedenle kardeşinin maddi manevi desteğini kaybetmesine işaret etmektedir. 

Rüyada Kol KesilmesiRüyada sol kol kesilmesi; Kişi rüyasında sol kolunun kesildiğini görmesi Kişinin dünya malına çok değer verdiğine ve bu mallarından büyük bir kısmını kaybetmeye işaret etmektedir. Rüyada görülen sol kol kız kardeşe işaret etmektedir. Bu nedenle sol kol kesilmesi rüya sahibinin kız kardeşi ile arasının açılacağına ve büyük kavgalar edeceğine işaret etmektedir. Kız kardeşi hak ettiği mirastan uzak tutmaya ve hakkının üzerine konmaya bu nedenle de kardeşinin desteğinden mahrum kalmaya işaret etmektedir. 

Rüyada başka birinin kol kesilmesi; Rüyada başka birinin kolunun kesildiğini gören kişi Etrafınca sevilmeyen saygı duyulmayan biri olduğuna işaret etmektedir. Rüya sahibinin cimriliğine ve bencilliğine bu nedenle etrafındakilerin sürekli dedikodusuna maruz kaldığına işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibinin maddi ihtiyacı olan kişilere  yardım etme olasılığı olduğu halde göz ardı ettiğine işaret etmektedir. Dünya malına tamah ettiği ve ahiret hayatından uzaklaştığına bu nedenle de oldukça sıkıntılı günler yaşayacağına işaret etmektedir. Rüya sahibinin hayatında yaptığı bir hata yüzünden büyük pişmanlıklar içerisinde olduğunu ve vicdan azabının kendisini bırakmadığına işaret etmektedir. 

Rüyada kol kırılmasının psikolojik yorumu; Rüyalar gün içerisinde yaşadığımız bir takım olayların ve bu olayların psikolojik etkisinin uykuda su yüzüne çıkmasıdır. Bu nedenle gördüğümüz bir takım rüyalar bazı durumlarda hayatımızı yansıtmaktadır. Örneğin Rüyada kol kesilmesi kişinin aile desteği görmediğine, sıkıntıları ile tek başına mücadele ettiğine işaret etmektedir. Ayrıca yüksek egosu olan bir patronla çalıştığına ve bundan dolayı kendisini zayıf hissettiğine de işaret etmektedir.  Bir çoğumuz normal hayatımızda çok sevdiğimiz, değer verdiğimiz sürekli desteğini gördüğümüz insanlara sen benim sağ kolumsun gibi tabirlerde bulunuruz. Kişinin rüyasında kolunun kesildiğini görmesi de sağ kolu olarak gördüğü, değer verdiği kişiden ayrıldığı veya o kişiden gördüğü bir takım yanlış davranışlardan dolayı üzüntülü olduğuna işaret etmektedir. Bazı İslami rüya tabiri yapan kişilere göre rüyada  kol kesilmesi Kişinin dünya nimetlerine daldığına ahireti unuttuğuna Allah'ın kendisinden hoşnut olmadığına işa]]> Çocuklarda Kol Çıkması https://www.kol.gen.tr/cocuklarda-kol-cikmasi.html Sun, 18 Nov 2018 17:29:01 +0000 Çocuklarda Kol Çıkması, Dirsek eklemini meydana getiren kemiklerin bulundukları yerden herhangi bir nedenle çıktıkları zaman kol çıkığı meydana gelir. Genellikle emekleme döneminde olan çocukların kolları ile yükselerek kol Çocuklarda Kol Çıkması, Dirsek eklemini meydana getiren kemiklerin bulundukları yerden herhangi bir nedenle çıktıkları zaman kol çıkığı meydana gelir. Genellikle emekleme döneminde olan çocukların kolları ile yükselerek kollarını sağa ve sola savurdukları için bazen bakıcı çıkığı adı verilen kol çıkmaları yani dirsek eklemi çıkığı durumu ortaya çıkabilir. Birçok çocukta kol çıkması durumunda kemikler operasyon geçirmeden yerine oturtulabilir. Genellikle 1-5 yaşları arasındaki çocuklarda, eklemlerin yeterince gelişmediği ve güçlü olmadığı için daha sık görülen kol çıkmasının,  az oranda da olsa 5 yaşına kadar tekrarlaması mümkündür. Bu nedenle aile bu konuda bilgilendirilmelidir ve kol çıkmalarının sık tekrar ettiği durumlarda cerrahi tedavi seçeneklerinin uygulanabileceği bilinmelidir. 

Çocuklarda Kol ÇıkmasıÇocuklarda kol çıkmasının nedenleri, 

Çoğunlukla çocuğunun elinin veya kolunun hızlı bir şekilde çekilmesi sonucunda oluşur. Emekleme dönemindeki çocuklarda ise çocukların ellerinden tutunarak yürümeye çalıştıkları için, düşer gibi olduklarında ve düştüklerinde ya da  bir basamak çıkıp inerken çocuğun elini tutan ebeveynin çocuğun elini bırakmadan onu yukarı doğru çekmesi anında çocuğun döner kemik başının bağın içinden çıkıp aşağı kısıma doğru kayıp eklemden ayrılması ile kol çıkması durumu meydana gelir.  Bu nedenle çocukların elinden bileğinden veya ön kolundan tutup yukarı doğru çekilmemesi kol çıkıklarının olmaması için oldukça önemlidir. Şayet çocuğu yukarı çekmek veya kaldırmak isteniyorsa, böyle bir sorunun yaşanmaması için çocuğun koltuk altından kavrayarak tutulup kaldırılması gerekir. 

Çocuklarda kol çıkmasının belirtileri, 

Çocuklarda böyle oluşmuş olan çıkıklarda aileler ilk olarak çıkığın farkına varmayabilir. Çünkü kol çıkmalarında çocuğun huysuzluğundan ve çıkan kolunu diğer kolundan daha az kullanmasından başka hiçbir belirti yoktur. Fakat bu kadar belirti bile  bazı çok dikkatli ailelerin durumdan kuşkulanmasına ve bu nedenle bir doktora başvurmasına yeterli olabilir. Bu tip çıkıklar çoğunlukla çocuklarda görülür. Bu kol çıkıntıların genç yaşlarda görülmesi, teşhisi konulmamış ve tedavi edilmemiş olan bir çocukluk çağında yaşanan kol çıkığından kaynaklanır.

Çocuklarda kol çıkması tedavisi, 

Çocukluk döneminde yaşanan kol çıkıklarının teşhisinin konulmasından sonra tedavisi oldukça basittir. Doktorun ön kolu kendi etrafı üzerinde hafif olarak dış tarafa doğru çevirip döner kemik başı üzerine hafif olarak bastırılması ile çıkık olan kemik yerine oturtması ile tedavi yapılmış olur. Çocuklarda kol çıkması tedavisinden sonra ilk çıkık meydana gelmesinden sonra çoğunlukla alçı yada atele gerek yoktur. Doktor çıkığı tedavi ettikten yaklaşık 5-10 dakika sonra çocuğun çıkan kolunu rahat bir şekilde hareket ettirebilmesi mümkündür. Ancak ihmale alınmış ve uzun zaman geçmiş olan çıkıklarda Bağ dokularda oluşan yaralanmalarının iyileşmesi 1-2 hafta kadar sürebilir.
]]>
Kol Kılları https://www.kol.gen.tr/kol-killari.html Mon, 19 Nov 2018 06:17:47 +0000 Kol kılları, kadınlarda kıl meselelerinin yaşandığı bölümlerden biri de kollar olarak karşımıza çıkar. Kollarda yer alan kılların tekrardan meydana çıkmayacak biçimde alınması gerekiyor. Bilhassa beyaz tenli kadınla Kol kılları, kadınlarda kıl meselelerinin yaşandığı bölümlerden biri de kollar olarak karşımıza çıkar. Kollarda yer alan kılların tekrardan meydana çıkmayacak biçimde alınması gerekiyor. Bilhassa beyaz tenli kadınların kollarında yer alan kıllar güzel olmayan görüntülerin meydana çıkmasına yol açar. 

Bayanların önemli sorunlarından bir tanesi de kol tüyleridir. Kol tüylerinin gözükmemesi üstelik çıkmayacak biçimde alınması gerekiyor. Bilhassa beyaz tenli kadınların kollarında görünen tüyler tam bir facia olmaktadır. Bu sebeple koldaki tüylerin alınması ve tekrar çıkmayacak biçimde temizlenmesi gereklidir. Genellikle bayanlar tüylerinden kurtulmak amaçlı tüy dökücü kremlerden faydalanır. Kol kıllarını almak amaçlı kozmetik pazarında piyasaya getirilen birbirinden çeşitli krem tiplerini birlikte rastlamak olasıdır. Özel kokuları ile basit bir tüy alma işlemi sunan kremler, çözüm odaklı tesirleri ile en fazla tercih edilen uygulamalar içinde bulunur. 

Kol Tüyleri Ne Türlü Alınır 
Kol tüyleri ciddi anlamda çirkin bir imaj yaratır. Bu sebeple uzaması beklenmeden alınması gereklidir. Kol tüylerini almak amaçlı çok fazla metot kullanılır. Bu yöntemlerden en fazla fazla kullanılanları krem ile tüy alma, ağda ile tüy almadır. Fakat en ağrısız ve çok fazla seçim edilen kol tüyü alma yolu kremdir. Üstelik bu kremlerin parfümlü ve kokulu olanları fazladan fazla satın alınmaktadır. Size kolunuzdaki tüyleri alabilmek amaçlı birtakım yöntemlerden ve bu yolların uygulamalarından belirtmek talep ediyorum. Bu metotları sıralayacak olursak; 

Kol KıllarıAğda ile Tüy Alma Yolu 
Kol tüylerini evinizde ağda ile alabilirsiniz. Isıttığınız ağdayı kolunuza bir ıspatula yardımı ile sürüp,ağda bezini yapıştırıp çekebilir ve yer tüylerinden kurtulabilirsiniz. Uyarı etmeniz gerekli bulunan önemli puan ağda bezi ile tüyleri çekerken,tüylerin tam tersine çekilmesine uyarı etmelisiniz. Bu biçimde yapılmış bulunan kol kılları anında hemen 2 ayda bir çıkar ve uzunca bir zaman sizi yönetim edecektir. Fakat birtakım bayanlarda ağda tahriş ve kızarıklık oluşturabiliyor. Üstelik bazı vaziyetlerde sivilce dahi oluşabiliyor. Bu sebeple birtakım bayanlar kol tüylerini alırken ağda kullanmıyor. Esasında ağda ile kolunuzdaki tüyleri almadan öncesinde kol kısmınıza çocuk pudrası dökerseniz,kolunuzda tahriş,kızarıklık ya da sivilce oluşmayacaktır. 

Epilasyon Cihazı ile Kol Tüylerini Almak 
Kolunuzdaki tüyleri almak amaçlı epilasyon aletlerinden yararlanabilirsiniz. Epilasyon cihazları yardımıyla kolunuzdaki tüylerden kısa zaman içinde kurtulabilirsiniz. Şayet epilasyon cihazı alırken buz bulunduran epilasyon cihazı alırsanız, daha az acı çekersiniz. Buz ağda yapacağınız yeri soğutarak acınızı en aza indirir. 

Tüy Dökücü Krem ile Kol Tüylerini Almak 
En acısız ve zahmetsiz bulunan krem ile tüy alma yolu bayanlar içinde en fazla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Şayet acısız, sızısız kıl ya da tüy almak istiyorsanız, en güzeli tüy dökücü krem ile tüy almaktır. Üstelik son günlerde çıkan kokulu kremleri seçebilirsiniz. Kol tüylerinize tüy dökücü kremi sürüp, tahmini 5 dk bekleyin. Daha daha sonra kutu içerisinden çıkan ıspatula ile tüyler kazınır. Sonrasında kolunuzu sabunlayarak, bol su ile temizlemeniz gereklidir. 

Jilet ile Kollardaki Tüyleri Alma 
Bu yolu çok fazla önermiyoruz. Fakat en çabuk ve en kolay yoldur. Çok Fazla ivedi ya da sürenin meydana gelmediği vaziyetlerde jilet yaparız. Unutulmaması gerekli bulunan önemli puan sürekli jilet ile tüy alırsanız, tespit edecek bir zaman daha sonra bu tüyler sertleşir ve daha uzunca çıkmaya başlar. Jilet ile koldaki tüyleri almak basittir. Belli bir zaman sabun ya da köpük sıkılır daha sonrada jilet ile kollardaki tüyler alınır. 
]]> Rüyada Kol Saati Görmek https://www.kol.gen.tr/ruyada-kol-saati-gormek.html Mon, 19 Nov 2018 12:09:03 +0000 Rüyada Kol Saati Görmek, alimlere göre rüya sahibinin hayatını düzene  sokacağını hayatının her anını planlı ve programlı hale getireceğine işaret etmektedir.  Rüya sahibinin yaşamaya çok önem verdiği ve zamanının h Rüyada Kol Saati Görmek, alimlere göre rüya sahibinin hayatını düzene  sokacağını hayatının her anını planlı ve programlı hale getireceğine işaret etmektedir.  Rüya sahibinin yaşamaya çok önem verdiği ve zamanının her anını istediği ve hayatını dolu dizgin yaşamak için mücadele edeceğine ve hayatını bunun üzerine planladığına delalet eder.  Rüya sahibinin hayalini kurduğu hayatı yaşamak için zamanını planlaması gerektiğine ve bunun yaparken de sistemli hareket ettiğine işarettir. 

Rüyada Kol Saatinin Çalışmadığını Görmek, sahibinin işlerini ihmal ettiğini ve bu ihmalinden dolayı işlerinin aksayacağına ve işlerini zamanında yetiştiremeyeceğine işaret eder. İşlerini zamanında yetiştirmediği için rüya sahibinin gözden düşeceğine, söz verdiği tarih de işlerini teslim etmediği için maddi kayıp yaşayacağına ve maddi kayıptan dolayı çok üzüleceğini ödemelerinin zamanında yapamayacağına rivayet eder. Bazı alimlere göre rüyada kol saatinin çalışmadığını görmek kişinin zamanı kullanma konusunda pek dikkatli davranmadığına ve zamanını verimli kullanma konusunda başarılı olmadığına ve bu konuyu önemsemediğine delalet eder. 

Rüyada Kol Saati Hediye Aldığını Görmek, kişinin iş hayatı olarak yorumlanmaktadır. Alimlere rüya sahibinin iş yeri ile ilgili sorun yaşayacağına ve bu durumdan dolayı üst amiri tarafından ikaz alacağına bu ikazdan dolayı çok üzüleceğine rivayet eder. Ayrıca bu ikaz sonrasında rüya sahibinin iş yerindeki mevkisinde de bir takım değişiklikler yaşanabileceğine şeklinde yorumlanır. Bazı alimlere göre ise rüya sahibinin geçmişte yaptığı bir hatasından ders alacağına ve bu hatayı ileride bir daha tekrarlamayacağına rivayet eder.  

Rüyada Kol Saati GörmekRüyada Kol Saati Taktığını Görmek, rüya yorumcularına göre hayatında düzene önem veren ve tertipli bir kişi olduğunu, planlı ve programlı bir şekilde hayatını yaşayan kişi olarak yorumlanır.  Rüya sahibi her işini dakik yapmakta ve zamanı kontrol etmede çok başarılı olduğunu ve bu özelliği sayesinde her işini zamanda yetiştireceğine rivayet eder. 

Rüyada Kol Saati Satın Aldığını Görmek, Rüya sahibinin hayatını düzene sokacağına, işlerini tertipli ve düzenli yapmak için caba harcayacağına, zamanını verimli kullanmak için plan yapacağına işaret eder. Ayrıca rüya sahibinin tertipli ve düzenli olması ile birlikte başarısız olduğu işlerden başarılı olacağına rivayet eder. 
]]>
Hazır Yufkadan Kol Böreği https://www.kol.gen.tr/hazir-yufkadan-kol-boregi.html Tue, 20 Nov 2018 11:40:15 +0000 Hazır yufkadan kol böreği, aniden misafiriniz geleceğinde, yaptığınız altın günlerinde yada bugünde kahvaltıda ne yesek diye düşündüğünüzde yapabileceğiniz pratik bir lezzettir. Kıymalı, peynirli yada ıspanaklı olabili Hazır yufkadan kol böreği, aniden misafiriniz geleceğinde, yaptığınız altın günlerinde yada bugünde kahvaltıda ne yesek diye düşündüğünüzde yapabileceğiniz pratik bir lezzettir. Kıymalı, peynirli yada ıspanaklı olabilir. Hazırlayıp buzlukta çiğ yada pişmiş olarak saklayabiliriz. Eğer pişmemiş olarak koyduysak dolaptan çıkardığımızda üzerine bir yumurta sarısı sürüp pişirebiliriz. Şimdi bu hazırlığı nasıl yapacağımıza bakalım.

Hazır yufkadan kol böreği için malzemeler,
 • 1 kg yufka ( 5 adet gelmektedir)
 • İki adet yumurta
 • Üç su bardağı süt
 • İki yemek kaşığı yoğurt.
Hazır yufkadan kol böreği iç harcı için malzemeler,
 • Birer tatlı kaşığı tuz, pul biber nane
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir adet soğan
 • Bir kg ıspanak
 • İki yemek kaşığı sıvı yağ
Hazır Yufkadan Kol BöreğiHazır yufkadan kol böreği hazırlanışı,

Öncelikle ıspanakları ayıklıyoruz ve güzelce yıkıyoruz. Bazen ıspanaklar çok topraklı olabilmektedir. Daha sonra bu ıspanakları ince ince doğruyoruz. Ispanaklar bir kenarda beklerken, biz soğanı ince olarak doğrayıp tavada kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar pembeleştikten sonra kıydığımız ıspanakları ilave ediyoruz. Bir sürede bu şekilde piştikten sonra ıspanaklar küçülecektir. Bu karışıma tuz, karabiber, nane ve pul biberi de ilave edip ocağı kapatıyoruz. Harcımızı ılımaya bırakıyoruz. Bu sırada bizde çırpma kabına yarım su bardağı süt ve yoğurt ilave ederek çırpıyoruz. Daha sonra bu karışıma yumurtaları kırıyoruz ve bir çay bardağı yağ ekliyoruz. Bu aşamadan sonra yufkalardan birin tezgaha koyup karışımımız dan sürüyoruz ve her yerine dağıtıyoruz. Yufkanın bir ucundan orta kısmına doğru kapatıyoruz. Yalnız tam ortaya kadar değil. Katladığımız bu kısma ıspanaklı harçtan boylamasına koyuyoruz. Kenarlardan biraz kıvırarak rulo şeklinde sarıyoruz. Yaptığımız ruloyu yağladığımız tepsiye alıyoruz. Yağlı kağıtta kullanabilirsiniz. Diğer yufkalar içinde aynı işlemleri uyguluyoruz. Tepsi yuvarlak ise yuvarlayarak yerleştirebilirsiniz. 180 derecelik fırında 25 dk pişirdikten sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz. Böreği hemen kullanmayacaksanız soğutup ve dilimleyip dondurucuya atabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz zamanda çıkarıp fırında ısıtırsınız. Bu işlemeleri kıymalı harç içinde uygulayabilirsiniz. 

Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Ispanaklı Kol Böreği https://www.kol.gen.tr/ispanakli-kol-boregi.html Wed, 21 Nov 2018 04:21:13 +0000 Ispanaklı Kol Böreği,Ispanak gibi bir vitamin deposunun yakıştığı en güzel börek olan, çıtır çıtır, lezzetli mi lezzetli ve çay saatlerinin vazgeçilmez bir hamur işi haline gelen ıspanaklı kol böreğinin yapılışı size Ispanaklı Kol Böreği,Ispanak gibi bir vitamin deposunun yakıştığı en güzel börek olan, çıtır çıtır, lezzetli mi lezzetli ve çay saatlerinin vazgeçilmez bir hamur işi haline gelen ıspanaklı kol böreğinin yapılışı size zahmetli gibi görünmesin. Aslında eliniz alıştığında oldukça kolay yapabileceğiniz bir börektir. Ayrıca ıspanaklı kol böreğini hazır yufkadan da yapabilirsiniz. Hazır yufka birçok hanım için kurtarıcı ve vazgeçilmez bir tercih olabilir. Ancak ben sizlerle  oldukça keyifle yaptığım ve lezzetine hayran kalacağınız evde kendinizin yoğurup açacağınız hamur ile yapabileceğiniz enfes bir kol böreği tarifi paylaştım. Bu böreği lezzetini tattığınızda verdiğiniz emeğe değdiğini göreceksiniz ve inanın tadına bayılacaksınız. Bana göre çay böreksiz gitmez. Hamur işlerinin en önde geleni ıspanaklı kol böreğidir. Size vereceğim tarif sayesinde yapacağınız ıspanaklı kol böreğinin mükemmel lezzeti ile ana yemekleri bile geride bırakacağına emin olabilirsiniz. Bayan oturmalarında bütün ilgileri üzerine toplayacak olan ıspanaklı kol böreğinin çıtır çıtır ve daha lezzetli olmasını istiyorsanız, açacağınız yufkaları olabildiğince ince açmanız gerekir ve böreğe lezzet veren iç harcınıda bir o kadar lezzetli hazırlamanız önemlidir. Örneğin ıspanağın içine biraz peynir ilave ederek lezzetini artırabilirsiniz. Ayrıca fırından çıkaracağınız böreğin kenarları çok sert oldu ise  üzerine az miktarda su serpip temiz bir örtü ile sardığınızda  bir süre bekledikten sonra  yumuşadığını göreceksiniz. Birkaç püf nokta önerdikten sonra bütün ilgileri üzerinde toplayacak olan ıspanaklı kol böreği tarifine başlayalım.

Ispanaklı Kol BöreğiIspanaklı kol böreği tarifi malzemeler:
 • 6 su bardağı un 
 • 1 yemek kaşığı tuz 
 • 2 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı yoğurt  
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
Ispanaklı kol böreği iç harcı için: 
 • 1 demet ıspanak 
 • 1 adet kuru soğan 
 • 300 gram beyaz peynir 
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı karabiber ve pulbiber 
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
Ispanaklı kol böreği arası için: 
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
Ispanaklı kol böreği üzeri için:
 • 1 adet yumurta 
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ 
 • Çörek otu ya da susam
Ispanaklı kol böreği tarifinin yapılışı:

Öncelikle geniş bir kabın içerisine unu ilave ettikten sonra elinizle ortasını açıp süt hariç diğer malzemeleri ilave edip iyice karıştırdıktan sonra azar azar sütü de ilave edip elinize yapışmayacak bir kıvamda olacak şekilde bir hamur yoğurun ve hamurun üzerini temiz bir örtü ile örtüp yaklaşık 20 dakika kadar dinlendirin. Bu arada ıspanakları bol su ile iyice yıkayıp suyunu süzdükten sonra doğrayın. Soğanı da ince ince kıydıktan sonra geniş bir kabın içerisine doğradığınız ıspanakları ve soğanı ilave edip üzerine tuz, pulbiber, karabiber, sıvı yağı ve peyniri de ilave edip karıştırarak böreğin iç harcını hazır edin. Ardından dinlenen hamurumuzu iki eşit parçaya ayırın ve ilk parçayı 6 adet aynı büyüklükte bezeleyin. İlk bezeyi servis tabağı büyüklüğünde hafif un ilave ederek açın ve üzerine bir fırça yardımı ile erittiğiniz tereyağını sürün. Diğer bezeleride aynı şekilde açıp aralarına tereyağı sürerek üst üste koyun ve buzdolabına yarım saat bekletin. Ayırdığınız ikinci parça için de aynı işlemleri uyguladıktan sonra buzdolabına koyduğunuz ilk hamuru çıkarıp hafif un ilave ederek yufka büyüklüğüne gelene kadar açın. Açtığınız hamurun uç kısmına hazırladığımız ıspanaklı harçtan koyarak rulo şeklinde sarın ve yağladığınız fırın tepsisinin orta kısmından başlayıp hamuru içe doğru kıvırarak fırın tepsisine yerleştirin. Buzdolabına koyduğunuz ikinci parça hamuruda yine yufka büyüklüğünde açıp aynı şekilde ilk hamurunuzun etrafına sardıktan sonra ü]]> Kol İnceltme https://www.kol.gen.tr/kol-inceltme.html Wed, 21 Nov 2018 09:47:54 +0000 Kol inceltme, Kilo alıp vermeden sonra kalan sarkık kollar için, kilolu kolların zayıflaması için yapılan bir uygulamadır. Genellikle yaz aylarının gelmesi ile bir çok bayan kolları inceltmek için egzersizlere başlar. Bu egzers Kol inceltme, Kilo alıp vermeden sonra kalan sarkık kollar için, kilolu kolların zayıflaması için yapılan bir uygulamadır. Genellikle yaz aylarının gelmesi ile bir çok bayan kolları inceltmek için egzersizlere başlar. Bu egzersizler evet kollarda sıkılaşma ve incelmeye yarar fakat eğer kilolu biri iseniz bu süreçte kilo vermek için diyet yapmanız da gerekir. Sadece kolları inceltmekle olmuyor. Kollarınızda bulunan yağları eritebilmek için diyetisyeninizin verdiği diyeti uygularken her gün belirli saatlerde düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir.  

Vücudunuzun diğer bölgelerine oranla kollarınız daha kalın ise inceltme işlemini uygulamanızda fayda vardır. Bu inceltme işlemi birazdan sizlere anlatacağımız egzersizler ile kolayca gerçekleştirilebilir. Zor gibi görünse de sadece günde on dakikanızı ayırarak bile kollarınızı istediğiniz inceliğe getirebilirsiniz. 

Kol inceltme gibi olaylarında altında yatan en büyük sebep güzel görünmektir. Sağlık nedense biz insanlar için hep ikinci plandadır, ta ki kaybede kadar, neyse gelelim kollarımızı incelteceğimiz egzersiz hareketlerine; bu egzersiz hareketlerini yapmak için öncelikle hareketleri yapacağınız yeri ayarlamanız gerekir. Boylu boyunca uzandığınızda yanınızda ve etrafınızda hareketleri yaparken çarpma riski olmayacak bir yer olmasıdır. diğer bir ayrıntıda hareketleri rahat yapacağınız kıyafetler tercih etmelisiniz. 

Kol İnceltmeKol inceltme de yapılacak egzersiz hareketleri;
 • Şınav hareketi: Yüzünüz yere bakacak şekilde zemine paralel olarak uzanıp kollarınız yardımı ile kendinizi yukarı itip aşağı değmeden tekrar çektiğiniz bu hareket kol kaslarının çalışmasını sağlar. Bu sayede çalışan kol kasları enerjiye ihtiyaç duyacağından bu enerjiyi kendisine en yakın olan içeriğindeki yağların hareketlenmesi ile elde eder.
 • Koltuk yada sandalye hareketi: Bu işlemimizde de belirttiğimiz nesneleri kullanarak yapacağımız hareketleri için kullanırız. Sandalyeye arkamızı dönerek oturur vaziyette durur gibi ama havada olacak şekilde ellerimizle sandalyenin  oturak yerinden tutarız ve aşağı yukarı kollarımız yardımı ile bedenimizi kaldırıp indiririz. Yine burada dikkat edilmesi gereken popo kısmımızın hareket esnasında asla yere değmemesidir. Böylelikle kollarımız ağırlığı taşıyacağından yine egzersiz için gereken enerji kollardaki yağlardan sağlanır. Kolumuzda sabitleşen ve hareket azlığından dolayı yer eden yağları hareketlendirmiş oluruz. 
 • Dambıl çekme: Bu dambıllar sadece inceltme işlemi için kullanacağından en fazla bir kilo kadar olmalı ve iki adetten oluşmalıdır. Dik bir şekilde ayakta dururken bacaklarımızı sabitleyip ellerimizdeki dambılları aşağı yukarı dirsek büklümünden hareketle, yada içten dışa dıştan içe doğru iki yana açıp kapatarak dirsek bükülmeden, yada gövdemize paralel aşağı yukarı yine dirsek bükülmeden indirip kaldırarak yapabiliriz. Böylelikle yine kol kaslarımızın tamamını çalıştırmış oluruz ve kollarımızda sabitleşen yağların hareketlenmesini ve enerji üretmek için çalışmasını sağlarız. 

Bu egzersiz hareketlerinin her birini günde on beşer defa yaptığınızda göreceksiniz ki kollarınızda incelmeler olacaktır. İncelmenin takibi için başlamadan önce bir metre yardımı ile ölçüsünü alabilirsiniz. böylelikle egzersizleri yapmaya başladıktan sonra her ay başında ölçümler yaparak ne oranda inceldiğini görebilirsiniz. 

Unutmayın egzersizleri dediğimiz sayılarda ve belirli aralıklarla yapmak incelmede fayda sağlar. Egzersizi daha çok yapayım, incelmede hızlanır diye düşünürseniz kollarınızda sabitleşen yağların kas olmasına sebep olursunuz ve bir daha asla incelme işlemi yapamazsınız çünkü o yağlar artık kastır. Sağlıkla kalın.  
]]>
Sağ Kol Ağrısı https://www.kol.gen.tr/sag-kol-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 07:39:42 +0000 Sağ kol ağrısı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir sorundur. Fakat kol ağrısına yol açan neredeyse hiçbir neden ciddi bir problem oluşturmaz. Sol kolda ortaya çıkan ağrı kalp krizi riskine yol açsa d Sağ kol ağrısı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir sorundur. Fakat kol ağrısına yol açan neredeyse hiçbir neden ciddi bir problem oluşturmaz. Sol kolda ortaya çıkan ağrı kalp krizi riskine yol açsa da sağ kol ağrısı kalp krizi belirtisi olarak değerlendirilmez.

Sağ kol ağrısı nedenleri

Kas sıkışması, kas ekilmesi, kaslarda zedelenme, yumuşak doku zedelenmesi sağ kol ağrısına yol açan yaygın nedenler arasında yer alır. Yaşanan yırtılmalar bazen az bazen şiddetli ağrılara yol açabilir. Pazı kasları çok kullanılıyor ya da zorlanılıyorsa kolda zorlanmaya bağlı olarak yırtılma yaşanabilir. Kaslarda meydana gelen problemler genelde duruş bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bilgisayar başında çok vakit geçirenlerde özellikle omuz alt kısmından başlayan bir ağrı kola kadar yayılabilir.

Sinir ağrısı: Kola bağlı bir sinir ezildiğinde veya hasar geliştiğinde ilgili bölgelere ağrı yaymaya başlar. Sinire bağlı yaşanan ağrı oldukça keskindir. Kolda batma, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir. Tedavisi için önce kişinin önce hasar görmüş sinire neyin neden olduğunu tespit etmesi gerekir. Yaşanan sakatlıkla genelde bu tarz ağrılara neden olabilir ve kaynağı kol haricinde başka bir bölgede olabilir.

Tendon iltihabı: Tendonda gelişen bir iltihap sağ kol ağrısına yol açabilir. Kasları kemikle birleştiren tendonlar iltihaplandığında meydana gelir ve şişkinlik gibi şikayetlere yol açabilir.

Eklem iltihabı: Tendonlarda olduğu gibi eklemlerde gelişen iltihapta sağ kolda ağrıya yol açabilir. Romatizmal artrit bu iltihaplara verilebilecek en iyi örnektir. Sağ üst kol ağrısı, eklem etrafında kızarma, şişme ve bölgede ısınma yaşanabilecek belirtiler arasındadır.

Kemik çatlakları: Kol ağrısına yol açabilen ciddi bir nedende kemik çatlaklarıdır. Nedeni kemik ve kaslara ağır gelen şiddetli bir çarpmadır. Bu durum karşısında kemikte çatlak meydana gelir.

Karpal tünel sendromu: El bileğindeki sinirin sıkışması sonucu oluşan ve bilekten başlayıp kola kadar yayılan bir ağrı türüdür. Ağrı kolla birlikte omza kadar yayılabilir.

Fıtık: Boyun veya belde gelişen fıtık sinirlerde baskı oluşmasına yol açar. Fıtık yalnızca ilgili alanı etkilemez. Bel fıtığı bacak ağrısına, boyun fıtığı ise kol ağrısına neden olur. Kolda ağrıyla birlikte güçsüzlükte yaşanır.

Sağ Kol AğrısıSağ kol ağrısı tedavisi

Kolda yaşanan ağrı kas çekilmesi, zedelenme gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa buz tedavisi faydalı olur. Buz bir havlunun arasına sarılarak ağrıyan kola uygulanabilir. Kolun dinlendirilmesi de ağrının hafiflemesi için önemlidir. Kolun yukarı doğru tutulması, kan dolaşımının iyileşmesini sağlar.

Ağrıyı geçirmek için anti-enflamatuar ilaçlar kullanılabilir. İltihap önleyici özelliği olan ilaçlar tendonlarda gelişen iltihabı geçirir. Sağ kol ağrısı sinir sıkışması nedeniyle oluşmuşsa fizik tedavi ve masaj uygulanabilir. Beraberinde anti-romatizmal ilaçlar, B grubu vitaminler içeren ilaçlar sinir sıkışmasına faydalı olur.

Sağ kol ağrısı için ne zaman doktora başvurulmalıdır

 • Kol ağrısı birkaç gündür devam ediyorsa ve alınan basit önlemlere rağmen geçmiyorsa
 • Düşme, kaza ya da çarpma gibi olaylar sonucu koldan ses gelmiş ve ağrı başlamışsa
 • Kolun ağrıyan bölgesinde kızarıklık, şişlik ve ısı artışı yaşanıyorsa
 • Yaşanan ağrı çok şiddetliyse
 • Kolu hareket ettirmekte güçlük çekiliyorsa
 • Herhangi bir efordan sonra ağrı yaşanıyor ve dinlenince geçiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
]]>
Kol Tüyleri https://www.kol.gen.tr/kol-tuyleri.html Fri, 23 Nov 2018 07:19:40 +0000 Kol tüyleri, kol üzerinde bilek hizasında başlayıp omuza kadar uzanan kıl olarak adlandırılan tüylerdir. Bu tüyler kişinin genetik yapısına göre farklılık göstermektedir. Bayan ve erkeklerde de oldukça farklılık gösterdiğ Kol tüyleri, kol üzerinde bilek hizasında başlayıp omuza kadar uzanan kıl olarak adlandırılan tüylerdir. Bu tüyler kişinin genetik yapısına göre farklılık göstermektedir. Bayan ve erkeklerde de oldukça farklılık gösterdiği bilinmektedir. Bazı hormonal bozukluklar sonucunda insanların hemen hemen yarısında oldukça fazla tüylenme görülmektedir. Bu tüyler özel bölgelerde, koltuk altlarında, bacaklarda ve yüzde olabileceği gibi kolda da oldukça fazla gözükmektedir. 

Kol tüyleri oldukça rahatsız edici boyutlara gelmektedir. Fakat çoğu kişilerde açık renk veya seyrek olması sebebi ile çok büyük rahatsız edici bir hal almamaktadır. Tüy oranı çok fazla olan ve rahatsız edici bir boyutta olan kişiler genellikle ağda yöntemi veya tüy sarartma yöntemi ile kendilerince geçici çözümler bulmaktadırlar. Tabi gelişen teknoloji sayesinde lazer gibi kalıcı ve etkili olan tüy yok etme işlemleri oldukça günümüzde tercihler arasında yer almaktadır. Bu tüylenme genetik olabileceği gibi bazı hastalık veya çok ilaç kullanım tedavisinden dolayı da artış gösterdiği bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durum olarak kabul edilmemektedir. Genel olarak bu tüyler hormonal bozukluk nedenlerinden dolayı da oldukça farklılık göstermektedir.Kol Tüyleri 

Kolda oluşan tüyler aşırı rahatsız edici bir hal almadığı sürece normal bir şekilde kalması en doğru karar olacaktır. Çünkü kol tüyleri diğer vücut bölgelerinde oluşan tüylere göre oldukça farklılık ve özellik sağlar. Kol tüyleri gibi vücuttaki çoğu tüyler oldukça farklı göreve sahip olduklarından dolayı tamamen yok etme işlemi oldukça zararlı bir yöntem şeklidir. İnsanlar doğal oldukları şekilde yaşamaları yani vücut dengelerini bozacak veya engelleyecek durumlardan uzak kalmaları sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır.
]]>
Kol Şişmesi https://www.kol.gen.tr/kol-sismesi.html Fri, 23 Nov 2018 21:28:04 +0000 Kol Şişmesi, Kollarımızın tamamının veya bir kısmının şişmesi, ödem birikmesi veya kas düğümlenmesi olarak kendini gösterir. Kol şişmesinin bir çok nedeni vardır. Hatta nedeni halen anlaşılamayan kol şi
Kol Şişmesi, Kollarımızın tamamının veya bir kısmının şişmesi, ödem birikmesi veya kas düğümlenmesi olarak kendini gösterir. Kol şişmesinin bir çok nedeni vardır. Hatta nedeni halen anlaşılamayan kol şişmeleri bile vardır. Ortaya çıkan şişlik esasen bir toplardamar şişliği dir. Atardamar şişliklerine göre daha az görülür. Oluşturduğu şikayetler diğer şişliklere göre biraz farklıdır. Şişlik, kolun yüzeysel yapısında değil, derin yapısında pıhtı oluşumu ile ortaya çıkar. Fakat zorlamadan kaynaklanan ortopedik sorunlar da sağ kolun şişmesine neden olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi kol şişmesinde de erken dönem tedavisi önemlidir. 

Kol Şişmesinin nedenleri,

Daha çok  sağ kolun yoğun olarak kullanılması ile kendini gösterir. Hastalık kişinin aktif yaşam içinde olduğu 25-40 yaşları arasında sık görülür. Kol şişmesi, ev hanımlarında da oldukça yaygın görülmektedir. Bunun nedeni temizlik yaparken kullanılan bez ile ilgilidir. Deterjansız kullanılan mikrofiber temizlik bezleri, ıslatıldıktan sonra iyice sıkılması gerekiyor. Bu durum hassas bünyeli kadınların sağ kollarında ödem oluşmasına, doku yırtılmasına neden olmaktadır. 

Kol şişmesine neden olan bir başka eylem ise; kalbin her kasılması ile koldan çekilen kan, toplardamarda bulunan kapakçıkların geri bırakması ile kalbe getirilemez. Bu durum da aynı yerde kalan kan toplar damarın ilgili bölgesinde pıhtı oluşturabilir. Daha çok aşırı sıcak ve rakım olarak daha düşük bölgelerde görülür. Aşırı sıcak, damar kapak yapısının aşırı esnek olmasına ve kanı tutmamasına neden olurken, düşük rakımlı bölgelerde ise; yer çekim kuvvetinin yüksekliği ile kan tam olarak toplanamaz, bu durumda ödem ve ve pıhtı oluşumu başlar. Bu durum da kol şişer. 

Kol da toplanan ödemler beslenme alışkanlığıyla da ilgili de olabilir. Genel olarak tuz yoğunluğu fazla olan gıdalar vücudun fazla su tutmasına ve ödem oluşmasına neden olur. Özellikle kalp ve böbrek hastalarında tuz daha fazla hasar oluşturur. 1 gr. tuz vücudumuzda bir bardak su tutacağını unutmamalıyız. 

Kol ŞişmesiKol şişmesi aşağıda ki durumlarda da ortaya çıkar;
 • Dolaşım ve Toplardamar bozukluğu,
 • Parmak ve kol kas ve sinirlerinde kaza sonucu meydana gelen kopma, ezilme ve yırtılmalar,
 • El ve kol kemiklerinde enfeksiyon sonucu meydana gelen sorunlar,
 • Kolu kontrol eden sinirlerin bir yerde sıkışması,
 • Gerilim ve stres,
 • Romatizmal sorunlar,
 • Sigara bağımlılığı,
 • Hareketsiz yaşam,
Kol şişmesinin tedavisi nasıldır

Uygulanacak tedavi şeklinde; Hastanın şişmanlığı, şişliğin büyüklüğü ve sertliği, şeker hastası olup olmadığı, hastanın gece hayatı ve alkol alışkanlığına, damar ve sinir yapısında bozulma olup olmadığına bakılır. Ayrıca kalp, tansiyon, kolesterol ve diğer hastalıklarının olup olmadığına bakılır. 

Yapılması gereken ilk işlem kolumuzu iki hafta boyunca zorlamadan dinlenmek olmalıdır. Bir başka işlem yüksek rakımlı ve kuru havanın olduğu yerlerde bir kaç hafta vakit geçirmek olabilir. Böylece vücudunuzun daha dinç ve diri olduğunu fark edebilirsiniz. Ödem var ise bu şekilde şişlikten kurtulunabilir. 

Düzenli spor ve egzersiz ödem oluşumunu engelleyebilir. Düzenli spor kalp damar yapısını güçlendireceğinden dolaşım sistemindeki sorunlar azalacaktır. Ayrıca oturduğunuz yerden 10 dakikada bir veya aklınıza geldikçe şişen kolunuzu yukarı kaldırdığınızda da şişmenin  azaldığını fark edeceksiniz.

Eğer buna rağmen geçmiyor ise ilk randevunuzu ortopedi doktorundan almalısınız. Tedavi uygulanabilmesi için tam olarak kol şişmesinin nedeni anlaşılması gerekir. Eğer sorun damar sorunu ise kalp damar uzmanına görünmelisiniz. Şişme eylemi başladıktan 15 gün içinde tedaviye başlanır]]> Patatesli Kol Böreği https://www.kol.gen.tr/patatesli-kol-boregi.html Sat, 24 Nov 2018 17:15:29 +0000 Patatesli kol böreği; Börek çörek denildiğinde Türk bayanlarının eline kimse su dökemez. İster hazır yufkadan olsun ister hamur yoğurularak elde açılmış yufkadan olsun hepsini itina ile hazırlar keyifle sunum yaparız. Özell Patatesli kol böreği; Börek çörek denildiğinde Türk bayanlarının eline kimse su dökemez. İster hazır yufkadan olsun ister hamur yoğurularak elde açılmış yufkadan olsun hepsini itina ile hazırlar keyifle sunum yaparız. Özellikle börek denildiğinde birçok çeşitti yapılmaktadır. Kahvaltıların beş çayların özel misafirlerin ikram tabaklarının olmazsa olmazlarındandır. Tepside serme börek kol böreği gibi bir çok çeşit börek vardır. Dilersek kıymalı, peynirli patatesli kol böreği hazırlayıp misafirlerimize ve sevdiklerimize sunum yapabiliriz. Bir çoğumuz patatesli kol böreğinin içerisine kullanılan patatesi haşlar kimizde çiğden kullanabiliriz. Ayrıca elde yufka açamayanlar hazır yufka kullanarak da yapabilirler. Ben biraz zahmetli fakat bir o kadar da lezzetli patatesli kol böreğinin tarifini paylaşıyorum ve denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Patatesli kol böreği için gerekli malzemeler;
Hamuru için;
 • 2 adet yumurta,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 çay bardağı su,
 • 1 çay bardağı süt,
 • 1 çay bardağı yoğurt,
 • 1 çay kaşığı tek atımlık maya,
 • 1 tatlı kaşığı sirke,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • Alabildiği kadar un,
İç harcı için,
 • 5 adet patates,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı acı pul biber,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı kimyon,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası,
Üzeri için, 
 • 1 adet yumurta,
 • susam,
 • Yufkalara sürmek için eritilmiş margarin,
Patatesli Kol BöreğiHazırlanışı: Öncelikle derin bir kabın içerisine yumurta, süt, su, sıvı yağ, yoğurt, sirke tuz ve son olarak ta tek atımlık maya koyup karıştırıyoruz. Ardından yavaş yavaş un ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Çok katı olmayan bir hamur elde etmemiz gerekli. Ardından yoğurduğumuz hamur bir kenarda dinlenirken biz iç harcını hazırlıyoruz. Patatesli kol böreği harcını hazırlamak için patateslerin kabuklarını soyup yıkıyoruz. Ardından patatesleri minik minik küp şeklinde doğruyoruz. Dilerseniz rendeleye de bilirsiniz. Daha sonra kuru soğanı ve sarımsağında kabuklarını soyuk ince ince kıyıp derin bir kasenin içerisine patatesle birlikte koyuyoruz. İçerisine pul biber, zeytinyağı, tuz, karabiber, kimyon ve salça ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra bir paket margarini tavada eritip hazırda bekletiyoruz. 

Daha sonra dinlendirdiğimiz hamuru beş eşit parçaya ayırıp tek tek oklava yardımı ile incecik açıyoruz. Hamuru ne kadar ince açarsak o kadar lezzetli ve çıtır bir börek elde ederiz. Açtığımız hamurun içerisine erittiğimiz margarinden fırça yardımı ile sürüyoruz. Daha sonra hamurun bir ucuna patatesli harçtan serip hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Yağladığımız fırın tepsisine diziyoruz. Ardından diğer hamura geçip aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. Büyün malzeme bittikten sonra üzerine yumurta sürüp çörek otu serpiyoruz. Hazırladığımız patatesli kol böreğini önceden ısıttığımız 180 derece fırında çıtır çıtır kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Ardından fırından çıkardığımız patatesli kol böreğini çıtır çıtır seviyorsanız hemen servis yapabilirsiniz. Eğer yumuşacık seviyorsanız fırından çıkardığınız böreğin üzerini kapatıp on dakika bekleyip servis yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun. 
]]>
Kol Ağrısı https://www.kol.gen.tr/kol-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 13:10:24 +0000 Kol ağrısı, toplumda oldukça sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Kazaya uğrama, düşme, çarpma gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir. Bazı durumlarda da kol ağrısı altta yatan bir farklı bir nedene bağlı olarak Kol ağrısı, toplumda oldukça sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Kazaya uğrama, düşme, çarpma gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir. Bazı durumlarda da kol ağrısı altta yatan bir farklı bir nedene bağlı olarak yaşanabilir. Kol ansızın ağrımaya başlamışsa ve nedeni bilinmiyorsa ağrıyan bölgeye buz kompresi uygulamak ve ağrı kesici almak bölgenin rahatlamasını sağlar. Eğer ağrı birkaç gün geçmesine rağmen geçmiyorsa, ağrı şiddetlenmişse, kızarıklık, şişme gibi başka şikayetler oluşmuşsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bazı durumlarda kol ağrısı acil bir durumun varlığını işaret eder. Bu nedenle ihmal edilmemesi gerekir. İhmal edilmemesi gereken ve acilen doktora başvurulması gereken kol ağrılarından biri kırık varlığıdır. Düşme, çarpma ya da benzeri bir olay sonrası kolda şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa ve kırıktan şüpheleniliyorsa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır. Acil doktora başvurulması gerek bir diğer ağrı türü de fiziksel aktivite ya da bir efor sonrası meydana gelen ve hareketsizlikte geçen ağrılardır. Bu tür ağrılar genelde göğüs ağrısını işaret ediyor olabilir. Göğüs sıkışmasıyla birlikte kolda birdenbire ağrı oluşmuşsa bu durum kalp krizine işaret ediyor olabilir ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kol AğrısıKol ağrısının yaygın nedenleri nelerdir

İncinme: Kolun daha fazla hareket ettirilmesi ya da zorlanması nedeniyle kol ağrısı yaşanabilir. Bu durumda büyük olasılıkla kol incinmiştir. Kolda bağ dokusu, doku ya da kaslarda zedelenme olduğuna işaret eder. Aniden yapılan bir hareket, ters hareket veya spor yaparken kolun zorlanması nedeniyle incinme meydana gelebilir. Bu durumlarda yaşanan ağrılar için kolun bir süre hareket ettirilmemesi ve bölgeye buz uygulanması ağrı için faydalı olur.

Tenisçi dirseği: Dirseğin dış tarafında ağrıya yol açan ve dirsek eklemi etrafında tendon ve kasların sürekli aynı hareketlerle kullanılması nedeniyle oluşur. Tenis kolda bu tip ağrının oluşması için verilebilecek en iyi örnektir. Ayrı zamanda yinelenen hareketler, devamlı mause kullanmak yine bu duruma yol açabilir. Oluşan ağrı birkaç gün, hafta ya da ay sürebilir.

Dirsekte bursit: Vücutta eklem yerlerinde bulunan hareketli parçaların birbirine sürtünmesini, azaltan, sıvı dolu kesecikler bursalar olarak tanımlanır. Kolun üst kısmı aynı hareketi yaptığında, dirsek devamlı sert bir yüzeye dayandığında ya da ciddi bir çarpma sonucunda bursalar da iltihaplanma oluşabilir. Bu durum tıpta olekranon bursiti olarak tanımlanır. Şişlik ve ağrıyla sonuçlanan bir durumdur. Çoğu bursit vakası evde alınabilecek önlemlerle kontrol altına alınabilir. Ağrı alınan basit önlemlerle birkaç hafta içinde azalabilir.

Sinir ezilmesi-sıkışması: İleri yaşa bağlı olarak ya da bazen olağan bir şekilde gelişen eklem ve kemiklerde aşınma, yıpranmayla omurilikte sinir sıkışmasına veya ezilmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda boyundan başlayan ağrı beraberinde karıncalanma hissiyle devam eder. Ağrı ile beraber kollarda kuvvetsizlik oluşabilir. Bu şekilde gelişen yıpranmalar omurga artriti veya servikal spondilozis olarak tanımlanır. Yaşanan şikayetler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak hastanın iyi ya da kötü günlerinin olması hastalığın bilindik tipik belirtileri arasında yer alır.

Fıtık: Boyun ya da bel fıtığı beraberinde kol ağrısına yol açabilir. Fıtık sinirler üzerinde baskı oluşturur. Bu gibi durumlarda yalnızca fıtığın meydana geldiği bölge değil farklı bölgelerde etkilenebilir. Bel fıtığı bacak ağrısı ve bacakta güçsüzlüğe, boyun fıtığı ise kol ağrısı ve beraberinde kolda güçsüzlüğe neden olur.

Angina pektoris: Kalp kaslarına ulaşan kan ve oksijenin sınırlandığı bir kalp sorunu olarak tanımlanabilir. Kalbi besleyen atardamarlarda sertleşme ve daralma sebebiyle oluşum gösterir. Angina nedeniyle şiddetli göğüs ağrısı ve iç bunalım şekl]]> Kol Ve Bacak Ağrıları https://www.kol.gen.tr/kol-ve-bacak-agrilari.html Sun, 25 Nov 2018 19:52:39 +0000 Kol ve Bacak Ağrıları, Genel olarak kol ve bacak ağrıları herkes tarafından görülebilir. Kol ve bacak ağrılarında ki artış günlük hareket kabiliyetimizi sınırlar şekildeyse tehlikeli olabilir.Kol ve Kol ve Bacak Ağrıları, Genel olarak kol ve bacak ağrıları herkes tarafından görülebilir. Kol ve bacak ağrılarında ki artış günlük hareket kabiliyetimizi sınırlar şekildeyse tehlikeli olabilir.

Kol ve bacak ağrılarının nedenleri:

 • Çocukluk ve ergenlik döneminde yaygın olarak herkeste kol ve bacak ağrısı şikayeti görülür. Genellikle büyümeye paralel olarak şiddetli kol ve bacak ağrıları çocuklarda yaygındır. Çocukların çok hareketli zamanlarında  gece çocuğu uyandıracak derecede ağrıların şiddeti hissedilebilir.
 • Günlük hayatımızda yanlış hareket alışkanlığı omur iliği uygun olmayan şekilde kullanmamıza neden olmaktadır. Böylece omur, disk, eklem ve bağ dokusu yıprandıkça kol  ve bacak ağrıları akseder. Vücudu doğru şekilde kullanmama eğilimi kol ve bacak ağrılarında ki şiddeti arttırarak hareket kabiliyetimizi engeller.
 • Aşırı spor ile kaslarımızı zorlamak kasların aşırı gerilmesine (kas spazmı) neden olarak kol ve bacak ağrısına neden olacaktır.
 • Anormal durumlarda yani kol ve bacak derisinin yanması, sinirler, kemikler, eklem uyuşması nedenlerine bağlı olarak kol ve bacak ağrısının sebepleri daha da sıralanabilir. Bazen vücuttaki diğer organları etkileyen hastalıkların belirtisi olarak kol ve bacak ağrısı görülerek yaşamı ciddi şekilde tehdit eden sıkıntılar yaratmaktadır.
 • Omurga daralması sonucu sinilere baskı olur ve yine kol ve bacaklarda ağrı semptomları izlenebilir.
 • Bel ve boyun fıtığı sinirler üzerine baskı yaparak kol ve bacak ağrısına neden olmaktadır. Bel veya boyun fıtığı sadece fıtıklı bölgeyi etkilemekle kalmaz. Bel fıtığı, bel ve bacaklarda; boyun fıtığı acı hassasiyet yaratarak kollarda aşırı his kaybına neden olur. Boyun ve bel fıtığı sertleşen yumuşak disklerin sonucu olarak sinirlere baskı yapar.

Kol Ve Bacak AğrılarıNe zaman doktora başvurulmalıdır

 • Altı ay süren kol ve bacak ağrılarında,
 • Kol ve bacak ağrısı sonucu aşırı his kaybı, güçsüzlük ve soğuma durumunda,
 • Kol ve bacakta şişme, kırık şüphesi sonucunda,
 • Kol ve bacakta açılan yara sonucu cildin mavi renk alması durumunda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Eğer kol ve bacak ağrıları kaslardan ve aşırı yorgunluktan oluşan bir ağrı şeklindeyse evde yapabileceğiniz uygulamalar vardır. Mümkün olduğunca kol ve bacağı uygun pozisyonda durdurarak kaslarınızı rahatlattıktan sonra 15-20 dakika süreyle buz tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında çeşitli kol ve bacak ağrılarında ki sinirsel hastalık nedenlerini bulmak önemlidir. Kullanılıyorsa sigara ve alkolü kesmek kol ve bacak ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır.

]]>
Evde Kol Kası Geliştirme Hareketleri https://www.kol.gen.tr/evde-kol-kasi-gelistirme-hareketleri.html Mon, 26 Nov 2018 02:12:31 +0000 Evde kol kası geliştirme hareketleri, Ömrünüzü fitness salonlarında çürütmeden, gün içinde yapacağınız evde kol kası geliştirme hareketleriyle kollarınızda istediğiniz görünümü sağlayabilirsiniz. Bu hareke Evde kol kası geliştirme hareketleri, Ömrünüzü fitness salonlarında çürütmeden, gün içinde yapacağınız evde kol kası geliştirme hareketleriyle kollarınızda istediğiniz görünümü sağlayabilirsiniz. Bu hareketler hem birçoğunuzun düşündüğünden daha kolay yapılabiliyor, hem de sonuca dair hayal ettiğinizden çok daha iyi bir görünüme erişmenizi sağlayabilecek nitelikteler. Bahsettiğim bu kol görünümüne ulaşmanızda sizlere lazım olan ilk şey iki adet dambıldır. Bu dambıllarla evde olduğu gibi aynı zamanda eğer uygun vaktiniz olursa iş yerinde bile çalışabilirsiniz. Ön ve arka kaslardan oluşan kolunuzu istediğiniz hale getirmenin bir diğer ilk adımı ise azim. Bir süre uğraşıp kısa bir zaman dilimi sonra bu işten vazgeçerseniz hem bu makaleyi boşu boşuna okumuş olursunuz hem de ilk başta yaptığınız çalışmalar tamamiyle boşa gider. Yani bu yalnızca çalışmakla değil, çalışmanın yanı sıra gelen süreklilikle başarılabilecek bir şey.
 
 Evde Kol Kası Geliştirme HareketleriEvde kol kası geliştirmek için sırasıyla yapılması hareketler
 • Öncelikle omurganızın olabilecek en dik şekilde durduğundan emin olun ve bu pozisyonu asla bozmayın. Kamburunuzun çıkmasına izin vermeyin ve başınızın da oldukça dik durduğundan emin olmayı unutmayın.
 • Ellerinizi, avuç içiniz yukarıya bakacak şekilde açın ve dambılları gayet sıkı bir şekilde parmaklarınızla kavrayın.
 • Dambılları yukarı doğru yavaşça kaldırıp indirmeye başlayın. Dambılı kaldırırken nefesinizi vermeli ve indirirken nefesinizi tekrardan almalısınız. Bu işlemleri acele bir şekilde yapmaya çalışmanıza gerek yok. Yavaş ve düzenli aralıklarla bir saniyeye yakın bir süre boyunca eşit tempoda yapmaya çalışın.
 • On iki kere dambılı indirip kaldırma işlemini yaptıktan sonra bir dakikadan az bir süre boyunca dinlenip daha sonra iki set boyunca daha aynı işlemleri gerçekleştirin. 
Evdeki koltuk gibi eşyalardan yararlanarak  yapılması gereken hareketler
 • Koltuk veya koltuk benzeri bir eşyanı üzerine elinizi, avucunuzun açık olduğu bir şekilde koyun.
 • Sonra belli bir eğim noktasına kadar kolunuzu bükün.
 • Üçe kadar sayıp dirseğinizi düz pozisyona getirin.
 • Bu hareketi 30 kez civarı yapın ve diğer kolunuza geçip o kolla da aynı sayıda yapmak için çaba gösterin.
Bu hareketlerin yanı sıra daha hızlı bir gelişim yaşamak için günlük gıda tüketiminizi %15 civarı arttırmalı veya 500 kalori fazla almalısınız. Öğün sıklığının arttırılışının yanında beslenme ürünleri de daha çeşitli hale gelmelidir. Zaten bir sporcunun kilo artışı haftada 300-600 gram civarında  olmalıdır. Aşağısı ve yukarısının iyi sonuçlar vermediği gibi beslenmeye de fazlalık olacak şekilde yer verilmemelidir çünkü fazla yağ birikimi hızlı kas  oluşumunun önünde etkendir. Umarım bu evde kol kası geliştirme hareketlerini hayatınızın bir parçası haline getirirsiniz ve üstüne iyi bir şekilde  beslenerek tıpkı hayallerinizdeki gibi kol kaslarına erişebilirsiniz.
]]> Kol Antrenmanı https://www.kol.gen.tr/kol-antrenmani.html Mon, 26 Nov 2018 17:45:23 +0000 Kol Antrenmanı, günümüzde oldukça ilgi gören kol kası geliştirmek için kol antrenmanlarını bu yazıda sizler için ele aldık. Herkes güçlü ve kaslı kollara sahip olmak ister. Kol kasının gelişmesi için protein haplar Kol Antrenmanı, günümüzde oldukça ilgi gören kol kası geliştirmek için kol antrenmanlarını bu yazıda sizler için ele aldık. Herkes güçlü ve kaslı kollara sahip olmak ister. Kol kasının gelişmesi için protein haplarına ihtiyaç duymak yanlış olur. Bu gelişimi vücudun doğal haline bırakmak daha sağlıklıdır. Şimdi bu kol antrenmanı adlı programı sizlerle paylaşacağız.

Kol antrenmanı hazırlık programı

Öncelikle programa başlamadan önce kolların açılması için barfiks barında avuç içleriniz barfiks demirine bakacak şekilde 15-16 cm arasında başınız olacak şekilde barfiks demirine kollarınızı uzatarak tutunmaya çalışın. Sakın bırakmayın. Gücünüz bitene kadar bu harekete devam edin. Biraz sonra kollarınızın nasıl açıldığını göreceksiniz. Bu hareketin amacı kolları adelenin çıktığı anda uzun süre bekletip kasların açılmasını beklemektir.

Kol Antrenmanı4 haftalık kol antrenman programı

Öncelikle ayakta kol bükme(halter kaldırma) hareketi ile başlayalım. 4 set ve 4-12 tekrar aralığında bu hareketi uygulayın. Dambıl bukme, vaiz bükme ve konsantre kol bükme hareketlerini de 4 set ve 10-12 tekrar aralığında uygulayın. Bu setlerde size ne fazla ne de ağırlıklar kullanmanız sizin için faydalıdır. Büyük kol kasları için antreman türleri 4 çeşittir.
 • Ayakta halter bükme: Kaslara fazla yüklenilen bu antrenmanda birinin size yardımcı olması şarttır. Bu hareket için ısınmaya başlayın. Hafif kilolar tercih edin. Isınma bittikten sonra ilk sette ağırlığı en yukarı noktaya getirin ve 3 saniye bekletin. Daha sonra yavaşça bırakın. 8-12 tekrar yapın. İkinci sette daha ağır bir ağırlık alın ve birinden orta noktada yardım isteyin. Setlerde ağırlıkları arttırarak 8-12 tekrar yapın.
 • Dambıl kaldırma/bükme: Kol adelesinin en yüksek seviyede tutulması için ağırlığı kaldırırken ellerinizin dışa dönük olmasına dikkat edin. Hareketi her iki kolda 6 kez yapın. Bu hareketle çalışan adeleye arka arkaya kan gitmesini sağlayacaktır. Aşırı bir yanma hissi olacak. Böylece vücut hipofiz bezlerine sinyaller göndererek kol kaslarının büyümesini isteyecektir.
 • Vaiz büküşü: Kol sehpası üzerine dirsekler aynı derecede konur ve en aşağı noktaya kadar gererek harekete başlayın. Ağırlık omuzlara değecek kadar kaldırıp 2 saniye bekletip yavaşça indirin. Hareketi 8-12 arasında tekrarlayın. 
 • Konsantre büküşü: En aşağı noktada kollar gerilir ve kilo omuzlara değinceye kadar kaldırılır. En üstte serçe parmak dışa doğru döndürülür ve bir kaç saniye bekletilir. Bu harekette dirseğin oynamamasına dikkat edilir.

]]>
Çatlak Kol https://www.kol.gen.tr/catlak-kol.html Tue, 27 Nov 2018 08:42:04 +0000 Çatlak kol, Kol insan vücudunun omuzu başından başlayıp ellerinin parmak ucuna kadar olan bölümüne denir. Eski zamanlardan beri kültürel bir olguymuş gibi kırık çıkıkçılar dediğimiz insanlar vardı. Bu insanlara gitmeyi do Çatlak kol, Kol insan vücudunun omuzu başından başlayıp ellerinin parmak ucuna kadar olan bölümüne denir. Eski zamanlardan beri kültürel bir olguymuş gibi kırık çıkıkçılar dediğimiz insanlar vardı. Bu insanlara gitmeyi doktora gitmekten daha mantıklı düşünen insanların sayısı eğitim ve öğretim sayesinde bilinçlenerek en aza indirgenmeye çalışılan ülkemizde halen bu yargıda olan bir çok insan vardır. Çatlak kırılma işleminden sonra gelen en önemli kemik rahatsızlığıdır. Çatlak kemik problemi  çocuklarda daha hafif hissedilebilir ama çatlağın vermiş olduğu acı hissi daha şiddetli ağrılara sebep olur. 

Çatlaklardan korunmak için özellikle dikkat etmeniz gerekenler, el kol ayak bilek gibi organlarınız için ortopedik ürünler kullanmalı, zorlamadan düzenli egzersiz yapılmalı, tekrar çatlak oluşmasına neden olacak sporlardan uzak durulmalı, beslenmenizi düzenli yapıp kemiklerin güç kaybetmesini engellemeli, diyet yapacağınız zaman vitamin değerleri yüksek gıdalar tüketilmeli ve aşırı kilo olmaktan kaçınılmalıdır. 

Kol kemiklerinde çatlak nedenleri 
 • Kolun bir anda ters hareket ettirilmesi,
 • Kolun üzerine düşme,
 • Kol kemiklerini zorlayıcı bir durumun oluşması,
 • Kola gelecek ani bir darbenin olması,
Özellikle çatlak kol riski gündelik yaşam içerisinde belirli iş ve aktivitelere sahip insanlarda olma riski çok yüksektir. Örneğin spor dalları ile aktif uğraşanlar yani meslek edinenler de (futbol,basketbol,voleybol, hentbol gibi,) günlük hayatta sporu egzersiz amaçlı kullananlarda ve kemik yapısı çok narin olan kişilerde görülür. Çatlak, oluşan yerin zamanında tedavi edilmemesi size yaşatacağı ağrı ve acılar zaman içerisinde şiddetlenerek artar ve yine tedavi edilmediğinde çatlayan kemiklerin normal şekilleri deformasyona uğrar. 
 
Çatlak KolÇatlak belirtileri
 • Şişlik
 • Ağrı,
 • Kızarma şeklinde kendini gösterebilir.
Çatlak oluşumu esnasında yapılan ters hareket esnasında fark edilebilir ya da edilmeyebilir. Burada önemli olan kolun hareket esnasında hissettiği acı ve gözle görülebilen şişlik olup olmadığıdır. 

Şişlik ve acı belirtileri var ise çatlağın olup olmadığı ancak;
 • Çekilecek filmler, 
 • MR, 
 • Röntgenler 
 • Kemik taraması ile ortaya çıkabilir.
Tedavisi

Çatlağın ilk oluşma esnasında fark ederseniz buz uygulaması sizin acıyı hissetmenizi ve çatlayan kemiğin şişmemesine yardımcı olur. Kolda oluşan çatlaklarda, kendi kendinize tedavi etme şansınız zordur. Dışarıdan birinin yardımı ile yapılan evde tedavilerinde pek yaralı olduğu söylenemez. En iyi çatlak tedavisini ancak bir hekim ile yapabilirsiniz. Çatlağın kaynama olasılığı yaşınız ile orantılıdır. Eğer ilerlemiş bir yaşta başınıza gelir ise bu süreç oldukça uzar. Ama daha genç yaşlarda gençken olan bitin kemik çatlakları daha kısa sürede kendini toparlayıp eski halini alır. En çabuk düzelmeler çocuklarda görülür. Bunun dışında alçıya alınma işlemi ile kolunuzu çok hareket ettirmeden bu süreci düzenli olarak dinlenme şeklinde geçirmenizde yarar vardır. Alçıya alınan kemiğin çatlak onarım süreci için sürekli boyundan yukarı doğru durmasını sağlayacak destekler yardımı ile kolun yukarıda tutulması gerekir. 

Çatlağın durumuna göre doktor tarafından alçıya alınıp alınmamasına karar verilir. Burada önemli olan alçıya alınacak ise kol, mümkün olduğu kadar yüksekte tutularak işlemin yapılmasıdır. Ayrıca alçı işlemi gerçekleşirse alçının kalma süresi boyunca olduğu kolun suya temas etmemesi gerekir. Bunun dışında çok ciddi çatlaklarda işlem ameliyata kadar uzayabilir. Örneğin çek sayıda çatlak bulunması gibi bir durumda ameliyat olma olasılığı yüksektir. 

]]>
Kol Damarları https://www.kol.gen.tr/kol-damarlari.html Tue, 27 Nov 2018 15:51:25 +0000 Kol damarları, üst kol damarları, el ve bilek atardamarlarıdır. Damarlar, insan vücudunda hayat için gerekli olan kanın taşınması için kullanılan çeşitli uzunlukları ve genişlikleri olan, elastik yapıda, boru şeklinde vücut Kol damarları, üst kol damarları, el ve bilek atardamarlarıdır. Damarlar, insan vücudunda hayat için gerekli olan kanın taşınması için kullanılan çeşitli uzunlukları ve genişlikleri olan, elastik yapıda, boru şeklinde vücutta dolaşım sistemini gerçekleştiren parçalardır. Damarlar kendi içerisinde iki ana başlıktan oluşur. Birisi atardamar diğeri ise toplar damardır. Atardamarlar kalpten pompalanan kanı vücuda yayar, toplar damar ise vücutta dolaşımını tamamlamış kanları toplayarak kalbe tekrar getiren damarlardır. Kalp ise bu iki damar arasında dolaşımdan gelen kanı temizleyerek tekrar vücuda yayan organımızdır. Bu ana damarlar milyonlarca küçük kılcal damarlara dönüşerek insan vücudunun her köşesine yayılmıştır. 

Organların canlılığını ve fonksiyonel özelliklerinin devamını sağlayan kanı taşımakla görevli olan bu damarlar kan akımının düzenli bir şekilde vücutta oluşmasını sağlar. O yüzden damarlarda oluşacak en küçük bir sorun bile oluştuğu yerde büyük sorunlar oluşturulabilir. Bu sorunlardan en önemlisi damar tıkanıklığıdır. Kan damar içerisinde gezinirken pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerin fazla çalışması yada düzenli çalışmamasından ötürü damar içi pıhtılaşma olmasına neden olarak damar içerisinde kütle haline dönüşür, bu durumda kanın damarda ilerleyişini etkileyerek tıkanıklığın oluştuğu bölgedeki organlara kanın ulaşmasını engeller. 

Kol DamarlarıGelelim kollarımızda olan damarlara, bu damarlar ikiye ayrılır;
 • Birisi üst kol atardamarları,
 • Kol atardamarı,
 • Derin kol atardamarı,
 • Diğeri ise el ve bilek atardamarlarıdır.
Üst kol atardamarları: Bu üst kol atardamarlarının, ana atardamarı koltuk altı atardamarıdır. Bu damarın en önemli özelliği ise, oksijen ve gerekli olan maddeleri omuza ve üst kola taşıyarak kolun ihtiyacı olan kanı getirir.  

Kol atardamarı: Bu atardamar üst kolun ön kaslarına gitmesi gereken kanı taşır.

Derin kol atardamarı: Bu atardamar da üst kolun arka kaslarına gereken kanı taşımakla görevlidir.

El ve bilek atardamarları: Burada olan atardamarlar elimizin içerisinde iki halka oluştururlar. ellerimizin yüzeysel ve derin avuç içi kavisleri parmaklara zengin bir oksijen akımı sağlamak için, atardamarlar, yüzeysel olan avuç içi kavislerinden bir sürü kollara ayrılır. bu derin avuç içi kavisinden gelen damar kolları baş parmağı besler. bu sayede insanların nabız atışları bu atardamar sayesinde parmaklarımızla bastırdığımız da kanın basınçla pompalandığını hissederiz. 

Bu kol damarları, dışında dirsek atardamarları, ön kol atardamarları, derin avuç içi damarları ve yüzeysel avuç içi damarlarıdır. Bu damarların hepsi kollarımızda ve ellerimizde gereken kan dolaşımını sağlamaktadır. Özellikle dolaşım esnasında sıkıntılar yaşanması ellerimizi yada parmaklarımızı kullanmamıza engel olabilir. Ağır açık yaralarda bu damarlar zedelenmiş ve tedavi edilemeyecek duruma gelmiş ise ve geç müdahale yapılmış ise oluştuğu bölgede kangrene sebep olur ve oluştuğu bölgedeki organı yada uzvu kişinin kaybetmesine neden olabilir. Her zaman her durumda erken müdahale önemlidir.
]]>
Kol Çıkması https://www.kol.gen.tr/kol-cikmasi.html Wed, 28 Nov 2018 03:06:21 +0000 Kol çıkması, kol çıkmasına diğer bir değişle omuz çıkması da denebilir. Bildiğimiz gibi kollarımız günlük yaşamda en çok kullandığımız organlarından biridir. Kol çıkıkları hemen hemen her yaş grubunda görülebilec Kol çıkması, kol çıkmasına diğer bir değişle omuz çıkması da denebilir. Bildiğimiz gibi kollarımız günlük yaşamda en çok kullandığımız organlarından biridir. Kol çıkıkları hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek vukuatlardır. Omuz çıkıkları genelde yaşlı vatandaşlarda görülmektedir.

Tedavi yolları, bu tip kol çıkıkları genelde tıbbi anesteziyle birlikte yerine oturtma yöntemiyle gerçekleşir ve bu olay bir daha oluşmaz. Tekrarlayan omuz çıkıkları genelde genç ve aktif kişilerde görülür. Gençler ve aktif sporcular bu durumları genelde kendileri halledebildiği halde bazen hastaneye de başvurmak gerekebilir. Ama yine de her ihtimale karşın hastaneye başvurmakta fayda olacaktır. Omuzun çıkabilmesine neden olan temel neden omuz bölgesindeki kasların gevşek olmasıdır. Ama bunun tek nedeni bu değildir bazen bu durum insanların kendi ihmalleriyle de oluşabilir.

Tekrarlayan çıkıklar, bu tip omuz çıkıkları aşırı tekrar ettiği zaman cerrahi müdahale şart olmalıdır. Çünkü omuz çıkıkları aşırı artarsa bu bölgede kireçlenme ihtimali artabilmektedir. Tekrarlayan omuz çıkıklarında tıbbi tedavi biraz daha ileri boyut alabilmektedir. Bu cerrahi tedaviler genelde bu bölgede oluşan yırtıkları tedavi etmek suretiyle olur. Hepimizin bildiği gibi eklem bölgelerimiz vücudumuzdaki en hassas bölgelerdendir. O yüzden bu bölgelere nasıl yüzümüze sırtımıza kafamıza bir zarar gelmemesi için dikkat ediyorsak eklem bölgelerine de sırf tedavisi kolay olduğu dikkat etmemezlik etmemeliyiz.

Omuz sağlığı, Bu tip vakalarla karşılaşmamak için alabileceğimiz önlemlere de biraz değinmek gerekirse öncelikle söyleyeceğimiz şey ağır şeyler taşımak olacaktır. Çünkü ağır maddeler omzumuzda bulunan kasların gevşeyerek burada çıkık oma olasılığının daha da artmasına sebep olacaktır. Bunun haricinde perde takarken ve yüksek camları silerken de ayrı bir dikkat göstermeli bu tip temizliklerde fazla abartıya kaçmamalıyız. Diğer önlemler, eller yastık altında uyunmamalı, bu kısımlardaki ağrılar dikkate alınmalı, çanta taşırken 15 dakikada bir omuz değiştirilmeli ve son olarak da sağlıksız besinlerden uzak durmalıyız.

Kol ÇıkmasıOmuz ağrıları, son olarak da omuz ağrılarına değinmek istersek. Omuz ağrılarının sebebi omuzlara uygulanan aşırı baskıdır. Her omuz ağrısı tehlikeli olmadığı için omuz ağrılarıyla başınız dertteyse eğer ağır eşya taşımamalı belimize ağır yük yüklememeli eğer aşırı yük de yüklersek de yükün bulunduğu omzu belli aralıklarla değişmeli buralardaki basınçları en aza indirmeliyiz. Omuzlarımızın sağlığına dikkat etmeli ve ağır yükleri tek başımıza taşımamalıyız. Herkesin omuz sağlığına dikkat etmesi gerekir eğer sizde söylediklerimizi uygularsanız omuzlarınızla ilgili sorunları en aza indireceksiniz.

]]>
Rüyada Kol Çantası Görmek https://www.kol.gen.tr/ruyada-kol-cantasi-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 17:19:29 +0000 Rüyada kol çantası görmek, çok kısa bir süre içerisinde sizin beklemediğiniz bir yerden büyük bir para geleceğine ya da sizin kendinizin uzak bir yere seyahat edeceğinize bu gittiğiniz yerden kendi şehrinize elinizde büyük mik Rüyada kol çantası görmek, çok kısa bir süre içerisinde sizin beklemediğiniz bir yerden büyük bir para geleceğine ya da sizin kendinizin uzak bir yere seyahat edeceğinize bu gittiğiniz yerden kendi şehrinize elinizde büyük miktarda para ile döneceğinize işaret etmektedir. Rüyada kolunuza takmış olduğunuz çanta yeni ise sizin bu alacağınız parayı yeni tanıdığınız ama uzun zamandır da sizin hayatınızda olan bir yakınınız tarafından verileceğine, eğer kolunuza taktığınız çanta eski ise sizin alacağını bu para eski bir tanıdığınız ya da akrabanı tarafından sizlere verileceği şeklinde yorumlanmaktadır.Çantanın eski ve yırtık olması durumunda gelen bu parayı akıllı bir şekilde kullanamayacağınız için bir an önce geldiği gibi gideceği ve sizin aldığınız bu paradan bir hayır göremeyeceğinize işaret etmektedir.

Rüyada Kol Çantası Görmek
Rüyada kol çantası görmek
, bir mağazaya giderek eskimiş olan çantanızın yerine artık yeni bir çanta almak istiyorsanız o zaman bu sizin için çok büyük bir yükselişe işaret edecektir. Aldığınız çantanın parlak olması durumunda geleceğinizin de çanta gibi bir anda değişeceğine ve sizin gerek iş hayatınızda gerek özel hayatınızda bir anda yükselişe geçeceğinize ve sizi parlak günlerin beklediğine işaret etmektedir. Son zamanlarda aileniz tarafından çok büyük sıkıntılar yaşadıysanız ve bu yaşadığınız sıkıntılar sizin açınızdan artık son noktaya geldiyse kaçış yolu arıyorsanız, suçu biraz da kendinizde aramanız gerekmektedir. Sorun yaşadığınız insanı karşınıza alarak biraz olsun konuşarak sorunlarınızı çözmeye çalışmanızda fayda olacaktır.

Rüyada kol çantası görmek
, çantanın içerisinde bir eşyanızı arıyorsanız ve bir türlü bulamıyorsanız bu sizin için büyük bir huzursuzluk içinde geçecek günlere işaret etmektedir. Rüya sahibi evliyse eşi tarafından ortada hiçbir neden yokken çok büyük sorunların olacağına ve eşinin evden bir süreliğine uzaklaşacağına, eğer rüya sahibi bekarsa okul hayatında ya da iş hayatında yaşayacağı çok büyük sorunların olmasına işaret etmektedir. Rüya sahibinin çok büyük bir sabır içinde yaklaşması ve olaylar karşısında eğer üzerinden gelemiyorsa o zaman mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekmektedir.

Rüyada kol çantası görmek, rüyanızda gördüğünüz kol çantasını bir yer de unutuyorsanız ya da sizler kol çantanızı çaldırıyorsanız bu sizin sağlığınızla ilgili üzücü bir durum alacağınıza işaret etmektedir. Son zamanlarda belki de yaşadığınız büyük sorunlardan dolayı kendinize ait olan sağlığınıza dikkat etmediğiniz için ve kendinizle baş başa kalamadığınız ve kendinize zaman ayırmayıp sürekli olarak gerek iş hayatınız gerek okul hayatınızla ilgili olarak çalıştığınız için sıkıntılı zamanları yaşamış olacaksınız. Durum böyle olunca da sizlerin sağlığınızın bozulmasından dolayı, artık bir süre dinlenmenin ve kendinize vakit ayırmanın zamanı geldi diyelim. Unutmayın ki sağlığınız olmazsa hayatınızda değeriniz kalmayacaktır.
]]>
Omuz Ve Kol Ağrısı https://www.kol.gen.tr/omuz-ve-kol-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 18:36:32 +0000 Omuz ve kol ağrısı, öncelikle hafife almamamız gerekir. Çünkü vücudumuz öğle bir kas kemik sisteminden oluşmaktadır ki, her ağrının bir oluş sebebi  ve başlangıç noktası vardır. Vücudumuzda ki kemikler dinamik bir Omuz ve kol ağrısı, öncelikle hafife almamamız gerekir. Çünkü vücudumuz öğle bir kas kemik sisteminden oluşmaktadır ki, her ağrının bir oluş sebebi  ve başlangıç noktası vardır. Vücudumuzda ki kemikler dinamik bir yapıya sahip olduğu için en ufak bir bozukluk, omuz ve eklemlerimize fazla yük binmesine sebep olur. Bu da omuz ve kollardaki ağrının zamanla artmasına neden olur. Omuz ve ağrısı 20-25 yaş aralığın da veya altında görülüyorsa aşırı kullanım sonucu meydana gelmiş olabilir. Çünkü bu kaslar da veya kollar da zayıflık yapmaz.
Eğer kas ve kollardaki bu ağrılar daha ileri yaşlarda görülüyorsa örneğin, 30-40 yaşlarında ise, ağrının şiddeti artar ve hatta günlük yaşam kalitesini de etkiler. Omuz ve kol hareketleri kısıtlanır, hatta kemik problemleri ortaya çıkarabilir. Kas yırtıkları, kollarda güç kaybı, kireçlenmeler gibi. Ayrıca omuzlarda ki kanlanmalar da ağrıya sebep olur. Omuz ve kollardaki bu  ağrılar başka hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin kalp damar hastalığının, karaciğer hastalığının, dalak hastalığının veya romatizma hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu nedenle omuz ve kol ağrılarını ciddiye almakta fayda vardır. Omuz ve kol ağrılarında ki tutulmaları ikiye ayırabiliriz, birincisi çarpma, zorlama, kaza gibi sonuçlardan oluşan ağrılar, ikincisi ise travmaya bağlı ağrılardır. 

Omuz Ve Kol AğrısıOmuz ağrısının sebepleri:
 • Omuz kırıklığı
 • Omuz çıkıklığı
 • Sinirlerle ilgili problemler
 • Tendon yırtığı
 • Tendon iltihabı
 • Enfeksiyon hastalıkları
Kol ağrısının sebepleri:
 • Kasların gerilmesi
 • Kaslardaki zedelenme
 • İncinme        
Kol ağrısı da sık görülen bir şikayettir. Genellikle düşme, çarpma, incinme gibi nedenlerden ortaya çıkıyor gibi görünse de bu ağrının altında başka bir neden yatıyor olabilir. Bu gibi durumlarda ağrıyan bölgeye buz koyarak ağrıyı hafifletebiliriz. Ancak bu geçici bir yöntemdir. Eğer ağrıda artış ve şişlik varsa derhal bir doktora başvurmalıyız. Çünkü bu ağrının sebebi kolumuzdaki kırık olabilir, omuz ve kol ağrılarına uygulanacak tedavi de ağrının sebebi ve teşhisi konulduktan sonra belirlenmektedir. Örneğin ağrı bir egzersiz veya spor sonucu meydana gelmiş ise soğuk veya sıcak kompleksi uygulanmalı ve ağrıyan bölgeye esnetme egzersizleri yapılmalıdır. Eğer ağrılar yaralanma sonucu oluşmuş ise fizik tedavileri, cerrahi müdahaleler ve ya kortizon iğneleriyle tedavi yoluna gidilebilir.
]]> Kıymalı Kol Böreği https://www.kol.gen.tr/kiymali-kol-boregi.html Thu, 29 Nov 2018 13:01:11 +0000 Kıymalı kol böreği, çocuklar açısından faydalı ve vitaminli bir yemek türüdür. Kıymalı kol böreği her zaman yapılan ve misafirlere ikram edilen bir hamurlu yiyecek türüdür. Kol böreği kıymasından dolayı z Kıymalı kol böreği, çocuklar açısından faydalı ve vitaminli bir yemek türüdür. Kıymalı kol böreği her zaman yapılan ve misafirlere ikram edilen bir hamurlu yiyecek türüdür. Kol böreği kıymasından dolayı zengin bir menü çeşididir. Çocukların ve büyüklerin severek yiyeceği bir tattır, çocuklar için ayrı zaman da vazgeçilmez bir yemektir. Kol böreğini yediden yetmişe herkesin severek yediği yufkalı bir börek türüdür. 

Kıymalı kol böreği malzemeleri  

 • 500 gr kıyma
 • 1 kg yufka
 • 1 bardak yoğurt
 • 2 adet yumurta
 • 3 adet soğan
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 demet maydanoz 

Kıymalı Kol BöreğiHazırlanışı 

Kıymaları önce bir teflon tavanın içerisinde kavuruyoruz. Kıyma suyunu çekene kadar kavurmaya devam ederiz. Suyunu çeken kıymanın içerisine sıvı yağını koyarak iyice kavurmaya devam ederiz. Kıyma kavrulduktan sonra içerisine küçük doğranmış soğanları  koyarak kavurmaya devam ederiz. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavurma devam eder. Kavrulma bittikten sonra içerisine salçasını baharatlarını koyarak 3-4 dakika kavuralım sonra ise altını kapatıp doğradığımız maydanozları içine dökelim  ve sonra soğumaya bırakalım. Yufkaları alıp harcını içine koyarak dıştan içe doğru saralım, sardığımız yufkaları keserek tepsinin içerisine tek tek dizelim dizdiğimiz yufkaların üzerine yumurtayı, yoğurdu ve iki yemek kaşığı sıvı yağı birbirine katarak yufkaların üstüne tek tek sürelim. Sürme işlemi bittikten sonra 180 derecedeki fırınımızın içerisine koyarak pişirelim. Servisini sıcak olarak yapalım afiyet olsun. 

]]>
Kol Böreği https://www.kol.gen.tr/kol-boregi.html Fri, 30 Nov 2018 01:36:59 +0000 Kol Böreği, Yapımı biraz zor olsa da, hazırlandığı zaman bütün zahmete değen Kol böreği hazır alınacağı gibi mutfağa girdiğiniz zaman kısa bir süre içinde yapabilirsiniz. Hazır olan yufkadan yapılacağı gib Kol Böreği, Yapımı biraz zor olsa da, hazırlandığı zaman bütün zahmete değen Kol böreği hazır alınacağı gibi mutfağa girdiğiniz zaman kısa bir süre içinde yapabilirsiniz. Hazır olan yufkadan yapılacağı gibi, en çok yoğuracağınız hamurla yapacağınız kol böreği daha lezzetli olacaktır. Sizlere de tavsiyemiz biraz vaktiniz varsa mutlaka hamurunu kendiniz yapmanız olacaktır.

Kol Böreği Hamurunun Malzemeleri:

 • 600 gram beyaz un 
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 1 çay bardağı yağsız yoğurt
 • 2 çorba kaşığı sirke
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • Alabildiği kadar ılık su

Kol Böreğinin İçinin Malzemeleri:

 • 1 kilo gram taze ıspanak
 • Yarım kilo beyaz peynir
 • 2 orta büyüklükte kuru soğan
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı sumak 

Kol Böreğinin üzeri için:

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 1 fincan zeytin yağı

Kol BöreğiKol Böreğinin Yapılışı:

Derin bir kabın içerisine yaklaşık olarak 3 su bardağı beyaz unu eleyerek kabımızın içine koyuyoruz. Ortasında birazcık derinlik açarak 1 çay bardağı yağsız yoğurdu ardından 1 çay bardağı zeytin yağunu ve 2 çorba kaşığı sirkeyi koyuyoruz. Üzerine 2 tatlı kaşığı tuzu serpiyoruz. Ve yavaş yavaş suyu ekleyip yoğurmaya başlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus suyu çok koymadan, hamurun kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurmaya başlıyoruz. Hamur kulak memesi kıvamına gelince üzerini bir bezle örtüp yarım saat dinlendiriyoruz. 

İçi için, İyice yıkadığımız ıspanaklarımızı küçük küçük doğruyoruz. Bir tencerenin içerisinde haşlıyoruz. Ayrı bir kabın içerisinde yarım kilo beyaz peyniri rendeliyoruz. Küçük küçük doğramış olduğumuz kuru soğanlarımızı peynirin üzerine ilave ediyoruz. Haşlanmış olan ıspanaklarımızı da koyup, 1 çay bardağı zeytin yağını, 1 tatlı kaşığı tuzu ve 2 yemek kaşığı kırmızı pul biberi de koyup en son 1 çay kaşığı sumak da atarak iyice karıştırıyoruz.

Kulak memesinde yoğurduğumuz hamuru 8 eşit parçaya bölüyoruz. Ve bütün parçaları eşit olacak şekilde tek tek yufka kalınlığında açıyoruz. Yaptığımız harçtan biraz içine koyup rulo şeklinde sarıyoruz. Ve bunu 4 eşit parçaya bölerek daha önceden yağladığımız ya da yanmaz kağıt koyduğumuz tepsimize diziyoruz. Böldüğümüz bütün hamurları bu şekilde açarak börek şekline getiriyoruz. Ayrı bir tabakta 2 adeta yumurta sarısını ve 1 fincan zeytin yağını karıştırıp yaptığımız böreklerin üzerine eşit bir şekilde sürüyoruz. Daha önceden 180 derecede ısıtmış olduğumuz fırınımızın içine koyarak 40 ya da 45 dakika boyunca pişiriyoruz. Üzeri kızarınca çıkarıyoruz. 

Afiyet olsun

]]>
Koldaki Sivilceler https://www.kol.gen.tr/koldaki-sivilceler.html Fri, 30 Nov 2018 10:21:11 +0000 Koldaki Sivilceler: daha sonrasında iz bırakmakta ve bu da özellikle de kadınlar için hiç istenmeyen bir durum olmaktadır. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan koldaki sivilceler, ergenlik döneminin son bulması ile ise o Koldaki Sivilceler: daha sonrasında iz bırakmakta ve bu da özellikle de kadınlar için hiç istenmeyen bir durum olmaktadır. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan koldaki sivilceler, ergenlik döneminin son bulması ile ise ortadan kalkmaktadır. Ancak bu durumun, insanların bir kısmının vücudunun farklı kısımlarında devamlı olarak kalabilmesi de mümkün olmaktadır. Bu sivilceler çoğunlukla kadınların kollarında meydana gelmekte ve sürekli olarak devam edip, özellikle de yaz ayları geldiğinde kısa kollu kıyafetlerin giyilmesi ile hoş olmayan görüntülere sebep olmaktadır. Genellikle koldaki kalıcı sivilceler kişinin bünyesi sebebi ile oluşmakta ve kişinin bu sivilcelere yanlış müdahalesinden dolayı da sivilcelerin sayısının git gide daha fazla olarak devamlı olmasına neden olmaktadır. Kalıcı olarak devam eden bu durum erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülmektedir.

Koldaki SivilcelerKoldaki Sivilcelerin Sebepleri

Kolda meydana gelen sivilcelerin sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kolda meydana gelen sivilcenin en fazla görülen sebebi kol bölgesinde mevcut olan tüylerin alınma durumudur. Kolda mevcut olan tüyler kişiyi rahatsız etmektedir, ancak ilerisi düşünüldüğü zaman koldaki tüyleri almak zararlı olabilmektedir. Bunun sebebi ise sivilcelerin tedavisi yapıldığı zaman bu durumun kalıcı değil geçici olacak olmasıdır. Bunun yanı sıra, kolda meydana gelen tüylerin illaki alınması gerekmesi halinde kişinin kaliteli ürünleri tercih etmesi ve bu şekilde kolda alerji oluşumunu engellemesi gerekmektedir. Ayrıca, koldaki tüylerin alımının ardından bu bölgeye yine kaliteli olan bir nemlendirici ürün sürülmesi, güneşli havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmak, banyo esnasında yumuşak kese yapılması ve mümkün olduğunca denize girilmemesi gerekmektedir.
 • Kişinin sigara, alkol, asitli içecekler ve fazla yağ içeren yiyecekler tüketmesi de koldaki sivilcelerin oluşumunu tetiklemektedir.
 • Cilde yanlış, cilt tipine uygun olmayan kremlerin sürülmesi ile pudra uygulanmasının ardından kolda sivilce oluşumu meydana gelmektedir.
 • Duş esnasında çok fazla sabun kullanmak, sabunun içeriğinde bulunan doymamış yağ oranı sebebi ile kolda sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Cildin gereğinden daha çok yıkanması koldaki sivilceleri yok etmek bakımından yanlış bir davranış olmaktadır. Bunun sebebi, sabun kullanımı koldaki sivilcenin sadece yüzey kısmında bulunan yağı almakta ve gözeneklerde mevcut haldeki yağı etkilememektedir. Sabun sebebi ile meydana gelen sivilceler çoğunlukla sabun kullanarak kese yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Koldaki Sivilcelerin Tedavi Yöntemleri

Koldaki sivilcelerin tedavi edilmesi amacı ile sivilce kremi kullanmak mümkündür, ancak burada bilinmesi gereken şey sivilce kremlerinin herkeste farklı tepki göstermesidir. Yani bir kişiye çok iyi gelen bir sivilce kremi başka bir kişiye iyi gelmeyebilir. Bu sebeple de ilk olarak sivilcenin hangi sebeple oluştuğunu bilmek gerekmektedir. Bunu bilmenin en iyi yolu direkt olarak bir tedaviye başlamak yerine kesinlikle ilk olarak bir cildiye uzmanına görünmek olmaktadır. Bazı durumlarda doktor kişiye kremin yanında ayrı olarak antibiyotik de verebilmektedir.

]]>
Kol Kırılması https://www.kol.gen.tr/kol-kirilmasi.html Sat, 01 Dec 2018 09:08:32 +0000 Kol Kırılması, Ulna, radius ve humerus isimlerinde olan ve kolda bulunan bu üç kemikten tekinin yada birden fazlasının kırılması ile kol kırılması meydana gelmektedir. En fazla görülen kol kırılması sebeplerinden bir t Kol Kırılması, Ulna, radius ve humerus isimlerinde olan ve kolda bulunan bu üç kemikten tekinin yada birden fazlasının kırılması ile kol kırılması meydana gelmektedir. En fazla görülen kol kırılması sebeplerinden bir tanesi kişinin kolunun üstüne düşmesidir. Kol kırılması halinde uygulanan tedavi yöntemleri yaralanma yeriyle şiddetine bağlıdır.  

Kol Kırılması Belirtileri

Kol kırılmasının ilk başta gelen belirtisi sebep olan kaza sırasında duyulan kırılma ya da çatlamaya benzeyen sestir. Bunun yanı sıra genel olarak görülen diğer belirtiler ise şu şekildedir;

 • Hastanın kolunu hareket ettirmesi ile artış görülebilen şiddetli ağrı
 • Şişme görülmesi
 • Morarma meydana gelmesi
 • Hastanın kolunda deformite olması yani şekil değişikliklerinin görülmesi

Hastanın yara alan kolunda aşırı ağrı olması halinde hiç zaman kaybetmeden bir doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Çünkü bu durumda, kırık teşhis edildiğinde geç kalınmış olunması halinde özellikle de büyüklere nazaran daha hızlı bir zaman içinde iyileşme görülen çocuklarda iyileşme ya geç olmakta veya tam iyileşme görülmeyebilir.

Kol Kırılması Sebepleri

En fazla görülen kol kırılması sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Düşme Durumları: Kişinin el ya da bileğinin üzerine kontrol dışı düşmesi durumu kol kırıklarında en fazla görülen sebepler arasında yer almaktadır.
 • Spor Esnasında Yaralanma: Kişinin spor yaparken yaralanması, kol kısmına darbe alması gibi durumlar kol kırıklarında sık görülen sebepler arasındadır.
 • Önemli Travmalar: Araç ya da bisiklet ile yapılan kazalar veya başka doğrudan travmalar esnasında kolda kırılma meydana gelebilmektedir.  

Kol Kırılması Testleri ve Teşhisi

Hastanın kol kırığının nasıl meydana geldiğini doktorun dinlemesinin ve fiziki muayenenin ardından, meydana gelen kırıkların hangi derecede olduğunun ve yerinin belirlenmesi amacı ile hastadan röntgen çektirmesini isteyebilmektedir.  Bazı durumlarda, hastadan görüntünün daha ayrıntılı olarak elde edilmesi amacı ile MR gibi farklı taramalar istemesi de muhtemeldir.

Kol Kırılması Tedavisi

Kol KırılmasıKol kırılması tedavisi, kolda meydana gelen kırığın hangi türde olduğuna göre farklı olabilmektedir. Hastanın iyileşebilmesi için gerekli olan zaman yaralanmanın hangi şiddette olduğu gibi farklı etkenlere göre değişebilmektedir. Bunun yanı sıra, şeker hastalığı gibi başka rahatsızlıklar, hastanın kaç yaşında olduğu, nasıl beslendiği, sigara ya da alkol kullanıp kullanmadığı gibi faktörler de hastanın iyileşme süreci üzerinde etki etmektedir. Kırıkların şu kategorilerden birine ya da birkaçına girmesi muhtemeldir;

 • Açık (Bileşik) Kırıklar: Bu kırık kategorisine giren kırıklarda, kırılmış olan kemik cildi kesmiştir ve kol üzerinde açık yara mevcuttur. Bu durumda yara üzerinde enfeksiyon oluşmaması amacı ile hastanın acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Kapalı Kırık Oluşması: Kolunda kapalı kırık olan hastaların kollarında deri kesilmesi görülmemektedir.
 • Yerinden Çıkan Kırıklar: Bu durumda hastanın kırılan kemiği yeri ve hizasından ayrılmış durumdadır ve böyle kırıkların tedavi edilebilmesi amacı ile hastaya cerrahi müdahale yapılması gerekebilmektedir.
 • Ufalanmış Kırıklar: Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde hastanın kolun bulunan kemikler ufak parçalar halindedir ve böyle bir durumda hastanın tam olarak iyileşebilmesi amacı ile hastaya cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir.
 • Ağaç Kırığı: Hastanın kolunda ağaç kırığı meydana gelmesi, hastanın kolunun kırımlı, ancak tam olarak kırılmamış olması anlamına gelmektedir. Bu durum en fazla çocuklarda görülmektedir, çünkü çocukların kemikleri büyüklerin kemiklerine kıyasla daha fazla esnek bir yapıya sah]]> Sol Kol Ağrısı https://www.kol.gen.tr/sol-kol-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 10:29:31 +0000 Sol kol ağrısı, Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu bu durum, özellikle dirsek ve omuz arasında bulunan bölgelerde görülmektedir. Eğer sol kol Sol kol ağrısı, Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu bu durum, özellikle dirsek ve omuz arasında bulunan bölgelerde görülmektedir. Eğer sol kol ağrısı, herhangi bir darbeye ya da diğer zorlamalara maruz kalmışsa, bu durumda ağrı, kolun diğer bölgelerinde de görülebilmektedir. Eğer sol koldaki ağrının nedeni bilinmiyorsa, en kısa amanda sorunun nedenini araştırmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda bu durum kalbe daha yakın olan sol kolda çok ciddi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Sol kol ağrısı bulunan insanlarda ağrı bazen de göğüs bölgesinden boyuna doğru oluşmaktadır. Bu ağrılar zamana omurgaya da yayılabilmektedir. Bunun sebebi ise bu bölgelerde sinirlerin yoğun olmasına bağlı olarak görülmektedir. Bu bölgelerde sinirlerde olduğu gibi kaslarda da sorunlar meydana gelir. Bu damarların büyük olması, sol kol ağrısının biraz daha fazla ağrı oluşturmasına neden olmaktadır. Sol kol, insan vücudunda kalbe biraz daha yakın olması nedeniyle oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle birçok kişi sol kol ağrısıyla karşılaştıklarında oldukça endişelenirler. Bunun için öncelikle doktora gitmek sizler için çok daha iyi olacaktır.

  Sol Kol Ağrısı

  Sol kol ağrısı nedenleri
  Sol kol ağrısına neden olan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler kimi zaman meydana gelen hastalıklar, duygusal bozukluklar, kullanılan ilaçlar ve buna benzer daha birçok neden sol kolda ağrı sorununa neden olmaktadır.

  • Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden biri kalp rahatsızlığıdır. Özellikle anjina hastası olan insanlarda göğüs bölgelerinden sol kola doğru ağrılar meydana gelmektedir. Eğer sorunlara müdahale edilmezse, bu ağrı, göğüste sıkışma hissene ve kollarda batma hissine neden olabilmektedir.
  • Sol kol ağrısının bir diğer nedeni ise insanlarda meydana gelen stres sorunlarına ve aynı zamanda sol kolda ağrı sorununa neden olmaktadır.  Sol kolda ağrı, stres nedeniyle ortaya çıkıyorsa genellikle ara ara etkisini ortaya çıkaracaktır.
  • Farklı nedenlere bağlı olarak insanlarda meydana gelen dolaşım bozuklukları da sol kol ağrısı sorununa neden olmaktadır. Dolaşım bozuklukları, sağ kola göre sol kolda çok daha yoğun bir şekilde görülmektedir. Bunun nedeni ise daha önceden de belirttiğimiz gibi sol kolun kalbe daha yakın olmasıdır.
  • Bazen de insanlardaki duruş bozuklukları ve fiziksel zorlanmalar sol kolda ağrı sorununa neden olmaktadır. Özellikle insanların iş hayatında karşılaştıkları zorluklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

  Sol kol ağrısı, insanlarda tedavi edilebilmesi için öncelikle sorunun nedeninin tam olarak bulunabilmesi gerekmektedir. Sorunun nedeninin bulunabilmesi için röntgen uygulamaları yapılmaktadır. Bazı hastalarda sorun bulanamadığı zaman ultrason cihazlarıyla teşhisler konulabilir. Bunların yanı sıra yapılabilecek bazı tedavileri şunlardır;

  Tıbbi yardım: İnsanlarda sol kol ağrısı, uzun süreli olarak görülmüşse bu durumda sorunun nedeni acil olarak ortaya çıkarılmalıdır. Neden ortaya çıkarıldıktan sonra ağrıların azaltılabilmesi için merhem tedavisi ve ilaç tedavileri yapılmaktadır. Bunun yanında ağrıya eşlik eden kanama sorunları varsa bu durumlarda da sorun için tıbbi tedaviler uygulanır
  Egzersiz: Sol kol ağrısının tedavilerinden biri de spor yapmaktır. İnsanların yaptıkları sporlar, sol kol da dahil olmak üzere tüm vücutta kasların gelişmesine ve dokuların çok daha güçlü olmasına neden olacaktır.
  Evde tedavi: Son olarak sol kol ağrısı için yapılabilecek bir diğer uygulama ise insanlarda fiziksel aktiviteler sonucunda uygulanabilecek tedavilerdir. Bunun için belli aralıklarda sol kol ağrısı için buz uygulaması yapabilirsiniz. Buz tedavisi yaparken, ara ara buzu kolunuzdan çekerek dokuların zarar görmesini engelleyin. Son olarak belirtmek isterim ki bu]]> Arka Kol Hareketleri https://www.kol.gen.tr/arka-kol-hareketleri.html Sun, 02 Dec 2018 07:24:24 +0000 Arka kol hareketleri, kadın erkek herkesin çalıştığı bir bölgedir. Triceps dediğimiz arka kolun hacminin büyük olması body sporu yapanlar için önemlidir. Çünkü estetik olarak ön kolunuz büyük olsa dahi arka kol zayıfsa ho Arka kol hareketleri, kadın erkek herkesin çalıştığı bir bölgedir. Triceps dediğimiz arka kolun hacminin büyük olması body sporu yapanlar için önemlidir. Çünkü estetik olarak ön kolunuz büyük olsa dahi arka kol zayıfsa hoş görünmez. Bayanlarda ise daha çok sarkmalardan kaynaklı bu bölgeyi çalıştırma isteği doğar. Triceps kası üç başlı bir kastır. Arka kol hareketleri makine yada serbest ağırlıklar ile çalıştırılabilir. Bu hareketler aşağıdaki gibidir.


  Arka Kol HareketleriDumbell triceps extension

  Bu hareketi sehpa üzerinde yapacağız. İki adet dumbell alarak sehpaya uzanıyoruz. Dumbelleri avuç içleri birbirine bakacak şekilde tutuyoruz. Başımızın hizasında dirsekleri kırarak kaldırıp indiriyoruz. Hareketi indirirken yavaş yaparsak arka kol üzerindeki baskıyı arttırmış olacağız. Alışkın değilseniz küçük ağırlıkla başlamanız ağırlığı dengeli tutabilmeniz açısından yararlı olacaktır. 10 tekrardan 3 set yapınız.

  One arm triceps extension

  Ayakta yada oturarak yapabileceğimiz bir hareket. Eğer belinizde bir sıkıntı var oturarak yapmanız daha sağlıklı olacaktır. El değiştirerek yapacağız hareketi. Öncelikle bir dumbell alıyoruz ve başımızın hizasında kaldırıyoruz. Dirseği kırarak ensemize doğru indiriyoruz. 10 tekrardan 3 set yapınız. Ark kol hareketleri içinde etkili olanlardan biridir. Bu hareketi spora zamanı olmayan ev hanımları küçük su bidonları ile yapabilir. Düzenli yaptığınızda sıkılaşmayı fark edersiniz.

  Triceps pushdown

  Kablolu alette yapacağımız bu harekette ister düz çubuğu ister v çubuğu kullanabilirsiniz. Hareketi yaparken dirsek 45 derece kırık olacak. Çubuğu aşağı bastırıp kaldırdığımızda yukarı kapanmayacak. Yani hareket tamamlandığında 45 derecelik açı ile tamamlanmış olacak. Aşağı doğru bastırırken yavaş yavaş bastırırsanız kastaki baskı artacağından daha verimli olacaktır. Arka kol için yapılabilecek güzel bir harekettir.10 tekrardan 3 set yapınız.

  Triceps extension

  Bu hareketimizi z bar ile sehpa üzerinde yapacağız. Öncelikle z barımıza ağırlıkları takıyoruz. sonra sehpaya uzanarak barı kafa hizamızda yukarı kaldırıyoruz. Hareket yukarıdan başlayacak. Dirsekleri kırarak aşağı indiriyoruz. Aşağı indirdiğimizde alnımızın biraz gerisinde olmasına dikkat ediyoruz.  10 tekrardan 3 set yapınız.

  Dikkat edilecek noktalar

  Hareketlere başlamadan mutlaka ısınma hareketleri yapıyoruz. Arka kol hareketleri yaparken yanınızda  partneriniz olursa daha güvenli çalışabilirsiniz. Hızlı gelişmeyi hayal ederek yüksek ağırlıklara girmek ciddi kas rahatsızlıklarına neden olabilir. Kas geliştirmek sabır işidir. Sabırlı olun başarılı olun. Kolay gelsin.
  ]]>
  Kolda Şişlik https://www.kol.gen.tr/kolda-sislik.html Mon, 03 Dec 2018 06:29:37 +0000 Kolda Şişlik: Kol omuz mafsalında dirsek mafsalına kadar olan bölüme kol denmektedir. Kol çeşitli hareketlerimizi sağlayan önemli bir uzvumuzdur. Kollarda bulunan humerus adlı bir kemik bulunmaktadır. Ön kollarda ise radius Kolda Şişlik: Kol omuz mafsalında dirsek mafsalına kadar olan bölüme kol denmektedir. Kol çeşitli hareketlerimizi sağlayan önemli bir uzvumuzdur. Kollarda bulunan humerus adlı bir kemik bulunmaktadır. Ön kollarda ise radius ve ulna isimli iki kemik bulunmaktadır. Kol ve ön kolun hareketlerini sağlayan kaslar bu kemiklere yapışmış şekildedirler. Kol çeşitli yönlere aşağı, yukarı, öne ve arkaya, içe doğru hareketlerini omuz mafsalı ve kaslarla yapmaktadır.

  Kol şişmesini tetikleyen etkenler: kolda şişme genellikle boyun kaslarının aşırı derecede gerilmesi ile meydana gelmektedir.

  • Günlük yaşamda kollarla ağır eşya kaldırmak, ağır ve zorlayıcı spor yapmak, masa başı çalışmalarında yanlış pozisyonda durmak kas spazmına neden olabilir ve kolda şişme yapabilir.
  • Uykuda yanlış pozisyonda yatmak ve yüksek yastık kullanmak kol ağrısına ve şişmesine neden olabilmektedir.
  •  Ayrıca yolculuk esnasında rahatsız olmak, kötü yolculuk yapmaktan dolayısıyla kollarda şişme meydana gelebilir.
  • Kol şişmesine aşırı sigara kullanımı ve stres gerginliği neden olabilir. Romatizma hastalıkları, Omurga kanallarında meydana gelen daralmalar.
  • Kemiklerde oluşan hastalıklar, enfeksiyon, tümörler ve syringomyeli.
  • Omuz ekleminde kaynaklanan rahatsızlıklar, incinme, çıkma, kırılma gibi durumlarda.
  • Ayrıca aşırı tuzlu yemek kol ve bacaklarda ödem oluşturur ve şişmesine neden olur.
  • Eğer kolda ağrı görülmüyor ve şişlik varsa damar tıkanıklığı olabilir. Kolda kan taşımakta olan atar damarlarında meydana gelen tıkanmalar kollarda gözle görülebilecek kadar şişliğe neden olur. Bu durumda şişliğin damar tıkanıklığından olacağı ve ciddi sorunlar açacağı için derhal bir doktora başvurulmalıdır.
  • Kolun toplardamarlarda oluşan tıkanıklığı büyük damar içerisine yerleşmiş ve damar açılamayacak derecede tıkanmışsa ve kullanılan ilaçlar ile bu tıkanıklık açılmıyorsa dolaşım bozukluğu nedeniyle kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

  Kolda Şişlik

  Kol şişmesinde tedavi: Kol şişmesinde mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Şişliğin ve diğer belirtilerin neler olduğunu doktora anlatılmalıdır. Şişliğin altında yatan sorunun nedenleri saptandıktan sonra uzman doktor tarafında tedaviye alınmalıdır.

  Koldaki şişlik toplardamarlarda pıhtı tıkanıklık olduğu zaman pıhtının daha fazla büyümemesi için kanı sıvılaştıran kan sulandırıcıları ilaçlar verilir. Tıkanıklığı meydana getiren sorunların ciddiyeti araştırılır. Araştırmalar sonucu tıkanıklığın olduğu yerin hayati önem taşıyıp taşımadığı göz önüne alınarak tedavi 6 veya yaşam boyu olacağına dair karar verilir. Tıkanmış damarlar ilaç tedavisi ile tekrardan açılıp ve pıhtının zamanla eriyip yok olması sağlanır. Bu tedavi süreci içerisinde hastanın devamlı takip edilmesi gereklidir.

  ]]>
  Kırık Kol https://www.kol.gen.tr/kirik-kol.html Mon, 03 Dec 2018 15:27:30 +0000 Kırık Kol, Bir trafik kazası veya ani darbe sonucu kolun eklem yerlerinden veya uzuv kısmından yara alması sonucunda kolun kırılması oldukça tehlikeli bir durumdur. Böylesi bir durumda dirsekle el bileği arasındaki bağlantı kop Kırık Kol, Bir trafik kazası veya ani darbe sonucu kolun eklem yerlerinden veya uzuv kısmından yara alması sonucunda kolun kırılması oldukça tehlikeli bir durumdur. Böylesi bir durumda dirsekle el bileği arasındaki bağlantı koparak kişinin sosyal hayatındaki işlerini yapamadığı gözlemlenmiştir. Bir darbe veya düşme sonrasında bir kimsenin kolunun üzerine düşmesi halinde kolu kırıldıysa bu kimse kolun hareket ettiremez. Ayrıca dışarıdan bakıldığı taktirde kişi kolunu oynatmamakla birlikte kolda aşırığı ve şiddetli ağrıyla birlikte ciddi anlamda şişlikler oluşmaktadır. Bir kimsenin kol kemiğinin kırılması veya bilek kemiğinin kırılması halinde o kolunu oynatma imkanı bulunmamaktadır. Kol kırıkları kendi arasında iki grupta incelenmektedir. Birinci kol kırığı derinin içerisinde et ve derinin içerisinde gerçekleşen kırık türüdür. Bu kırık türünün kaynama ve tedavi süreci kısadır. Ancak kol kırılması bir kaza sonrasında et ve deriyi aşarak dışarı çıkması halinde oldukça tehlikeli bir durum arz etmektedir. 

  Kırık KolKırık Kolun Alçılama Sistemi ile Tedavisi
  Bir düşme veya kaza sonucunda şayet kişinin kolu deri altında epitel dokuya zarar vermeksizin kırılması halinde uzman hekime başvrulur. Uzman hekim çekmiş olduğu filim sonucunda kırık alan tespit edilir. Akabinde kırık yer uzman hekimin uygulayacağı baskı neticesinde yerine oturur. Kırılan bölge bu baskı ile ansızın ısınır ve kişide kısa süreli rahatlama hissi oluşur. Akabinde kol parmak, bilek ve dirsekleri kapsayacak şekilde sarılarak hareketsizliği sağlanır. Bu hareketsizliğin ardından kolunu kıran kisi 2-3 gün şiddetli ağrı çekecektir. Bu ağrıyı ağrı kesiciler ile uzman hekim dindirse dahi kısa süreli bir ağrı kesici önlemidir. Zamanla kaynayan kemikler kişinin yavaş yavaş sağlığına dönmesini sağlar. Ancak yapılan araştırmalar da bir kişinin kolunun kırılması halinde 30-40 gün kadar alçı altında kaldıktan sonra kol kaynayınca çıkartıldığı görülmüştür. Hakeza belirtilen süre dolduktan sonra uzman hekim alçıyı çıkartır. Ancak uzun bir süre bilek ve dirsek hareket etmemesinden kaynaklı olarak kireçlenme oluşarak kişinin bir takım fizik tedavileri sayesinde kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. 

  Kırık Kolun Atel Sistemi İle Tedavisi
  Ani bir hareket veya kaza sonucunda bir kimsenin kolunun kırılması halinde epitel doku aşılarak kemik kırığı derinin dışına çıkmış ise bu durum oldukça tehlikelidir. Böylesi bir durumda kişi acilen ameliyata alınır. Ameliyat ile kişinin kol bölgesi deri ve et dokusunda ayrılır. Atel ve vida sistemi ile dışarı çıkan kemiksi yapı kırılan bölgelere tutturulur. Bölge ameliyat yardımı ile kapatılır. Kapanan bölge 3 gün kadar bekletilir ve böylelikle tekrardan filim çekilir. Şayet kırık bölgeler uyum gösterip herhangi bir çıkıntı veya kayma durumu yok ise kesin olarak bölge tekrardan kapatılır ve üzeri sabitlenmek amacıyla alçıya alınır. Ardından 30-40 gün kadar kırık bölge alçının içerisinde kalır. Bu süreçte haftalık olarak kişinin kontrolü yapılır ve böylelikle kırık bölge kaynaması halinde alçı çıkartılır. Yaklaşık olarak 1 yıl boyunca vida ve atel sistemi kolun içinde kalır. Tam anlamıyla kol hareket kabiliyeti kazanınca tekrardan kol açılarak bu vida ve kolun sabit durmasını sağlayan atel çıkartılır. 

  Kırık Kol Tedavisinde Uzman Görüşleri
  Uzman ortopedi doktorları yapılan araştırmalarda kırık kol tedavisinin yapılmasında ilk yarım saatlik dönemin oldukça önemli olduğunu dile getirmişlerdir. Uzman hekimler şayet vaktinde bir hasta kırık koldan dolayı vaktinde hastaneye getirildiği taktirde yapılacak tedavi yöntemleri tarafından kısa süre içerisinde sağlığına kavuştuğunu sıklıkla dile getirmişlerdir. Kırık kol tedavisi olan bir kimse kendisine verilen fizik tedavileri harfiyen yapmalıdır. Beklenmeyen bir ağrı veya şişkinlik halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. 
  ]]>
  Dambıl Kol Hareketleri https://www.kol.gen.tr/dambil-kol-hareketleri.html Tue, 04 Dec 2018 10:25:48 +0000 Dambıl Kol Hareketleri, Dambıl ilke çalışmak özellikle kolları ve vücudu geliştirmek her erkeğin hayalinde olan ve yapmak istediği güzel bir vücut görünümü sağlamaktır. Dambıl ile çalışmak ve güzel bir görünüm elde Dambıl Kol Hareketleri, Dambıl ilke çalışmak özellikle kolları ve vücudu geliştirmek her erkeğin hayalinde olan ve yapmak istediği güzel bir vücut görünümü sağlamaktır. Dambıl ile çalışmak ve güzel bir görünüm elde etmek için öncelikle çok sabırlı ve kararlı olmak gerekmektedir. Tabi ki bu çalışmalar sürekli olması büyük önem taşımaktadır. Ama dambıl ile kolları çalıştırmak için sporcunun öncelikle psikolojik ve zihinsel olarak kendini hazırlaması da çalışmak kadar önemlidir. En önemlisi ise bu tür sporlarda dambıl ile çalışmanın yanı sıra kişinin beslenmesi önemlidir. Sporcu beslenme düzenini korumalı ve bol miktarda protein alması da çok önemlidir. Dambıl hareketlerinin bilinçsiz yapılması ve profosyonel kişilerde yardım alınmadan yapılması dambıl ile yapılan kol hareketlerinde kişi kas gücü yerine belden kuvvet alınarak yapıldığı durumda çeşitli bel ağrıları ile karşılaşılır. Dambıl ile çalışmaya karar verildiği zaman özellikle kişinin kaldıra bileceği ağırlık seçmeleri de çok önemlidir. Kısacası sakatlanmamak ve vücudu zorlamamak için ideal ağırlık seçilmesi önemlidir. 

  Dambılla Kol Hareketleri (Biceps-Triceps)
  Dambıl kol hareketleri arasında ayakta çalışılan dambıl kol hareketidir. Bunu için öncelikle iki adet vücudunuza göre ağırlıkta olan dambıl alınır. Dambıllar omuz hizasında ve kol uzatılarak el avuçlarının içine bakacak pozisyonda tutularak kol dirseğini kitleme durumunda olacak şekilde dambılları yukarı ve aşağı şekilde çalıştırılır.  

  Dambıl Kol HareketleriDambılla Ön Kol Hareketleri (Biceps)
  Dambılla ön kol çalıştırma hareketleri için öncelikle yapılması gereken sporcunun ayakta duruş pozisyonunda olması gereklidir. Yine omuz hizasında iki adet dambılı alarak avuç içlerinin birbirlerine bakacak şekilde tutulur ve elde bulunan dambılları kesinlikle kol dirseklerini kırmadan yukarı ve aşağı şekilde dambılla kol çalıştırılır. Yine bu dambılla ön kol çalıştırılmasında uygun ağırlık seçilmesi de yine önem taşımaktadır. Birde dambılla ön kol çalıştırılmasında kolun dirsekten kırılması çok önemli demiştir çünkü kol dirsekten kesilmez ise kol kası gücü yerine belden kuvvet alınacağı için sakatlanmalar yaşanacaktır. Dambıl ön kol hareketi 3 set olacak ve 8-12 tekrar yapılmalıdır. Dambıl ile çalışan kişi eğer kilolu ise dinlenme süresi uzun tutulmamalıdır. Yapılan dambıl çalışmalarında her bir set arası en fazla 30 saniye olması yeterli olacaktır. 

  Dambılla Ön Kol Hareketleri (Biceps)
  Dambıl ile kol hareketleri arasında birde bir sandalye özerin de oturur pozisyonda yapılan ön kol hareketidir. Yine uygun ağırlıkta iki adet dambıl alınarak sandalyeye oturulur ve dambıllar yine omuz hizasında olacak şekilde kolun biri uzatılır. Boşta kalan diğer kol ise kısa tutulur bir kol uzatıldığı esnada diğer kol aşağı indirilir. Bu harekette yine 3 set ve 8-12 tekrar yapılmalıdır. Sandalye üzerinde oturur pozisyonda yapılan dambıl kol hareketi normal bir bank üzeride de yapılmaktadır. Yine alınan iki adet dambıl avuç içleri birbirine bakacak pozisyonda olacak şekilde pozisyon alınır. Ve dirsekler kitleme pozisyonuna yaklaşacak kadar indirilir ve kaldırılarak yapılan harekettir. Yine bu hareket de 3 set olacak ve 8-12 tekrar yapılmalıdır.
  ]]>
  Kollarda Güçsüzlük https://www.kol.gen.tr/kollarda-gucsuzluk.html Wed, 05 Dec 2018 07:07:58 +0000 Kollarda Güçsüzlük, Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kollarda güçsüzlüğün üç türlü açıklanması sonucu ortaya çıkmıştır. Birincisi aşırı ağır kaldırmaktan dolayı, ağır işler ile uğraşan kişilerin ç Kollarda Güçsüzlük, Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kollarda güçsüzlüğün üç türlü açıklanması sonucu ortaya çıkmıştır. Birincisi aşırı ağır kaldırmaktan dolayı, ağır işler ile uğraşan kişilerin çoğunlukla bu sıkıntıyı yaşadığı gözlemlenmiştir. İkincisi ise ciddi anlamda gıda kaybı veya beslenmesini düzgün yapmayan kişilerde bu sorun ortaya çıkmıştır. Ancak en sıkıntılı durum bir sağlık probleminden dolayı kollarda güçsüzlük ve iş yapmama isteğinden dolayı kişilerde kollarda güçsüzlük durumu söz konusu olmuştur. Sürekli olarak kollarında güçsüzlük hisseden bir kimse yemesine içmesine oldukça dikkat etmelidir. Hakeza aşırı ağır kaldırma gibi eylemlerden uzak durmak zorundadır. Ayrıca bir sağlık problemi bulunmakta ise konuyu uzman hekimlerle paylaştığı taktirde kollardaki güçsüzlük durumu son bulacaktır. Akabinde bir kısım fizik tedavi hareketlerini gerçekleştiren biri şayet kollarında güçsüzlük bulunmaktaysa bölgesel hareketler sayesinde kol ve kas kuvveti artacaktır. 

  Kollarda Güçsüzlüğün Giderilmesi Amacıyla Pratik Hareketler
  Bir kimse şayet bir sağlık probleminden kaynaklı olmayan durumlardan ötürü kollarında güçsüzlük hissetmekte ise günlük yapılacak bir kısım hareketler sayesinde kol kaslarının kuvvetlendirilmesi mümkündür. Bunun için öncelikle kollar serbest bırakılmalı, 360 derece sağ ve sol kol yaklaşık olarak on kez çevrilmelidir. Bundan sonra ısınan el, kol ve eklem kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla 5 kilogramlık ağırlıklar yukarı, aşağı doğru indirilip kaldırılmalıdır. Ardından el ve kollar düz bir şekilde uzatılarak aşağı, yukarı indirilmelidir. Mümkünse şayet bu işlem yapılırken iki kilogramlık ağırlıklar ellere bağlanmasında faydalar bulunmaktadır. Bu işlemi düzenli olarak sabah akşam yapan bir kimsenin yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde kollarında mevcut olan güçsüzlüklerin ortadan kalktığı görülecektir. 

  Kollarda GüçsüzlükKollarda Güçsüzlüğün Tedavi Yöntemleri
  Bir kimse sürekli olarak kollarında halsizlik ve güçsüzlük hissetmekteyse bu durum zaman içerisinde bütün vücuda yayılabilir. Böylesi bir durumda yukarıdaki fizik hareketleri ile bu durum giderilir ancak bazı durumlarda başka hastalıkların belirtilerinden kaynaklı olarak kollarda beynin gönderdiği sinyallerden kaynaklı olarak halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük oluşabilir. Böylesi bir durumla karşılaşan kişi konuyu uzman hekimi bildirmelidir. Şayet başka bir hastalık durumu söz konusu ise uzman hekim çeşitli tahlil ve filmler sonucunda sıkıntıyı çözebilir. Yani kollardaki güçsüzlüğün nedeni başka rahatsızlık ve hastalıklar olabilir. Şayet böyle bir durum yoksa bu durum yapılan tahliller sonucunda ortaya çıkacaktır. Ayrıca bu güçsüzlüklerden kaynaklı karıncalanma veya hareketsizlik hissi oluşması halinde konu acilen uzman hekime bildirilerek ciddi bir problemin önüne geçilecektir. Şayet uzman hekim ortada ciddi bir durum yoksa vereceği bir kısım kas güçlendirici ve vitaminler sayesinde bu rahatsızlıktan sonsuza kadar kurtulunur. 
  ]]>
  Protez Kol https://www.kol.gen.tr/protez-kol.html Wed, 05 Dec 2018 17:04:10 +0000 Protez Kol, Bir kaza sonrasında kaybedilen kol uzvunun ileri teknoloji sayesinde tekrardan tutma, kavrama ve hareket sistemi kazandıran protez oldukça kullanışlı bir cihazdır. Kişi geçmiş çağlarda kolunu kaybetmesi halinde gündel Protez Kol, Bir kaza sonrasında kaybedilen kol uzvunun ileri teknoloji sayesinde tekrardan tutma, kavrama ve hareket sistemi kazandıran protez oldukça kullanışlı bir cihazdır. Kişi geçmiş çağlarda kolunu kaybetmesi halinde gündelik işlerini yapabilecek işlemleri yapamazdı ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkmıştır. Uzman hekim ve uzman mühendislerin bir araya gelmesi ile bu teknolojinin gelişmesi amacıyla bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar 20. yüzyılda artık çalışmalarını tamamlamış ve gerçek kol ve el hareketlerini sağlama özelliğini sağlamıştır. Protez kol sayesinde kolu kopan bir hastanın el hareketlerini yaptığı rahatlıkla gözlemlenmiştir. Protez kol sayesinde beyin nöronları göndermiş olduğu iletileri proteze iletir buradaki yapay sinirler beynin komutunu algılayarak parmak, bilek ve kol hareketlerini rahatlıkla sağlamıştır. Böylelikle gündelik işlerden olan bardak tutma, yemek yeme ve bilgisayar başında maus ile yapılacak basit işlemlerin pratik bir şekilde yapılması sağlanmıştır. 

  Mühendislikle Birleşen Protez Kol Mucizesi

  Kaza sonucunda kol hareketini yitiren bir kimse hayata ve yaşama tutunma isteği son bulma noktasında mühendislik harikası protez kol mucizesi ortaya çıkmıştır. Protez kol sayesinde extremite uzuv kaybı olan protez kullanıcısı için yeni bir yaşam standardı gelmiş oldu. Böylelikle sağlam el ile yapılacak bütün işlemler artık protez kol yardımı ile sağlanmış oldu. Uzmanlar çalışmalarını yoğun bir şekilde ilerleterek protezin daha işlevsel hale gelmesi noktasında çalışmalar yapmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda üretilen protez kollar zaman ile ekonomik düzeylerde satışa çıkartılarak bir çok hastanın hayata tutunmasını sağlayarak yaşam standartlarını artmasını sağlamıştır. 

  Protez KolÜlkemizde Protez Kol Çalışmaları

  Yurt dışında protez teknolojisi oldukça gelişmiş olmasından kaynaklı olarak burada yer alan hastaların rahatlıkla protezler yardımı ile hayata tutunduğu görülmüştür. Ülkemizde bu protezlerin fazla ücretlere tabi olması sebebiyle bir çok kişi bu imkanlarda geçmişte yararlanmamıştır. Ancak uzman hekim ve mühendisler bu sorunu çözerek yerli protez üretimine başlayarak sağlık alanında devrim sağlanmıştır. Hakeza protez kol artık sağlık bakanlığı tarafından büyük bir oranı karşılamasından dolayı bir çok uzuv kaybı yaşayan kişinin bu teknolojinden faydalanmasına vesile olmuştur. Bu hastaların varlığı hasebi ile ülkemiz mühendisleri bu alanda ciddi çalışmalar yapmış ve protez kol çalışmalarına daha fazla önem vermiştir. 
  ]]>
  Kol Uyuşması https://www.kol.gen.tr/kol-uyusmasi.html Wed, 05 Dec 2018 18:09:29 +0000 Kol Uyuşması; bir kol ya da her iki kolda meydana gelen duyu kaybı hissidir. Bu his kol boyunca uzanabileceği gibi elleri ve parmakları da etkileyebilir. Koldaki bir uyuşukluk genellikle bir bölgedeki sinir hasarı veya bir böl Kol Uyuşması; bir kol ya da her iki kolda meydana gelen duyu kaybı hissidir. Bu his kol boyunca uzanabileceği gibi elleri ve parmakları da etkileyebilir. Koldaki bir uyuşukluk genellikle bir bölgedeki sinir hasarı veya bir bölgeye kan akışının bir nedenle sınırlanmasından kaynaklanır. Bunların dışında kol uyuşmalarına koldaki bir iltihap, inflamasyon, tümörler, sarsıntı veya diğer normal olmayan süreçler de neden olabilmektedir. Genelleme yapılacak olursa kol uyuşma vakaları genelde yaşamı tehdit eden bir durum değildir. Kol uyuşmaların da parestezi adı verilen genel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler iğnelenme, karıncalanma, batma veya yanma hisleridir. Kol uyuşması olan bölgede yani kolda hareket sınırlılığı olabilir ya da olmayabilir. 

Nedenine bağlı olarak, duyu kaybı sanki soğuk bir alandan sıcak bir alana geçer gibi çoğunlukla çabuk bir biçimde kaybolur. Tabi ki tüm uyuşmalar hafife alınmamalıdır. Bazı uyuşmalar aniden ortaya çıkar veya yavaş başlayıp şiddetini artırarak ilerleyebilir. Kronik kol uyuşmaları genellikle sinir tahribatının belirtisi olabilir. Koldaki uyuşma genel olarak görülen ve ciltte hissedilen, belirgin olarak uzun süreli etkisi olmayan, fakat geceleri daha etkili olabilir. Genel olarak koldaki uyuşma veya uyuşma hissi bir hastalık, bozukluk ya da durumun belirtisi olabilir. 

Böyle olağan dışı hislerle karşılaştığınızda ve özellikle birkaç dakikadan fazla sürüyorsa alanında uzman bir hekimden yardım almalısınız. Eğer kol uyuşukluğuna kafa karışıklığı, felç ya da zihin bulanıklığı, kol veya elde güç kaybı ya da konuşma bozukluğu gibi belirtiler eşlik ederse bu durum biraz daha ciddidir, Birey vakit kaybetmeden uzman bir doktora müracaat etmelidir.

Kol UyuşmasıKol uyuşmasının Nedenleri, Dolaşımla ilgili;
Koldaki uyuşma kan dolaşımı ile ilgili nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sorunlar arasında;
 • Buerger hastalığı (arterler ve venlerde pıhtılaşma ve akut iltihaplanması)
 • Arteriovenöz malformasyon (venler ve arterler arasında düğüm karışıklığı)
 • Frozbit veya aşırı soğuk
 • Periferik arter hastalığı (arter duvarlarında kolesterol ve yağ birikmesi nedeniyle arterlerin daralması neticesinde ekstremitelerde kan akışının sınırlı hale gelmesi)
Ortopedik Nedenler;
Kol uyuşması sinirlerin zarar görmesi ya da zarar veren ciddi ortopedik koşullara bağlı olabilir,
 • Kırık kemik
 • Fıtıklaşmış Disk
 • Servikal spondiloz (boyunda dejeneratif disk hastalığı)
 • Sinir sıkışması veya sinirlere basınç (örnek, kol üzerinde uyku)
 • Osteoporoz
 • Boyun veya spinal kord yaralanması
Nörolojik Nedenler;
 • Alkolizm
 • Kurşun zehirlenmesi gibi ağır metal zehirlenmesi
 • Diyabetik nöropati (şeker hastalığına bağlı sinir hasarı)
 • Hipotiroidi (tiroid)
 • Omurilik yaralanması veya tümör
 • Multipl skleroz (omurilik ve beyni etkileyen hastalıklar)
 • Periferik nöropati (periferik sinir bozukluğu)
 • İnme
 • Vitamin B12 eksikliği (pernisiyöz anemi gibi)
 • Transvers miyelit (omuriliğin nörolojik bozukluk nedenli iltihabı)
 • Sistemik lupus eritematozus (vücudun kendisi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı bir hastalık türüdür)
]]>
Kol Kası Geliştirme https://www.kol.gen.tr/kol-kasi-gelistirme.html Thu, 06 Dec 2018 11:10:30 +0000 Kol kası geliştirme, kol bölgesi egzersizleri sayesinde sağlanabilir. Ağırlık çalışması sırasında vücutta 3 tip kas kasılması olur. Bunlar eksantrik kasılma, izometrik kasılma ve konsantrik kasılmadır. Bu aşamaların belir Kol kası geliştirme, kol bölgesi egzersizleri sayesinde sağlanabilir. Ağırlık çalışması sırasında vücutta 3 tip kas kasılması olur. Bunlar eksantrik kasılma, izometrik kasılma ve konsantrik kasılmadır. Bu aşamaların belirli bir döngüyle olmasıyla ağırlık antrenmanı yapılmış olur. Kas grubunun biriyle ağırlık kaldırdığınızda bu aşama konsantrik kasılma olur. Bu şamada kasın tonusunda değişme olmaz, ancak boyunda kısalma olur. Kaldırılan ağırlığın indirilmesi sırasında aynı kas grubu bu defa eksantrik şekilde kasılır. Bu çalışma arka arkaya yapıldığı zaman, kasın kasılma anındaki değişimlerin meydana getirdiği döngüye uzama kısalma döngüsü adı verilir. Bu döngü hipertrofi açısından oldukça önemlidir. Vücuttaki her kas grubu hipertrofi açısından farklı şekilde kasılma isteyebilir. Bu nedenle kol kası geliştirme için nasıl bir kasılma gerekeceği bilinmelidir. Bu sayede kol kasındaki gelişim hızı ortalama 3 kat artabilir.

Kol Kası GeliştirmeKol kası geliştirme çalışmasındaki önemli konular

Kol kası çalışması yapılırken antagonis kasının mümkün olduğu kadar devreye girmeyeceği bir çalışma yapılmamalıdır. Örneğin biceps çalışılırken triceps fazla devrede olmamalıdır. Triceps çalışıldığında ise biceps devreye fazla girmemelidir. Çalışma maksimum eforla yapılmalıdır. En son kaldırılan ağırlıkla çalıştırılan kas, en yüksek eforla gerçekleştirmelidir. Hedeflenen kas grubunu zorlayıcı bir çalışma olmazsa, yapılan çalışmadan yeteri kadar verim alınamaz. Özellikle dumbell preacher curl ya da barbell preacher çalışmalarının doğru açılarla yapılması çok faydalı olur. Yani çalışma yapılırken bütün yardımcı kas gruplarının devreden çıkarılması, biceps kasına konsantre olunması gerekir.

Biceps çalışması sırasında en önemli olanı çalışmadaki tempodur. Konsantrik aşama elden geldiği kadar kısa tutulmalı ve eksantrik aşama uzatılmalıdır. Ağırlık kaldırılırken süre 1 saniye olurken, ağırlık indirilirken süre 5 saniye olmalıdır. Normalde herkes ağırlık kaldırırken kasların geliştiğini düşünür. Ancak kas geliştirmede durum böyle olmaz. Kasın çapraz kesit alanının gelişmesini sağlayan kısım ağırlığın yerçekimine karşı inişine yardımcı olur.

Etkili kol kası geliştirme için yapılması gerekenler;
 • En fazla 8 tekrarla kaldırabileceğini ağırlığı belirlemeniz gerekir. Bunun için 1RM yöntemini kullanarak bir hesaplama yapabilirsiniz.
 • Çalışmanızı tespit etmeniz gerekir. Aynı bölgede iki farklı çalışma programlanmalıdır. Çalışma 3 set halinde toplam 6 set olmalıdır. Set arası dinlenme 60-90 sn olmalı en fazla 120 sn ye çıkarılmalıdır.
 • Çalışma yapılması için yeteri kadar motivasyon sağlanmalıdır. Bunun nedeni kaldıracağınız en son iki tekrarı daha sonraki setlerde çıkarmakta zorlanacak olmanızdır. Eğer zorlanmazsanız yapacağınız antrenmanda boşa gidebilir.
 • Çalışmada ağırlığı bir saniyede kaldırmalı, beş saniye içinde indirmelidir. Daha sonraki setlerde gücünüz 5 saniyede kendinizi toparlamaya yetmediği takdirde, süreden kısıtlama yapılmamalıdır. Gerektiği takdirde diğer kolun parmağıyla kolunuza destek yapabilirsiniz.
 • Aşamalar arasında bekleme yapmayın. Hemen diğerine geçmelisiniz. Arada en fazla 1 bekleme yapılabilir. Bunlara dikkat edildiği takdirde etkili şekilde kol kası geliştirme çalışması yapılabilir.
]]>
Kolda Sinir Sıkışması https://www.kol.gen.tr/kolda-sinir-sikismasi.html Fri, 07 Dec 2018 06:43:22 +0000 Kolda Sinir Sıkışması, olarak kolun dirsek kısmında buluna ulnar siniri adı verilen sinirin sıkışması kolda sinir sıkışması denilmektedir. İnsan vücudunda bulunan radial, median ve ulnar diye bilinen üç adet ana sinir bulun Kolda Sinir Sıkışması, olarak kolun dirsek kısmında buluna ulnar siniri adı verilen sinirin sıkışması kolda sinir sıkışması denilmektedir. İnsan vücudunda bulunan radial, median ve ulnar diye bilinen üç adet ana sinir bulunur. Bu sinirlerden olan ulnar kubital tünelde genellikle sıkışma gösterir. Bu sinir sıkışarak diğer sinirlerin geçişlerini zorlaştırır ve bu bölgelerde karıncalanma ve ağrı olarak belirtiler ortaya çıkmaktadır. Medial epikondil ismi verilen kol dirseği içerisinde bir kemik çıkıntısı bulunmaktadır. Bu kemik çıkıntısı araka tarafında kubital tünelin içerisinden geçen ulnar siniri bulunur. Ulnar siniri bilekte, ön kol bölgesinde ve kol dirseğinin altında bulunur. Ulnar sinirlerinin en önemli görevleri arasında yüzük ve serçe parmaklarının hareketini sağlamasıdır. Kol dirseği büküldüğü sırada ulnar sinirleri gergiye gelmektedir. Bu pozisyonda çok fazla kalan kol dirseği bölgesinde hassasiyet ve ağrı oluşur. Aynı zamanda çok fazla gerilen ulnar siniri parmak uyuşmalarına sebep olur. Devamlı bu tünelden geçen sinirler zedelenerek deformeler oluşur ve dirsek şişmeler oluşur. Dirsek de oluşan kistler ile ulnar sinirinin tünellere geçmesi engellenir ve kolda sinir sıkışması meydana gelmektedir. Kolda sinir sıkışması genellikle memur, şoför ve sekreterler de çok fazla görülür.

Kolda Sinir SıkışmasıKolda Sinir Sıkışması Belirtileri
Kolda sinir sıkışması belirtileri kol dirseğinin iç kısmında ağrı oluşması ve genellikle yüzük parmağı ve serçe parmağında uyuşma aynı zamanda çok şiddetli ağrılar olması. Genellikle kol hareketlerinde öncelikle az ağrı ve giderek artan şiddetli ağrıların oluşması. Özellikle geceleri kol bölgesinde uyuşma ve karıncalanma oluşması. Kolda meydana gelen sinir sıkışması sebebi araştırılmalı ve teşhis edilmeli aksi takdirde sürekli gerilen ulnar sinirleri doğru olmayan hareketler sonucunda insan hayatında asla geri dönüşü olmayacak hasarların oluşacağı bilinmektedir.

Kolda Sinir Sıkışması Tanısı
 • Kolda sinir sıkışması tanısında doktorun tedavisi sırasında bükülen kol bölgesinin ağrısı olması ve şiddetlenmesi.
 • Cilt altında bulunan sinir irrite edildiğinde serçe parmakta uyuşma oluşması sürekli artıyorsa.
 • Doktor tarafından yapılacak fiziki muayene sonucunda tanı konulur. 
 • Parmak ve ellerde hareket sırasında ağrı ve karıncalanma şikayetleri oluyorsa kolda sinir sıkışması olduğu tanısı konulur.
 • Kolda sinir sıkışması tanısı için röntgen çekilmesi
 • Kolda sinir sıkışması için MR çekilmesi
 • EMG çekilmesi
Kolda Sinir Sıkışması Tedavisi
Kolda sinir sıkışmasında ilaç tedavisi için ödem giderici ilaçlar kullanılmalıdır. Kolda sinir sıkışması enfeksiyon tedavisi için anti-inflamatuar olan efektif kortizon uygulanır. Kolda yapılan hareketler sonucunda oluşan ağrılı bölgeye ortez ya da atel kullanılması uygun olmaktadır.
Son olarak kolda sinir sıkışması için egzersiz yapılarak sıkışan ulnar sinirlerinin rahatlatılması sağlanmalıdır.
Kolda sinir sıkışması rahatsızlığında ağrının şiddetine göre bahsettiğimiz tedavi yöntemleri eğer bu tedavi yöntemleri hastanın sağlına kavuşmasına yeterli olmuyor ise uzman doktorlar tarafından cerrahi operasyon uygulanmalıdır. Kolda sinir sıkışması için en fazla yapılan cerrahi müdahale olarak gevşetme yöntemi ile kubital tünelin çatısını oluşturan doku kesilerek gevşetilmesi operasyonu yöntemidir. Cerrahi operasyon yapılan kol bölgesi 6 hafta boyunca yukarıda tutularak iyileşmesi beklenmelidir. Ve 6 hafta sonrasında egzersiz hareketler yapılarak kol bölgesi güçlendirme ve gerdirme hareketleri yaptırılmalıdır.  
]]>
Yufkadan Kol Böreği https://www.kol.gen.tr/yufkadan-kol-boregi.html Sat, 08 Dec 2018 00:58:48 +0000 Yufkadan Kol Böreği, börek yapımında hazır yufka kullanılması zamandan tasarruf sağladığı için hanımlar tarafından sıklıkla tercih edilir. İster kahvaltılarda ister öğle yemeklerinde tercihe göre her öğün için pişiri Yufkadan Kol Böreği, börek yapımında hazır yufka kullanılması zamandan tasarruf sağladığı için hanımlar tarafından sıklıkla tercih edilir. İster kahvaltılarda ister öğle yemeklerinde tercihe göre her öğün için pişirilebilir. İç harç olarak patates, peynir, kıyma en sık tercih edilenler arasındadır. Hamuru elde açılan böreklere nazaran daha zahmetsizdir. Oldukça lezzetli olması her yaştan herkesin severek ve iateyerek tükettiği bir börek olmasını sağlar. 

Yufkadan Kol Böreği İçin Malzemeler
 • 6 adet hazır yufka
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 yumurta
 • Sıvı yağ 
İç Harcı İçin,
 • 300 gram dana kıyma
 • 3 adet soğan
 • Tuz
 • Karabiber 
Sos İçin, 
 • Yoğurt
 • Sarımsak
 • Tuz
Üzeri İçin
 • Sıvı yağ
 • Toz kırmızı biber 
Yufkadan Kol BöreğiYapılışı,

Yufkadan kol böreği yapımı için öncelikli olarak iç harç hazırlanır. Bunun için soğanların kabukları soyulur, yıkanır ve küçük küçük doğranır. Derin bir tavaya bir miktar yağ konularak yağ iyice kızdırılır. Daha sonra soğanlar ilave edilir. Yumuşayıncaya kadar kavrulur. Daha sonra soğanların içine kıyma eklenir. Kıymalar önce suyunu salıp daha sonra kendi suyunu tekrar çekene kadar kavrulur. Son olarak tuz ve karabiber eklenir. Kıymalı harç son bir kez karıştırılarak ocaktan alınır. Oda sıcaklığında ılınması için bir kenarda bekletilir. Harcın mutlaka oda sıcaklığında bekletilmesi gerekir. Aksi takdirde kullanılan sıcak harç yufkaların pişmesine ve hamurlaşmasına sebep olacaktır. Yufkaları ıslatmak için sütlü sos hazırlanır. Bunun için derin bir kapta süt, yumurta ve sıvı yağ iyice çırpılır. 

Yufkalar tek kat halinde mutfak tezgahına serilir. Hazırlanan sütlü sostan kaşık yardımıyla yufkaya sürülür ve bu sayede yufkanın ıslanması sağlanır. Islanan yufkanın her yerine  kıymalı harçtan serpilir. Yufkalar daha sonra rulo şeklinde sarılır. Sarılan yufkalar bir ucundan tutularak içe doğru kıvrılır. Diğer bir yandan börek için kullanılacak olan fırın tepsisi yağlanır. Fırın tepsisinin orta kısmından başlanarak börekler döne döne dizilir. Geri kalan diğer yufkalara da aynı işlem uygulanır. Tüm yufkalar fırın tepsisine dizildikten sonra kalan sütlü sosun tamamı böreğin üzerilerine dökülür. Böreklerin üzeri için sütlü sos yerine bir tane yumurta biraz yağ ile çırpılarak da sürülebilir. Son olarak böreklerin üzerine tercihe susam yada çörek otu da serpilebilir. 

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında börek altlı üstlü kızarana kadar yaklaşık 20-25 dakika kadar pişirilir. Yufkadan kol böreği fırında pişerken diğer bir yandan yoğurtlu sos hazırlanır. Bunun için sarımsakların kabukları soyulur ve biraz tuz ile havanda dövülür. Dövülmüş sarımsaklar yoğurt ile karıştırılır. Fırından çıkarılan börek oda sıcaklığında biraz dinlendikten sonra servis tabağına alınır. Küçük bir tavada toz kırmızı biber sıvı yağda kızdırılır. Servis tabağına alınan böreklerin üzerine önce yoğurtlu sostan dökülür. Onun da üzerine toz kırmızı biberli yağdan dökülerek sıcak olarak servis yapılır. 

Afiyet Olsun. 
]]>
Sağ Kol Uyuşması https://www.kol.gen.tr/sag-kol-uyusmasi.html Sat, 08 Dec 2018 01:18:59 +0000 Sağ kol uyuşması, genelde kol sinirlerine uygulanan baskı ya da kan dolaşımının zayıflamasından kaynaklanan bir sorundur. Kolda uyuşma bazen kolun tümünde ya da bir kısmında oluşabilir. Sağ kol uyuşmasına ayrıc Sağ kol uyuşması, genelde kol sinirlerine uygulanan baskı ya da kan dolaşımının zayıflamasından kaynaklanan bir sorundur. Kolda uyuşma bazen kolun tümünde ya da bir kısmında oluşabilir. Sağ kol uyuşmasına ayrıca enfeksiyon, kötü huylu tümörler veya ciddi bir travma da neden olabilir.

Sağ kol uyuşması nedenleri ve tedavisi

Sinir sıkışması: Kolda oluşan iltihap, kolda meydana gelen travma, omuzda sinir ağlarının hasar görmesi veya sinirlerin kolun üst kısmına doğru ulaşmasıyla meydana gelebilir. Sinir sıkışması, kıkırdaklar, kaslar, kemikler ve tendonlarda oluşan bir travmaya bağlı iltihap ya da tahrişin sinirlere ciddi anlamda baskı uygulamasıdır. Sinir sıkışmasında kol hareketliyken özellikle üst kısımlarında uyuşma, ağrı ve his kaybı yaşanabilir.

Sinir sıkışması tedavisine tanı koyulmasıyla başlanır. Fiziksel terapi sayesinde sinirlerde oluşan baskının şiddeti azaltılabilir. Beraberinde yardımcı dokular desteklenir. Eğer şiddetli ağrı yaşanıyorsa narkotik ağrı kesiciler reçete edilebilir. Beraberinde ciddi derecede uyuşma varsa sorunu gidermek amacıyla cerrahiye başvurulabilir.

Şeker hastalığı: Diyabet hastalığı varsa ve uzun zamandır kontrol altına alınamamışsa sinirlerde iltihaplanma riski artabilir. Beraberinde kolun tamamında ya da bir kısmında uyuşma ve his kaybı yaşanabilir. Tedavisi için kan şekerini kontrol altında tutmak ağrı, uyuşma ve his kaybı gibi yaşanan belirtileri azaltır.

Sağ Kol UyuşmasıBeslenme bozukluğu: Vücutta yaşanan vitamin eksikliği sağ kolda uyuşmaya sebep olabilir. Özellikle B grubu, D ve C vitamini eksikliği devamlıysa ve beraberinde kalsiyum, fosfat, magnezyum eksikliği yaşanıyorsa sağ kol uyuşması çoğu zaman kaçınılmaz olur. Beslenme bozuklukları düzenlenerek ve vücuda ihtiyaç duyulan vitaminlerin   yeteri kadar alınmasıyla sorun çözümlenebilir.

İnme: Beynin sağ kolu kontrol eden kısmında inme nedeniyle felç, kolda güçsüzlük ve uyuşukluk oluşabilir. Kanın yetersiz taşınmasıyla beraber beyin sinirleri zarar görebilir ve bilinç kaybı yaşanabilir. Bu durum karşısında şiddetli baş ağrısı yaşanır. Yaşanan felç genelde tek taraflı olur. Sağ kola vuran felç beynin sağ tarafının zarar görmesiyle gerçekleşir. İnme oldukça ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka acilen müdahale edilmesi gerekir. İnmenin neden kaynaklandığına bağlı olarak uygulanacak tedaviler değişebilir. İskemik inme varsa pıhtılaşmayı önleyen ilaç tedavisi uygulanır. Kanamaya bağlı gelişen inmelerde daha farklı bir tedavi planlanır. Dolayısıyla tedaviye başlanmadan önce inmenin neden kaynaklandığı tespite dilmelidir. Tedavide fiziksel terapi, konuşma terapisi, kol güçlendirme egzersizleri uygulanabilir.

Geçici iskemik atak: Beyin pefüzyonu içeren damarlarla alakalı herhangi bir sorundan kaynaklanabilir. Mutlaka ciddiye alınmalıdır. Yaşanan ataklar genelde birkaç saatten daha fazla sürmez ve ciddi bir hasar oluşturmaz. Özellikle kol ve ayağın bir kısmında ani uyuşukluk ve ağrı felce neden olabilir. Sağ kol uyuşması ve sağ kolda his kaybı yaşanıyorsa ve bu durum ataklar şeklinde meydana geliyorsa acilen doktora başvurularak tedaviye başlanmalıdır. Tanı için bazı tetkikler uygulanır. Beraberinde pıhtılaşmayı önleyen ve kan sulandırıcı ilaç tedavisi, beslenme düzeninde değişiklik, egzersiz uygulanacak tedaviler arasındadır.

Karpal tünel sendromu: Kolun orta sinirinde fonksiyon bozukluğu nedeniyle meydana gelir. Kolda uyuşukluk, his kaybı, parmak ağrısı gibi belirtilere yol açar. Gebelik, aşırı kilo, yumuşak doku travması gibi durumlarda da sağ ya da sol kolda uyuşma oluşabilir. Tedavisi için yaşam tarzında yapılacak değişiklikler, beslenme düzeni, egzersizlerden yardım alınabilir. Çok daha ciddi boyutlarda gelişen durumlarda ağrı kesici ilaç tedavisi ve iltihaba yönelik antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Diğer nedenler: Gebe]]> Ön Kol Hareketleri https://www.kol.gen.tr/on-kol-hareketleri.html Sat, 08 Dec 2018 19:54:37 +0000 Ön Kol Hareketleri; Ön Kol, kolun dirsekle bilek arasında kalan bölümünün adıdır. Parmak ve bilek hareketlerinin yanında tüm kol hareketlerinin kontrolünde etkin rol oynar. Günlük hayat içinde en çok kullandığımız kaslar ö Ön Kol Hareketleri; Ön Kol, kolun dirsekle bilek arasında kalan bölümünün adıdır. Parmak ve bilek hareketlerinin yanında tüm kol hareketlerinin kontrolünde etkin rol oynar. Günlük hayat içinde en çok kullandığımız kaslar ön kol kaslarıdır. Bu sebepten dolayı ön kol kaslarını güçlendirmek önemli hale gelmektedir. Estetik açıdan ise zayıf, şekilsiz ve sarkmış kaslar da rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir. Bu rahatsızlığı gidermek için de günde 20 dakikalık egzersizler yaparak hem daha şekilli hem de daha sağlıklı kollara kavuşmak mümkün. 
Ön kol kaslarını güçlendirmek isteyenler eğer ki ev şartlarında kollarını geliştirmek istiyorlarsa  yapılacak çalışmalar sırasında içi su doldurulmuş 2 litrelik şişeler ya da dambıllar kullanılabilirler. Gün içinde yapılacak bazı temel hareketler ise şunlardır; 

Ön Kol Bilekten Kıvırma Hareketi; Bileklerinizi güçlendirmek için yapacağınız bu egzersizde bir sehpanın önüne diz çökerek kol dirseklerinizi omuz genişliğinde sehpaya dayayın. Elinize uygun ağırlıkta aldığınız su şişesi ya da dambılı sadece bilekleri kıvırarak yukarı doğru kaldırmaya çalışın. 3 saniye bu şekilde bekledikten sonra yavaşça bileklerinizi aşağı doğru indirin. Ve 3 saniye sonra yeniden tekrarlayın. Yaklaşık 10 kere sadece bileklerinizi kıvırarak bu hareketi yeniden yapın. Burada önemli olan iki noktadan biri eğer ki daha önce bileklerinizi güçlendiren egzersizler yapmadıysanız kaldırdığınız ağırlığın bileğinizi zorlamayacak ağırlıkta olması ve hareketin tekrar sayısının zaman içinde arttırılmasıdır. 


Kavrama Hareketleri; Ön kol kaslarını güçlendirirken parmakların tutuş gücünü arttıran hareketlerdir. İnce kasları güçlendirmek için yapılır. Down sendromlu bebekler ve fizik tedavi gören hastalar içinde önemli hareketler olan kavrama hareketleri günlük yaşamın kalitesini arttıran hareketlerdir. Avuç içinize uygun (tenis topu olabilir) küçük bir top alarak topu sıkmak bu tarz bir harekettir ve bu egzersizi gün içinde televizyon izlerken bile yapabilirsiniz. Diğer bir kavrama hareketi ise, içi kum dolu bir kova ile yapılabilir. Bir kova alınıp içi kum doldurulur. Parmaklar kumun içine daldırılır ve kumun içinde hareket ettirilir. Kumla çalışmak parmaklar ve ön kollar için idealdir. Eğer ki çocuğunuzun kaslarını geliştirmek için bu tarz egzersizler arıyorsanız onu götüreceğiniz oyun parkında beraberce ellerinizi kuma daldırıp birlikte kumda oynayabilirsiniz. Hem sizin için hem de çocuğunuz için bu tarz egzersizler eğlenceli olduğu kadar faydalı olacaktır. 

Ön Kol HareketleriAsılma Hareketleri; Yüksek bir yere asılarak vücudunuzu sallandırmak hem vücudunuzu esnetmeye hem de bilekleriniz ile ön kol kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Eğer fizik tedavi gören ya da down sendromu olan kişiler bu hareketleri yapacaksa lütfen yalnız başlarına bu hareketi çalışmasınlar. 

Makara Sarma Hareketi; Orta boy bir havluyu katlayarak silindir oluşturup bir halat yardımıyla evdeki orta ağırlıkta bir eşyaya bağlıyoruz. Sadece bileklerimizi kullanarak yapacağımız bu harekette kollarımızı düzgünce ve omuz genişliğinde ileri doğru uzatarak sadece bileklerimizle havluyu makara gibi çevirerek bağladığımız eşyayı kendimize doğru çekmeye çalışıyoruz.
]]>
Kollarda Kaşıntı https://www.kol.gen.tr/kollarda-kasinti.html Sun, 09 Dec 2018 03:09:25 +0000 Kollarda kaşıntı, özellikle bahar aylarında ve yaz aylarında insanlarda çok görülen bir durumdur. Bu durum kimi zaman bir alerjik reaksiyon nedeniyle, kimi zaman da insanlarda görülen bazı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Birço Kollarda kaşıntı, özellikle bahar aylarında ve yaz aylarında insanlarda çok görülen bir durumdur. Bu durum kimi zaman bir alerjik reaksiyon nedeniyle, kimi zaman da insanlarda görülen bazı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Birçok zaman alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu durum insanlarda müdahale edildiğinde kontrol edilebilir. Kollarda kaşıntı, her yaştan insanda görülebilecek bir durumdur. Bu nedenle belli bir yaş grubuna hitap eden bir sorun değildir. Bu sorun, direk olarak bir cilt problemi için günümüzde cildiye uzmanları kaşıntıları incelemektedir. Kaşıntılar iki günü geçtikten sonra ya da diğer belirtileri ortaya çıkardığı zaman tehlikeli olabilmektedir. Genellikle hayati tehlikeleri ortaya çıkarmayan bu durum, her ne kadar tehlikeli durumları ortaya çıkarmasa bile müdahale edilmesi gereken bir etkendir. Çünkü kollarda kaşıntıya neden olan bazı problemlere müdahale edilmediği zaman sorun hızla artarak insanlarda diğer bölgelerin de kaşınmasına neden olur. Bunun engellenebilmesi için tabi ki erken müdahale önem taşımaktadır. Kollarda kaşıntı, bazen de insanlarda bağışıklık sisteminin göstermiş olduğu bir tepki olarak ortaya çıkabilir. Bu durum eğer bağışıklık sisteminden kaynaklanıyorsa, sadece kaşıntının önlenmesi için kişilere krem ve diğer merhemlerden verilir. Eğer sorunun nedeni başka bir durumsa tam olarak teşhis yapılır ve sorun giderilir. Bu durumda eğer koldaki kaşıntı şiddetliyse ve alınan duşlara rağmen iyileşme göstermiyorsa bu durumda yapılması gereken en önemli şey zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmektir. 

Kollarda KaşıntıKollarda kaşıntı neden kaynaklanır

Mantar enfeksiyonu: İnsan vücudunda sadece kollarda değil, vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilecek bu durumdur. Mantar enfeksiyonu, kollarda görüldüğü zaman genellikle fiziksel olarak farklılıklara neden olduğu için belirtilere neden olur. Genellikle kollarda kaşıntı sorunuyla birlikte kızarıklık ve su kabarcığı oluşumuna neden olur. 

Kontakt Dermatit hastalığı: Genelikle herhangi bir nedene bağlı olarak insanlarda kol derisinin tahriş olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum bir cilt hastalığıdır. Belirti olarak kollarda kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve etkilenmiş olan bölgelerde su toplanmalarına neden olmaktadır. Zamanında müdahale edilmezse sorun diğer bölgelere de geçebilir.

Egzama: İnsanlarda en çok karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Genellikle ellerde ve kol bölgelerinde görülen bu durum, cilt üzerinde tahrişlerin ortaya çıkmasına ve genellikle geceleri etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kollarda kaşıntı sorununun en büyük nedenlerinden biri de egzama hastalığıdır. 

Alerjik nedenler: Alerjik problemler, kollarda kaşıntı sorununa neden olabilecek en önemli durumlardan sonuncusudur. Genellikle kollarda çok yoğun kaşıntılara neden olur. Alerjik nedenlerle ortaya çıkmış olan bu sorun, cilde temas eden yabancı maddelerden kaynaklanabilmektedir.

Neler yapılabilir
 • Kollarda kaşıntı problemi yaşayan kişilerin yapması gereken en önemli şey, elinden geldikçe güneş ışığından korunmaktır. Bu şekilde güneş ışığının zararlı etkenlerinden korunmuş olacaksınız. Güneş ışığı, cilde ne kadar temas ederse sizler için bu durum son derece kötüdür. 
 • Kaşınan bölgelerin ve bu bölgelere yakın olan yerleri bol bol nemlendirerek kaşıntıları yarıya düşürebilirsiniz. Bu şekilde kaşıdığınız bölgenin daha az hasar almasını da sağlayabilirsiniz. Eğer besleyici içeriği olan nemlendiricileri kullanırsanız, çok daha önemli faydalar görebilirsiniz. 
 • Eğer kaşıntınız aşırı bir hal almışsa doktora gidene kadar sık sık ara vererek buz tedavisi uygulayın. Bu tedavi yönteminin zararlarının olmadığı gibi birçok faydası bulunmaktadır. 
 • kaşıntıların önlenmesi için kullanılan losy]]> Üst Kol İnceltme https://www.kol.gen.tr/ust-kol-inceltme.html Sun, 09 Dec 2018 10:06:23 +0000 Üst kol inceltme, için bazı egzersizlerin yapılması oldukça faydalı olur. Kolda kalınlık genellikle üst kol kısmında olur. Kollar vücut bütünlüğünden önemli bir yere sahiptir. Kalın görünen üst kol vücut görünümünü Üst kol inceltme, için bazı egzersizlerin yapılması oldukça faydalı olur. Kolda kalınlık genellikle üst kol kısmında olur. Kollar vücut bütünlüğünden önemli bir yere sahiptir. Kalın görünen üst kol vücut görünümünü bozduğu gibi kişinin ruhsal halini de olumsuz etkiler. Bunları düzeltmek, fiziksel görünümü uyumlu hale getirmek için düzenli egzersizler ve diyet yapılması gerekir. Düzenli olarak yapılmayan egzersizlerin üst kol inceltme açısından pek faydası olmaz. Özellikle kollarda birikmiş yağlardan kurtulmak kolay olmaz. Bel ve karın bölgesindeki yağlar gibi koldaki yağ birikimleri de inatçıdır.

  Yapılan diyetle kilo verilmeye başlansa bile üst koldaki yağların erimesi biraz daha zaman alır. Diyeti üst kolu çalıştıracak egzersizlerle desteklemeniz işinizi kolaylaştırır. Diyet programının bir diyetisyen eşliğinde yapılması sizinde işinizi kolaylaştırır. Gün içinde alınan kalorinin düşürülmesi, sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olur.

  Üst Kol İnceltmeÜst kol inceltme egzersiz hareketleri

  Üst kol inceltme hareketleri yaparak fiziksel görünümünüzü düzeltmeyi gerçekten istemelisiniz. Ancak egzersizlere birden yüklenerek, kas yıpranmasına neden olmamanız gerekir. Kol kaslarını alıştırarak egzersiz hareketlerine başlamanız tavsiye edilir. Aksi halde kas ağrıları sizi bu isteğinizden vazgeçirecektir. Özellikle kolun arka kısmını ve omuz kısmını çalıştıracak hareketler yapmanız, üst kol incelmesine neden olacaktır. Kalori yakmanızı sağlayacak egzersizlerle hem fazla yağlardan kurtulacak, hem de vücut direnciniz artmış olacak.

  Üst kol bölgesindeki fazlalıkları atmak amacıyla yapılacak egzersizlerin hepsi ağırlık çalışması olmalıdır. Ağırlık kaldırarak bu alandaki kasların etkin şekilde çalışmasını sağlayabilir ve üst kol inceltmede başarılı olabilirsiniz. Arka kısımdaki yağlar içinde ağırlık kaldırmalı, aşağı yukarı hareketler yapmalısınız. Bunları düzenli hale getirerek etkinliğini arttırabilirsiniz. Eğer 1-2 gün yapar, ardından 3-5 gün mola verirseniz kasların durumu eski durumuna dönecek ve yaptığınız çalışmaların etkisi de kaybolacaktır.

  Üst kol bölgesinde olan çizgili kas grupları alt kısıma göre daha az çalışır. Bu nedenle hafif ağırlık çalışmalarıyla kol kaslarınızı çalıştırmaya başlamalı, egzersizlerinizi buna göre hazırlamalısınız. Uzmanlar ilk aşamada 4-5 kg gibi ağırlıklarla egzersizlere başlamanın kol kaslarında gereksiz ağrılara yol açacağını belirtirler. Bu dengeyi iyi kurmanız gerekir. Gerekirse spor salonlarına gitmeden, uzman bir fitness eğitimcisine de danışabilirsiniz.

  Evde yapılacak basit egzersizlerle üst kol inceltme konusunda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ancak egzersizlerin uzun bir süreç uygulanması gerekir. Kol bölgesini inceltmek oldukça zordur. İnatçı yağlardan kurtulmayı gerçekten istiyorsanız, sabırla çalışmalısınız. Egzersizleri gerekirse yay gibi aletlerle genişletebilir, birkaç ayda üst kol inceltmede netice almaya başlarsınız.
  ]]>
  Kol Kemikleri https://www.kol.gen.tr/kol-kemikleri.html Mon, 10 Dec 2018 00:00:54 +0000 Kol kemikleri, Kol bedenimizde birçok hareketi ve işlevleri yapmamıza yarayan ve gövdeye bağlı uzuvlardır. Kol iki çeşit bölümden meydana gelir. Kol uzuvları ön kol ve kol şeklindedir. Omuz mafsalından dirsek kısmına kadar olu Kol kemikleri, Kol bedenimizde birçok hareketi ve işlevleri yapmamıza yarayan ve gövdeye bağlı uzuvlardır. Kol iki çeşit bölümden meydana gelir. Kol uzuvları ön kol ve kol şeklindedir. Omuz mafsalından dirsek kısmına kadar oluşan bölüme kol, dirsek mafsalından da ele kadar ulaşan bölüme de ön kol denir. Fakat halk arasında kol denilince hepsi birden kastedilir. Kol yapısı itibarı ile çeşitli yönlere hareket ettirilebilir. Yukarı aşağı, öne arkaya, içe döngü ve dışa döngü hareketleri vardır. Bu hareketler omuz mafsalı ile bağlandığı kaslar yardımı ile yapılır. Kol üzerinde hareketlerini sağlayan dört kas bulunmaktadır. Bu kaslar içerisinde en önemlisi iki başlı pazu kasıdır ve ön kolun bükülmesini sağlayan kastır. Ön kol ile yapılan içe dönüş ve dışa dönüş hareketleri yapılır ve dirsek mafsalı  vasıtası ile koldan başlayıp ön kol kemikleri üzerinde oluşan kaslar sayesinde hareketleri gerçekleştirir. Ön kol üzerinde toplamda 18 kas vardır. Bu kaslar el ve parmakların hareketin sağlamaktadır. 

  Kolun bütün uzuvlarında üç kemik çeşidi vardır.  Kol KemikleriBunlar;
  • Humerus: Kol diye adlandırdığımız birinci uzuvda yer alır. kolumuzda bulunan en kalın kemik bu humerustur. Omuz mafsalı ile dirsek arasında tek bir parçadan oluşan bu sert kemik kolun gövde ile olan bağlantısıdır. Humerusun gövde kısmına corpus humerus, üstteki ucuna ise carput humerus denir. Humerus kemiğinin en çok kırılma olasılığının olduğu kısımı carput humerustur. Özelikle düşmelere bağlı veya darbeler sonucunda bu bölge risk altındadır. 
  • Os radialis: Dirsek mafsalı ve el arasında bulunan iki kemikten birisidir. yani ön kol kemiğindedir. Bu kemiğin ön kısmına Karpus Radialis denir. Üst ucu yukarıda humerus kemik ile birleşirken dirsek kemiğini meydana getirir. Altı ucu ise el bileği ile bağlantıyı sağlar. El bileği ile eklemler aracılığı ile birleşir.
  • Os ulna: Ön kol kemiklerinden ikincisinin adıdır. Diğer birinci kemiğe göre uzun bir kemik olan bu kemik ön kolun iç tarafında bulunur. Kemiğin gövde kısmını oluşturan bölümüne carpus ulna adı verilmiştir. Bu kemiğin üst kısmında yarım ay şeklinde bir çentik vardır. Bu çentik ulnanın en çok kırılan ve zarar gören bölümüdür. Özellikle spor dalları arasında jimnastik hareketi sporları ve cirit atma, gülle atma gibi el sporlarında oluşabilir. Bu arada tekvando her ne kadar ayak sporu gibi gözükse de koruma amaçlı olarak kullanılan kollarımızda da kırılmalara yada çatlamalara sebep olacak tehlikeli hareketleri vardır. 
  Tıp literatürü dışında ellerimizde kolun bir parçası gibi algılandığından el kemikleri de kol kemikleri arasına alınabilir. El kemikleri üçe ayrılır ve ossa kemiği dediğimiz birinci kemik elin bileğe bağlanmasını sağlayan kemiktir. Toplam sekiz parçadan oluşan bu kemik yuvarlak bir yapıya sahiptir. İki sıra halinde elimizde dizili olan bu kemik üst sırada dört alt sırada dört adet olacak şekilde sıralanmıştır. Alt sıradaki kemikler tarak kemiği dediğimiz kemikler ile birleşir. El tarak kemiklerinin adı Ossa Metacapridir. Bu kemikler kısa kemiklerdendir. Her elde beş adet bulunan bu kemikler, bir ucu bilek kemiklerine bir ucu da parmak kemiklerine bağlanır. parmak kemiklerini oluşturan kemiklere de Ossa Phalonges denir. Beş parçaya bölünen bu kemiğin iki parçası baş parmakta üçerli parçalar halinde  diğer parmaklarda bulunur. Her bir elde on dört parmak kemiği bulunur. 
  ]]>
  Alçılı Kol https://www.kol.gen.tr/alcili-kol.html Mon, 10 Dec 2018 12:49:02 +0000 Alçılı Kol, Bir kişi kaza geçirmesi veya ani bir refleksten kaynaklı olarak kol bölgesinde  kırık, çıkık, incinme ve çatlak gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak bunun giderilmesi amacıyla kol bölgesinin alçıya alınmas Alçılı Kol, Bir kişi kaza geçirmesi veya ani bir refleksten kaynaklı olarak kol bölgesinde  kırık, çıkık, incinme ve çatlak gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak bunun giderilmesi amacıyla kol bölgesinin alçıya alınması gerekmektedir. Bu alçıya alma işlemindeki temel amaç kırılan veya çıkan kol bölgesindeki rahatsızlığın giderilmesi sağlamaktır. Çünkü çıkma veya kırık sonrası kol bölgesi alçıya alınmadığı taktirde kolun ani hareketlere maruz kalması halinde bu çatlak veya kırık bölge tekrardan hareketin etkisi ile kırıldığı veya çıktığı yerden ayrılacaktır. Bu nedenle hasta ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşarak sağlık problemleri ile boğuşacaktık. Uzman ortopedi doktorları tarafından öncelikle alçı yapılmadan önce hastanın şikayeti tespit edilir. Bu tepsin işlemi yapılması amacıyla kol bölgesindeki rahatsızlığın temel nedeni araştırılır. Şayet kol bölgesinde; Kırık, çıkık, çatlak ve incinme gibi rahatsızlıkların tam anlamıyla tanımı yapılır. Kol bölgesinde bu tanım yapıldıktan sonra her rahatsızlık için ayrı bir tedavi yöntemi belirlenir. Bu rahatsızlığın tam anlamıyla belirlenmesi amacıyla kol bölgesinden rahatsızlanan kişinin kesinlikle ama kesinlikle filmi çekilir. Akabinde rahatsızlığın tanımı yapıldıktan sonra bölgesel olarak tedavi süreci başlar. Ardından kol eski haline getirildikten sonra yaklaşık olarak 30-40 gün kadar dirseklere kadar alçılanır. Dirseklere kadar yapılan alçının temel nedeni ani dirsek hareketleri nedeniyle kişinin rahatsızlanmasının önüne geçmektir. 

  Alçılı KolKol Bölgesine Alçı İşleminin Yapılması
  Rahatsızlığın türü belirlendikten sonra bu defa uzman hekim ilgili bölümle ilgili basma ve yerine oturma işlemini gerçekleştirir. Akabinde kolun dirseklere kadar hareket kabiliyeti kısıtlanır. Ardından kırık ve çıkık bölgedeki rahatsızlığı gidermek ve sabitleme işlemini yapmak amacıyla uzman hekim bir gaz bezini alçılı su içine batırarak, kol bölgesini fazla sıkı olmayacak şekilde sarar. Bu işlem tüm kol, bilek ve dirsek bölgesi sarılıncaya kadar devam eder. Hasta bu işlem yapıldıktan 1 saat kadar oldukça dikkatli olmalıdır. Bunun temel nedeni alçının ıslakken kırılmasının önüne geçmektir. Bir saat sonunda kuruyan alçı taş gibi olur. Kolun sabit kalması ve ağrısını azaltmak amacıyla boyundan aşağı sarkıtılan bir ip yardımıyla hastanın kolu sabitlenir. Böylelikle hasta sağlığına kavuşuncaya kadar yaklaşık olarak 30-40 gün kadar bu işlem devam eder. 

  Kol Bölgesindeki Alçının Çıkartılması İşlemi
  Kol bölgesinde alınan darbe sonrası sarılan alçılı kol, kişinin sağlığının düzelmesi, yapılan kontroller ve çekilen filmler neticesinde rahatsızlığın tam anlamıyla azaldığına kanaat getiren uzman hekim bu defa bir spiral yardımı ile alçılı kolu keser. Akabinde kesme işlemi tamamlanınca alçı koldan çıkartılır. Muhtemelen 30-40 gün kadar alçı içerisinde kalan kol kireçlenmiş durumdadır. Bu nedenle alçılı kol yavaş ve sistematik hareketler ile hareket kabiliyeti kazandırılır. Son olarak masaj ve el açma, kapama hareketleri ile fizik tedavisinin yardımı ile kişi eski sağlığına kavuşarak kolunu alçıdan kurtarmış olur. 
  ]]>